Witamy, aby się zarejstrować lub zalogować
skorzystaj z opcji dostępnych po prawej stronie.
Obecny czas to 13:46 Czw 17 Paź 2019

Krowy mleczne
Idź do strony Poprzedni  1, 2

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum PPR Strona Główna -> Produkcja Zwierzęca
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
darek1972

PostWysłany: 11:48 Nie 27 Sty 2008    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

"Krowiarze bada bakacze puszczac mysleli " a tak jaśniej to o co ci chodziło?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
nowy32

PostWysłany: 11:37 Nie 27 Sty 2008    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Krowiarze bada bakacze puszczac mysleli ze sa swiete krowy i ich nie rusza niestabilnosc cen Laughing za dobrze by bylo Laughing
Powrót do góry
darek1972

PostWysłany: 10:27 Nie 27 Sty 2008    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

@diii napisał:
mój znajomy wydał prawie 400 tyś na budowe i wyposażenie obory+ 60 tyś na 9 jałówek cielnych z Niemiec i 30 tyś na polskie jałówki i krowy "gorszej jakości" nie liczac wydatków bieżących tzn.produkcje kiszonki i siano kiszonki, w przyszłym roku zaczyna spałete kredytów, powodzenia wszystkim chętnym krowiarzom Wink

chlewnia z której będzie miał podobny dochód na pewno nie będzie kosztować mniej a stabilność cen pozostawiam bez komentarza. no i współczuje sąsiadom wiadomo czemu
Powrót do góry
marcin82

PostWysłany: 08:51 Nie 27 Sty 2008    Temat postu: Re: poprawic apetyt krowom Odpowiedz z cytatem

nena napisał:
co mozna wprowadzic na lepsze pobieranie sianokiszonki+kuku kiszonki+ śruta własna mieszane w wozie

na problemy z apetytem dobra jest melasa, albo zastąpić zboże śrutowane gniecionym, zależy ile czego dajesz.
Powrót do góry
@diii

PostWysłany: 21:44 Sob 26 Sty 2008    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

mój znajomy wydał prawie 400 tyś na budowe i wyposażenie obory+ 60 tyś na 9 jałówek cielnych z Niemiec i 30 tyś na polskie jałówki i krowy "gorszej jakości" nie liczac wydatków bieżących tzn.produkcje kiszonki i siano kiszonki, w przyszłym roku zaczyna spałete kredytów, powodzenia wszystkim chętnym krowiarzom Wink
Powrót do góry
nena

PostWysłany: 21:33 Sob 26 Sty 2008    Temat postu: poprawic apetyt krowom Odpowiedz z cytatem

co mozna wprowadzic na lepsze pobieranie sianokiszonki+kuku kiszonki+ śruta własna mieszane w wozie
Powrót do góry
darek1972

PostWysłany: 13:41 Sob 26 Sty 2008    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

JDG napisał:
Piotr@ napisał:
wiem ze to spory wydatek a nad bydłem miesnym sie zastanawialem,czytalem i kalkulowalem i zyski sa prawie takie jak z trzody. Myslałem poczatkowo o mamkach ale to tez sa duze koszty bo trzeba utrzymac matke i ciele. A majac krowe to masz ciele + mleko Smile Jesli prenumerujesz top agra polska to w grudniowym numerze jest artykuł ,,Co sie opłaca?". Pod uwage wzieli bydlo miesne,trzode i krowy i napisali ze z bydła to sa grosze tak jak ze swiń.

Jesteś pracowity to wybierz krowy mleczne Very Happy
Jesteś troche mniej pracowity wybierz świnie Very Happy Very Happy
Jesteś leniwy jak ja to wybierz bydło mięsne Very Happy Very Happy Very Happy
Oczywiście dla bydła mięsnego musisz mieć pastwiska, bo inaczej musisz być troche pracowity Very Happy Very Happy
Co do opłacalności to zależy jakie masz potrzeby i jakie z daną produkcją będziesz czynił inwestycje.

z tą pracowitością to chyba prawda. jeszcze jakieś 15 lat temu prawie każde gospodarstwo w mojej wsi produkowało mleko, teraz tylko 10% czyli 4 gospodarstwa. te 4 mają teraz 130% mleka całej wsi. są też 3 dobre i z dużą produkcją trzody. myślenie tych rezygnujących z mleka wyglądało tak: co ja będe kupował zbiornik, przerabiał obore dbał o warunki , rano wstawał do dojenia,pie....e to wstawie świnki i nic nie musze. albo zostawie cielaka przy krowie i niech se chodzą po polu i nic nie musze robić pie....e. produkują mało, drogo nikt się z nimi nie liczy, dostają słabe ceny przy takiej produkcji i narzekają na wszystkich a zwłaszcza na tych którzy się rozwinęli
Powrót do góry
JacekXXL

PostWysłany: 13:12 Sob 26 Sty 2008    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam
moim zdaniem pierwszy krok to zapoznanie sie z warunkami sanitarnymi jakie będziesz musiał spełnić i przekalkulować koszty, bo trochę się tego nazbiera i oczywiście baza paszowa dla bydła piszesz o 20ha więc na początek ok 12 musisz przeznaczyć na użytki zielone, 8ha pod kukurydze na kiszonke to dla 25 krów plus młodzież a teraz sprawa słomy ????zakup?? pasza treściwa?? zakup??? i oczywiści stado podstawowe jałówki wysokocielne 3-4tys/szt. chłodnia do mleka poj. ok1000l nowa ok 20tys. zł dojarka używka przewodowa ok25tys. zł kwota mleczna następny problem,pewnie jeszcze jakieś koszty wyskoczą no i podstawa łańcuchy kilka do krów i jeden do właściciela bo nie ma że boli święto nie święto 2xdziennie o mniej więcej stałych porach musisz być na miejscu ja bym się zastanowił. Pozdrawiam Smile
Powrót do góry
JDG

PostWysłany: 11:22 Sob 26 Sty 2008    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Piotr@ napisał:
wiem ze to spory wydatek a nad bydłem miesnym sie zastanawialem,czytalem i kalkulowalem i zyski sa prawie takie jak z trzody. Myslałem poczatkowo o mamkach ale to tez sa duze koszty bo trzeba utrzymac matke i ciele. A majac krowe to masz ciele + mleko Smile Jesli prenumerujesz top agra polska to w grudniowym numerze jest artykuł ,,Co sie opłaca?". Pod uwage wzieli bydlo miesne,trzode i krowy i napisali ze z bydła to sa grosze tak jak ze swiń.

Jesteś pracowity to wybierz krowy mleczne Very Happy
Jesteś troche mniej pracowity wybierz świnie Very Happy Very Happy
Jesteś leniwy jak ja to wybierz bydło mięsne Very Happy Very Happy Very Happy
Oczywiście dla bydła mięsnego musisz mieć pastwiska, bo inaczej musisz być troche pracowity Very Happy Very Happy
Co do opłacalności to zależy jakie masz potrzeby i jakie z daną produkcją będziesz czynił inwestycje.
Powrót do góry
Tina

PostWysłany: 21:31 Pią 25 Sty 2008    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja też radziłabym Ci , byś się dobrze zastanowił...Ceny mleka spadają i ta tendencja podobno ma się utrzymać , a zwiększa się opłacalność produkcji wieprzowiny (podobno) Shocked
A co do różnych prasowych wykazów opłacalności, to wiele zależy od przyjętych kryteriów; gdzie , ile, jak żywione ,komu sprzedaje ...? a także kto pisze ,ile wie , z czego korzysta przy opracowaniu danych i na ile te dane są wiarygodne....? Confused No i rzecz często pomijana przez rolników :koszty pracy...,a te niestety spore ,( głównie dzięki wysokim wymaganiom dotyczącym bydła mlecznego. ) zatrudnienie całoroczne i nierzadko całodobowe Laughing
Evil or Very Mad
Powrót do góry
Piotr@

PostWysłany: 13:36 Pon 21 Sty 2008    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG WP Kontakt
joti

PostWysłany: 21:06 Nie 20 Sty 2008    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

nie chcę się wtrącać ale zaczynanie produkcji mleka od ''0'' to spore koszty więc jak masz taki budynek to zastanów się nad bydłem mięsnym albo samymi bykami! pozdrawiam i powodzenia
Powrót do góry
robern

PostWysłany: 22:36 Wto 8 Sty 2008    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kiedyś a teraz to trochę inne wymagania - zmienił się system żywienia, dbania o krowy, wymagania mikrobiologiczne i wet. .... Ale uparty i kamień ugotuje Wink
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Piotr@

PostWysłany: 20:55 Pon 7 Sty 2008    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witajcie koledzy!Przeczytałem wasze uwagi.Dojaz do obory tez mam dobry bo ganki maja szerokosc 1,30cm. i mini ładowarka wjade a jerzeli chodzi o praktyke to posiadam ze szkoly ale ojciec ma 42 lata i to on mi duzo pomoze bo wczesnij chodził kolo dojek. Very Happy
Powrót do góry
miko45

PostWysłany: 19:32 Pon 7 Sty 2008    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

piotr@ zalecam ci jeszcze rozmyślenie w oborze gdzie co i jak
żebyś potem nie miał problemów z dojazdem itp.
ale to mały szczegół
Powrót do góry
SUZI25

PostWysłany: 18:24 Pon 7 Sty 2008    Temat postu: Re: Krowy mleczne Odpowiedz z cytatem

Piotr@ napisał:
Witajcie!Posiadam gospodarstwo o areale 20 ha. i jestem nastawiony na produkcje trzody. Ale jak widze opłacalnosc to mi sie odechciewa, i mysle o przestawieniu na produkcje mleka(posiadam budynek na 25 krów dojnych).Wiec zwracam sie z pytaniem czy oplaca sie zmieniac kierunek produkcji.Za wszystkie odpowiedzi z góry dziekuje.

Jeżeli masz oborę przystosowaną dla krów to masz już pół sukcesu!!! Wyposażenie obory, i zakóp krów to mniej więcej tyle sam kosztuje!!! przy zmianie produkcji musisz być przygotowany na problemy jaki napewno spotkasz na począdku bycia "mleczarzem"!! Musi wziąść pod uwagę nie tylko miejsce w budynku, pole, czy ilość sztuk. Nie wiem jakie jest Twoje doświadzenie z Chodowlą dójek, ale jeżeli miałeś trzodę, to pewnie małe. Więc musisz się wszystkiego uczyć od począdku praktycznie. No ale jak problem to masz nas, wiernych forumowiczów, którzy zawsze chętni z pomocą!! Very Happy
Powrót do góry
Piotr@

PostWysłany: 16:56 Pon 7 Sty 2008    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

dzieki miko ze odpisales. Złakami to u mnie problemu nie ma bo moge wydzierżawić łaki za doplaty. Smile
Powrót do góry
miko45

PostWysłany: 19:11 Nie 6 Sty 2008    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

moim zdanie tak rozpocznij od 20 krów i powoli wraz z postępem powiększaj
pieniądz pewniejszy niż przy hodowli świn
jeśli nie posiadasz łąki zasiej na start lucerne na kiszonke i kukurydze
warto też paś śrutem z pszenżyta

kłopoty sie zaczńą kiedy będziesz musiał kupić chłodnie i ją urządzić ale po kilku latach na pewno będziesz szedł w +
Powrót do góry
Piotr@

PostWysłany: 18:39 Nie 6 Sty 2008    Temat postu: Krowy mleczne Odpowiedz z cytatem

Witajcie!Posiadam gospodarstwo o areale 20 ha. i jestem nastawiony na produkcje trzody. Ale jak widze opłacalnosc to mi sie odechciewa, i mysle o przestawieniu na produkcje mleka(posiadam budynek na 25 krów dojnych).Wiec zwracam sie z pytaniem czy oplaca sie zmieniac kierunek produkcji.Za wszystkie odpowiedzi z góry dziekuje.
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum PPR Strona Główna -> Produkcja Zwierzęca Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2
Strona 2 z 2

Skocz do: