Skocz do zawartości
soltys.tomek

Obowiązki sołtysa - informacje, materiały, linki itp

Rekomendowane odpowiedzi

Podczas ostatnich wyborów zostałem zgłoszony i wybrany do pełnienia funkcji sołtysa.

Do pełnienia tej funkcji nie byłem całkowicie przygotowany no i w sumie nadal nie jestem do tej pracy przygotowany.

W statusie znalazłem zapis „…Organy Sołectwa działają na podstawie przepisów prawa a w szczególności:

1/ ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 z późn. Zm.),

2/ Statutu Sołectwa…”

Zapisy w tych dokumentach są dla mnie do końca zrozumiałe i jednoznaczne ( przeglądałem w Internecie mnóstwo statutów sołectw wszystkie są niemal jednakowe )

Czy istnieje jakiś dokument w postaci komentarza do statusów oraz ustawy o samorządzie gminnym który byłby w stanie przedstawić i naświetlić pracę sołtysa. ( obowiązki, uprawnienia itp. ). Myślę że problem który mnie nurtuje dotyczy też sołtysów którzy już pełnią funkcję od jakiegoś czasu.

 

Podczas wyborów sołtysa kiedy zostałem poproszony o kandydowanie wyobrażałem sobie pracę sołtysa jako odpowiedzialną i poważną funkcję która wymaga największej umiejętności wysłuchiwania i współpracy ze społeczeństwem.

Jednak zagłębiając się w literaturę w postaci ustawy i statutu stwierdzam iż najważniejszymi i realnymi zadaniami jakie sołtys może tak naprawdę wykonać:

- Roznoszenie kwitariuszy podatkowych oraz zbieranie podatków. W sumie po co jest sołtys, do generowania oszczędności dla gminy podczas roznoszenia wezwań do zapłaty ( chyba nie takie powinno być zadanie, poczta zarobiłaby kilka złoty a sołtys w tym czasie mógłby wykonać pożyteczniejszą pracę jeśli tylko posiada do takiej uprawnienia i stworzy mu się warunki ).

Jeśli rola sołtysa ma się sprowadzać tylko do tego to nie ma co się dziwić że do pracy w jednostce pomocniczej jest całkowity brak chętnych.

 

Reasumując potrzebuje wszelkich informacji o pracy sołectw sołtysów

- literatura, strony internetowe, fora internetowe, stowarzyszenia wspierające prace sołtysów, poradnictwo prawnicze, itp. ( chciałbym wiedzieć jak jest u innych jak było co się zmienia na lepsze a co na gorsze no i oczywiście być na bieżąco )

 

Potrzebuje też informacji o wszelkiego rodzaju dostępnych szkoleniach dla sołtysów. Praca z ludźmi wymaga odpowiednich technik motywowania do wspólnego działania a tym bardziej społecznego działania nie mówiąc już o trudnych wystąpieniach publicznych ( jeśli tak można nazwać zabieranie głosu na zebraniach i naradach ). Tylko człowiek dobrze przygotowany do przekazania wiedzy dla społeczeństwa jest w stanie dobrze to zrobić bo w dzisiejszych czasach nie wystarczy już umieć czytać i pisać aby pełnić funkcję społeczną.

 

 

nowy młody SOŁTYS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gratulacje!

Teraz będziesz miał okazję współpracować z ludźmi i wykazać swoje możliwości zrobienia czegoś dla swojego sołectwa.

Sołtys to nie tylko poborca podatkowy - ale w tym czasie możesz zebrać "życzenia" inwestycyjne ze swego terenu i przedstawić je na sesji rady. Jeśli zaczniesz współpracować z radnymi, komisjami rady i umiejętnie zabierać głos na sesji - możesz zrobić wiele. Ponadto nie ograniczaj się tylko do statutu. Staraj się poszukać ludzi i mozliwości do zrobienia jakiegoś przedsięwzięcia w ramach wspólnoty wiejskiej - a na to są pieniądze z UE.

Natomiast co do szkoleń - gmina dostaje sporo ofert szkoleniowych - czasami za półdarmo (dofinansowane z grantów UE) więc się dopytuj na ten temat. Co do literatury - to jest gazeta samorządowa, w której możesz poczytasz (i brać przykłady) z działalności aktywnych sołectw - gmina powinna być w jej posiadaniu. [/url]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za informacje.

Jednak to niewiele.

Ciągle mało i mało. Zdaje sobie sprawę iż nie ma żadnych gotowych recept jednak napewno są pecjalistyczne stronki www itp

gg: 10406976

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jest projekt ustawy o funduszu sołeckim ( sejm.gov.pl/ prace sejmu)

z tego co wiem, sołtys może dostać 50 % diety radnego oraz zwrot kosztów przjazdu,itp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi czytałem ustawę sołecką. Byłby to dokument który być może do czegoś uprawniał sołtysa bo ani ustawa o samorządzie gminnym ani status sołectwa w sposób bezpośredni do niczego nie uprawniają w sumie to sam nie wiem czy mogą od sołtysa czegoś wymagać np. roznoszenia nakazów płatniczych itp.

W sumie to stwierdzam iż sołtysowie nie interesują się swoją pracą uprawnieniami obowiązkami ani przywilejami. Nie dziwię się więc że nikt nie potrafi odpowiedzieć w sposób konkretny na moje pytania. Bo nikt jeśli nikt do tej pory o to nie pytał to i po co odpowiadać, problemu nie było po prostu ( może ja jestem "upierdliwy" i drobiazgowy ). Zadałem szereg pytań dotyczących sołectwa dla pewnego profesora od prawa Prawa Administracyjnego i usłyszałem odpowiedz że nie słyszał i aby ktoś się tym interesował i nie zna literatury która mogłaby zgłębić temat konkretnie.

W sumie już nie wiem co o tym wszystkim sądzić może mam zbyt wielkie wyobrażenie o tej funkcji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli prof. prawa Ci nie pomógł to my tym bardziej będziemy mieli kłopoty.

Sołtys jak każdy organ samorządowy - reprezentuje swoją społeczność na zewnątrz - a więc na sesjach rady gminy, na zebraniach, przy wystąpieniach do urzędów. Wiele uprawnień sołtysa jest "zwyczajowych" bez zapisów ustawowych dotyczących tej funkcji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tomku powodzenia w pracy "zwyczajowo społecznej" i szczęścia(może być potrzebne).

Wpadła mi ostatnio w ręce "Gazeta sołecka "- pismo Krajowego Stowarzyszenia Sołtysów. Wydawcą jest Wielkopolskie Stowarzyszenie Sołtysów z siedzibą w Koninie tel. 063-243-75-80,

Inne namiary: www.gazetasolecka.pl

e-mail: solecka@gazetasolecka.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gazetkę sołecką czytam ale w dalszym ciągu tematu wyczerpać nie dam rady.

Ale cały czas się uczę i uczę.

Dzięki wszystkim za uwagi i porady.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisz może do wydawnictwa to Ci przyślą numery archiwalne. Też spotkałem się z tym wydawnictwem i muszę przyznać, że dość ciekawe (z życia wzięte ). Przykłady innych pomogą Ci w pracy. Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obejrzyj sobie M jak miłość i Złotopolscy ostatnio moda na sołtysów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sołtys.tomek

gratuluję Ci pełnienia funkcji sołtysa, muszę przyznać że to naprawdę zaszczyt pełnić taką funkcję w środowisku wiejskim.....gratulacje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"teraz czuję się jak sołtys: wysoko , najedzony i za nic nie odpowiada" Pamiętacie taki tekst z filmu "Kochaj albo rzuć" . kiedyś był przynajmniej prestiż a dziś szkoda gadać... w każdym razie życzę powodzenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I dziś jest - tylko trzeba bardziej na niego samemu zapracować. Po prostu musisz się postarać, żeby Cię dostrzegali jako SOŁTYSA niż przedłużenie "organu" gminy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam podobny problem co ty tez jestem młodym sołtysem i nie mam odpowiednich materiałow na ten temat a chciałbym usprawnić swoja pracę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się,że za bardzo przejąłeś się rolą. Sołtys to nie jest funkcja, na której zrobisz karirę. A jak będziesz się za bardzo starał to następnym razem cię nie wybiorą. Zeby dobrze sprawować tę funkcję musiałbyś organizować ciągłe zebrania wiejskie, czyli tzw. konsultacje społeczne. A to podoba się tylko nielicznym. Pamiętaj, że z każdego terenu są wybierani radni i to oni powinni dbać o interesy swoich wyborców. Sołtys jest jedynie organem pomocniczym dla Rady Gminy. Tak się składa, że jestem radnym drugą kadencję i wsłołpraca z moim sołtysem układa się raczej poprawnie, jest jednak jedno ale. Rada Gminy musi uwzględniać interesy i potrzeby wszystkich jej mieszkańców, nie tylko z jednej wsi. I nie mogę być przeciwko wszystkiemu co się robi gdzie indziej niż w naszym sołectwie, bo brak poparcia u pozostałych radnych wyrzuci moją okolicę z wszelkich inwestycji, a tego chyba nikt by nie chciał. Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się,że za bardzo przejąłeś się rolą. Sołtys to nie jest funkcja, na której zrobisz karirę. A jak będziesz się za bardzo starał to następnym razem cię nie wybiorą. Zeby dobrze sprawować tę funkcję musiałbyś organizować ciągłe zebrania wiejskie, czyli tzw. konsultacje społeczne. A to podoba się tylko nielicznym. Pamiętaj, że z każdego terenu są wybierani radni i to oni powinni dbać o interesy swoich wyborców. Sołtys jest jedynie organem pomocniczym dla Rady Gminy. Tak się składa, że jestem radnym drugą kadencję i wsłołpraca z moim sołtysem układa się raczej poprawnie, jest jednak jedno ale. Rada Gminy musi uwzględniać interesy i potrzeby wszystkich jej mieszkańców, nie tylko z jednej wsi. I nie mogę być przeciwko wszystkiemu co się robi gdzie indziej niż w naszym sołectwie, bo brak poparcia u pozostałych radnych wyrzuci moją okolicę z wszelkich inwestycji, a tego chyba nikt by nie chciał. Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...