Skocz do zawartości
Przemek21

kupno ziemi od jednego współwłaściciela -czy możliwe?

Rekomendowane odpowiedzi

czy jeżeli na grunice jest współwłasność 2 właścicieli czyli 50% udziału czy jeden może odsprzedać swoją połowę bez zgody drugiego i jakie wymogi trzeba spełnić aby taka transakcja doszła do skutku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ponoć można, bo mielismy w tym roku kupować grunt na który było 3 współwłaścicieli. Jednak ostatecznie wszyscy zgodzili się sprzedać swoje udziały. Co i jak dokładnie to musisz zapytać notariusza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ma pan rację panie Tax-ator w przypadku "współwłasnosci w cześciach ułamkowych", ale jeśli jest to "wpółwłasność łączna" to potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a tak obrazowo jeśli rolnik miał 3 synów i byli oni jedynymi spadkobiercami, to po jego śmierci każdy ma 1/3 gospodarstwa, ale nie jest określone które działki do kogo należą, w tym wypadku muszą wystąpić o podział do sądu(jak się dogadają to pujdzie gładko i szybko) a jak się nie dogadają to nic od żadnego nie kupisz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Art. 199. Do rozporządzania rzeczą wspólną oraz do innych czynności, które przekraczają zakres zwykłego zarządu, potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli. W braku takiej zgody współwłaściciele, których udziały wynoszą co najmniej połowę, mogą żądać rozstrzygnięcia przez sąd, który orzeknie mając na względzie cel zamierzonej czynności oraz interesy wszystkich współwłaścicieli.

 

Zarządądzenie rzeczą wspólną nie dotyczy przecież rozporządarznia swoim udziałem ułamkowym (w tym jegp sprzedaży), to dwie diametralnie różne rzeczy.

 

Proszę wziąźć to na logikę - jeśli by było tak jak pan piszę to proszę zwrócić uwagę że kupują lokal mieszkalny w bloku kupuje Pan tez zazwyczaj cześć ułamkową działki na której budynek stoi (np 1/200) natomiast nikt nie pyta pozostałych właścicieli czy zgadzają się na zminę współwłaściciela przedmiotowej działki przecież - bo to nie dotyczy z rzadnym stopniu zarządu nieruchomością, natomist zgodnie z przytoczonym artykułem współwłaścielie musieliby się zgodzić jeśl zrarzaca nieruchomości chciałby np podzielić działkę na której stoi nieruchomość lub coś na niej (do)wybudować ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie to jest romantyczne - kupić 1/3 działki, przy czym jest ona niewydzielona z całości i nie ma zgody dwóch pozostałych...

 

Kupić niby można... tylko po co...

 

Ale ile zabawy przy tym!!! Ile zarobią lekarze od złamań, adwokaci od procesów cywilnych i karnych, sklep monopolowy...

 

Pyszny pomysł...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam jedna działake której jestem współwłaścicielem w 50%, wspołwłaściciel chce tę działke sprzedać, ale innej osobie choć ja chcem dać tyle samo. Czy istnieje tu jakieś prawo pierwokupu, skoro ja ( i wczesniej mój ojciec ) uzytkowaliśmy tą działke od ponad 30 lat?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Według mnie niemożna sprzedać czyjejś własności a ty jesteś właścicielem połowy. Dziwi mnie to że koleś niechce tego tobie sprzedać po tej samej cenie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety to daleka rodzina, od 20 lat są z nimi problemy ojciec już kilka razy był w sąsdzie z nimi i zawsze wychodziło na korzyść ojca.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Swoja współwłasność zawsze można sprzedać. Pojawia się tylko pytanie czy znajdzie się głupiec aby to kupić. Bo z rozsądnego punktu widzenia powinieneś Ty tą współwłasność kupić, a nie obca osoba. No ja bym nigdy w taki biznes nie wszedł.

 

W każdym bądź razie współwłaściciel ze swoją współwłasnością może zrobić co chce.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...