Skocz do zawartości
nehco

ZASADY ROZLICZANIA PODATKU VAT W GOSPODARSTWIE ROLNYM

Rekomendowane odpowiedzi

Wie ktoś, czy można kupić przyczepkę samochodową na gospodarstwo ? US się nie przyczepi ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jak chciałbym suszyć kukurydzę u sąsiada na suszarni i kupić na siebie olej opałowy do opalania w tej suszarni to mogę Vat od tego odliczyć ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jeśli samochód masz "ciężarowy" to tak, jeśli nie to nie.

 

bzdury, należy tylko i wyłącznie w przypadku kontroli udowodnić że sprzęt będzie wykorzystywany na potrzeby sprzedaży opodatkowanej, można ją ciągać nawet pojazdem sąsiada

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
a jak chciałbym suszyć kukurydzę u sąsiada na suszarni i kupić na siebie olej opałowy do opalania w tej suszarni to mogę Vat od tego odliczyć ?

 

zakup oleju nie będzie służył twojej sprzedaży/produkcji opodatkowanej, więc nie ma takiej możliwości, nie posiadasz urządzeń gdzie mógłbyś olej zużyć

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jeśli samochód masz "ciężarowy" to tak, jeśli nie to nie.

 

bzdury, należy tylko i wyłącznie w przypadku kontroli udowodnić że sprzęt będzie wykorzystywany na potrzeby sprzedaży opodatkowanej, można ją ciągać nawet pojazdem sąsiada

czyli napisz dokładnie jak to udowodnić (w moim przypadku mam krowy mleczne) ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie bardzo kojarzę co trzeba udowadniać, przyczepkę chcesz kupić do sam osobowego ? samochód osobowy raczej posiadasz !

Jeżeli jakiekolwiek problemy są w US to pracownicy są d...py warci, kupujesz przyczepkę, normalnie rozliczasz w ewidencji, ponieważ zakup będzie związany ze sprzedażą opodatkowaną np: będziesz przywoził dodatki do paszy, zawieziesz oponę traktora do wulkanizatora itd. a co z nią będziesz robi to już twoja sprawa

 

Ja jestem VAT-owcem od samego początku jak tylko zmieniła się ustawa. Nie wiem dlaczego wszyscy zastanawiają się czy coś można czy nie można. W przypadku rozliczania VAT na zasadach ogólnych robi się to tak jak przedsiębiorcy. Wszystko co może służyć sprzedaży opodatkowanej można rozliczyć. Ja uwzględniam w ewidencjach młotki klucze czy gwoździe, które kupuję do bieżących napraw.

 

 

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nawet samochód osobowy możesz kupić i odliczyć VAT przeciesz jes Ci potrzebny do wyjazdu na pole po części itp. Ja tak zrobiłem kupiłem nowe auto i odliczyłem VAT.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Paweł, to zrobiłeś naprawdę super - weź i poczytaj co mówi Ustawa o zakupach samochodów i zwrocie od nich VAt-u.

Z Karpą oczywiście się zgadzam, zresztą wcześniej już pisałem, że VAT można odpisać od każdego produktu czy usługi nabytej jeżeli w rozumieniu podatku dochodowego zakup stanowiłby koszt uzyskania przychodu jeśli podatnik płaciłby podatek dochodowy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nehco kup sobie przyczepkę i odlicz vat będziesz ja ciągnął traktorem (czasem) ,dorób u tokarza sworzeń z łbem kulistym tak jak ma hak w samochodzie i wkręć go w otwór zaczepu polowego ciągnika ,możesz wozić zielonkę cielakom , pasze z geesu, cielaka sprzedać , ziarno do siewu w pole itp ..napiszcie koledzy co jeszcze można wozić przyczepką w gospodarstwie ?.Pozdrawiam ..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam. wie ktoś może czy jak się kupi używaną maszynę do gospodarstwa z fakturą Vat ( za 40000 zl brutto), to trzeba płacić w US podatek od wzbogacenia tak jak w przypadku używanego samochodu ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nehco - co TY. Coś Ty wymyślił ? Oczywiście, że nie, samochód jak kupisz to też nie płacisz żadnego podatku od wzbogacenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No może pokręciłem z nazwą, ale jak samochód używany się kupi i chce się go zarejestrować na siebie to trzeba w US zapłacić podatek od tego w wysokości 2% wartości, chyba że jest zwolniony z tej opłaty. Przy zakupie ciągnika używanego tak nie zrobiłem w czasie 14 dni, to mi jeszcze karę dołożyli. Więc teraz wolę się spytać

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

TO jest podatek od czynności cywilnoprawnych. Od każdej umowy kupna sprzedaży należy się US 2% wartości transakcji.

Teraz mówisz z sensem. Tak więc Nehco - jeśli kupisz maszynę używaną i transakcja będzie na umowę kupna sprzedaży to należy w US wypełnić deklarację i zapłacić 2% podatku od czynności cywilnoprawnej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem vat-cem i chciałbym usługowo wykonywać koszenie kombajnem, czy w tym przypadku za każdym razem muszę wystawiać fakturę oraz czy jestem zobowiązany do zarejestrowania tej działalności ? Dziękuje za odpowiedź.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety ale tak. Świadczenie usług sprzętem rolniczym jest już prowadzeniem działalności gospodarczej. Nie znam do końca przepisów ale wydaje mi się, że sprzedaż, w tym przypadku świadczenie usługi musi być udokumentowane fakturą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...