Skocz do zawartości
Agnieszka2211

VAT - czy warto? jak zacząć?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Od kilku dni jestem włascielka gospodarstwa o pow. 17ha. Zastanawiam sie, czy warto rozliczac sie w US z Vatu.

Nasza produkcja to tylko roslinna, nie mamy zwierzat, a uprawy to rzepak, pszenica i jeczmien.

Czy moglby ktos podpowiedziec od czego w ogole zaczac?

Wiem, ze musze miec regon i zglosic deklaracje do US z oplata 170zl.

A co pozniej? Mam decyzje na Mlodego rolnika, planuje zakup maszyn, czy juz ten vat bede mogla odliczyc?

Czy z tak malym gospodarstwem w ogole warto sie w to bawic? Dodam, ze mieszkam razem z rodzicami, oni zostawili sobie na chwile obecna 25ha, a ja zamierzam dokupic albo wydzierzawic grunty.

Bede wdzieczna za wszelkie podpowiedzi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No witam!

Myślę że jeżeli będziesz kupować maszyny to VAT jest opłacalny no bo to w końcu 23% ale pamiętaj ze musisz zachować ciągłość co najmniej przez trzy lata to znaczy być vatowcem przez kolejne 3 lata. A jeżeli mówisz ze sprzedajesz zbożna to już to będzie mniej opłacalne ponieważ nie dolicza ci VAT-u za sprzedana ilość.

Wiec musisz obliczyć czy opłaca ci się wejść na wat.

Osobiście myślę ze nie, ponieważ dla przykładu od sumy 75tys otrzymasz 17,5tys i automatycznie przez 3 kolejne lata nie będziesz miała doliczanego VAT-u do tego co sprzedasz. a jeżeli zajmujesz się produkcja roślinna no to będzie to dla ciebie niekorzystne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzieki za odpowiedz.

Mysle, czy moze warto by zrobic tak, ze ja sprzedam tyle, zeby zgadzalo sie z vatem, a reszte bedziemy sprzedawac na tate. Mamy 2 godpodarstwa, ale prowadzone sa razem, ja z mezem dopiero sie uczymy.

Od wszelkich zakupow typu nawozy, opryski tez mozna odliczyc, nie?>

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Agnieszko też mam gosp. 17 ha i praktycznie tylko produkcja roślinna, (chowam kilka świnek na własne potrzeby ). Czy warto być na vat? ,ja widzę to tak: Porównajmy dwa gospodarstwa 1 na ryczałcie, a 2 na vat.

Oba sprzedały rocznie za 100 tys netto: 1.otrzymał na rękę 107 tys .2. 100 tyś a naliczony vat odda do u.s .Teraz kupują : podaje przykładowo:1/3 przychodu na dom,(czyli za pracę,twoje wynagrodzenie) 1/3 kupisz z vatem 8 % ,i 1/3 z vatem 23%. Ryczałtowiec na dom wyda 37 tys ,i vatowiec nie będzie gorszy też na dom 37 tys . ryczałtowcowi zostało 70 tyś po 35 na vat 8% kupi za to nawozy ,środki ochr. roślin ,pasze, oraz 35 tyś na zakupy z vat 23 %, kupi za to olej nap, częsci zam . do maszyn i nowe maszyny.Również to samo kupi vatowiec ale po 31,5 tyś ale netto,( z vat 8% brutto wyniesie 34,02 tys, a z vat 23% kupi za 38,745 brutto) Podsumowując ryczałtowiec kupi za 70 tyś brutto a vatowiec za 72,765 brutto, czyli wychodzi na to samo gdyż trzeba policzyć owe 2 tyś. na księgowość .Wnioski wyciągnij sama czy warto być na vat czy nie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

niewiem sam co powiedzieć czy na tak małym gospodarstwie opłac się być na Vat ja jestem na Vat i jestem zadowolony tylko moje gospodarstwo jest 4 razy większe i np: Vat ze sprzedaży w 2010 wyniósł około 10000 zł a zwrot wat z paliwa i opryski nawozy około 13000 zł za części około 5000 zł i od kupionych maszyn około 2000 zł co roku jakiś węgiel na opał około 500 zł zwrotu Vatu no w planach dalsze zakupy, dla mnie prosty rachunek jestem do przodu co roku a na Vat przeszedłem w 2008 pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak możesz.. Tylko że nawozy opryski paliwo itp to już nie jest zwrot VAT-u 23% tylko bodajże 8%. Do tego możesz odliczać wszelkie materiały budowlane i wszystko co związane z gospodarstwem. Możesz również założyć odzieliby licznik prądu oraz wodomierz i od rachunków odliczać VAT, ale to raczej jak się ma krówki albo świnki:P

Możesz kupić np telefon, komputer nawet pralkę automatyczna z suszarka ale musisz udowodnić ze jest ci potrzebna:D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...