Skocz do zawartości
martinus

Zagonowy czy obrotowy oto jest pytanie???

Rekomendowane odpowiedzi

A jaki byście polecili pług obrota biorąc pod uwagę wszystkie za i przeciw. Lemken, Kvernrnland czy innego.

 

Ja mam KUHN-a i jestem z niego też bardzo zadowolony. Moim zdaniem pytanie jest trochę zbyt ogólne. Najbardziej sensowne było by porównywanie jakiś dwóch konkretnych modeli o zbliżonych parametrach a produkowanych przez różne firmy. A teraz to tylko ludzie będą pisać o firmach do których mają sentyment a wiadomo że jeszcze się nie trafiło żeby jeden producent miał tylko same super najlepsze produkty a inny słabsze Dobra marka też czasem wypuści jakiegoś bubla

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A jaki byście polecili pług obrota biorąc pod uwagę wszystkie za i przeciw. Lemken, Kvernrnland czy innego.

Największym błędem popełnianym przy zakupie używanego pługa jest brak rozpoznania w cenach elementów roboczych {lemiesz, pierś, płoza, itp.}

lepiej zapoznać się z tymi tematami a marka pługa i wyjdzie sama .Kolega kupił EBERCHARDA i złamał odkładnie a nowa kosztuje że głowa boli.Ja kupiłem Lemkena 110 opal do MTZa 820.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi zaczyna chodzić po głowie nowy Kverneland 3 skiby na resorze do proximy 8441. Wprawdzie Kuhn jeszcze idzie super ale ma już swoje lata i czas pomyśleć o nowym sprzęcie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam problem. Chcąc ustawić lepiej pług (obrotówka) rozregulowałem go trochę. Wcześniej jak pług wszedł w ziemię to był przechylony dość widocznie w stronę orki i wszystko było ok( ciągnik miał lekko) a dzisiaj za namową znajomego ustawiłem pług w ten sposób że jak wejdzie w ziemię to rama jest równoległa do terenu tzn korpusy patrzą pionowo a nie pochylają się w stronę orki . Tylko ta regulacja sprawiła że ciągnik musiałem zredukować o jeden bieg niżej bo tak ma ciężko więc jak to powinno być poprawnie ustawione

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

znajomy dobrze Ci powiedzial korpusy musza isc pionowo w stosunku do ziemi , jezeli wczesniej plug miales pochylony w strone zaoranego to napewno nie rowno zdzieraly sie lemiesze i byly wiecej zluzyte po krawedzi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tylko ten opór taki duży wcześnie orałem z prędkością ok 8-10km/h a teraz dużo wolniej i na polu same baranki a wcześniej było gładkie pole a odkładnie mam 3*35cm więc powinien mieć lekko a tu ma co robić

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

baranki robia sie dlatego bo wolniej jedziesz , ciezej jest dlatego bo lemiesz bierze rowno na calej szerokoci , mam pytanko gdy ciagniesz plug i masz calkowicie poluzowane ciegla to jak on sie zachowoje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

teraz idzie prosto a wcześniej trochę jak by pływał może mam tak ciężko gdyż pług ma założone lemiesze 50cm ( tak został kupiony z zachodu) a bieże tylko 35cm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

opor przez to ze masz dluzsze lemiesze nie powinien byc az taki duzy , a teraz nie plywa Ci dlatego ze lemiesze rowno biora a jak bedziesz orac plugiem pochylonym w strone zaoranego to beda bardziej zluzywaly sie odkladnie , spruboj zalozyc krutsze odkladnie chociaz na jeden rzad mozliwe ze wtedy bedzie sie lzej oralo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale to są nie małe koszty a ja myślę o zmianie na nowego Kvernelanda tak więc nie chcę już inwestować zbyt wiele

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. poszukuję opinii o pługahc Unia Grudziądz 4+1 XXL Corn. jakie macie ciągniki do tych plugów z jak predkoscia orzecie i jakie macie ziemie. czy to są dobre pługi??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
ale to są nie małe koszty a ja myślę o zmianie na nowego Kvernelanda tak więc nie chcę już inwestować zbyt wiele[/quote

tak koszta sa nie male , ale ja myslalem o tym abys pozyczyl od kogos i sprubowal jezel mialbys kupowac specjalnie to nie ma to sensu i jeszcze tym bardziej jak masz kupowac nowy plug w kazdym badz razie plug teraz masz prawidlowo ustawiony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Witam. poszukuję opinii o pługahc Unia Grudziądz 4+1 XXL Corn. jakie macie ciągniki do tych plugów z jak predkoscia orzecie i jakie macie ziemie. czy to są dobre pługi??

ja mam 4 xxl lemiesze 50 ciagnik 130 konny plug dosyc ciezki cos ok 1200kg dobrze sie nim orze jak na suche lata waga jest atutem jezeli bralbys plug uni grudziadz to musisz miec dobry podnosnik przy ciagniku , materialy dosyc solidne lemieszy jeszcze nie wymienialem za to dluta koszt wymiany kompletu do 4 obracalnej to koszt 350 zl .Ziemie 3 klasy po plugu agregat za wiele nie ma do roboty no chyba ze pojade orac gline.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
myślę jeszcze teraz że może opór stawiają przedpuszki może idą zbyt głęboko

jak masz czas to pokombinoj czsami sa niezle wyniki na przedpluzkach to ja sie nie znam wiec nie pomoge

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Witam. poszukuję opinii o pługahc Unia Grudziądz 4+1 XXL Corn. jakie macie ciągniki do tych plugów z jak predkoscia orzecie i jakie macie ziemie. czy to są dobre pługi??

ja mam 4 xxl lemiesze 50 ciagnik 130 konny plug dosyc ciezki cos ok 1200kg dobrze sie nim orze jak na suche lata waga jest atutem jezeli bralbys plug uni grudziadz to musisz miec dobry podnosnik przy ciagniku , materialy dosyc solidne lemieszy jeszcze nie wymienialem za to dluta koszt wymiany kompletu do 4 obracalnej to koszt 350 zl .Ziemie 3 klasy po plugu agregat za wiele nie ma do roboty no chyba ze pojade orac gline.

 

jakiego typu masz zabezpieczenie i czy masz dużo kamieni

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zabezpieczenia sa na sruby scinalne , ja mam pola bez kamieni i wystarczy na sruby ale mialem okazje pracowac na polu zakamienionym to byla tragedia caly czas cos jak nie sruba scinalna to sruba na dlucie , na kamienie to tylko z zabezpieczeniami non-stop.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no właśnie ja mam na sprężynie i daje spokojnie radę z podnoszeniem tylko zastanawia mnie dlaczego jest w prospektach różnica 10km w zapotrzebowaniu mocy między kołkiem a np resorem..........przecież opór taki sam chyba tylko może być problem z podnośnikiem jak ktoś ma słaby mój pług waży na pewno więcej niż 1000kg- korpus przesunięty do tyłu i nie mam problemu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
no właśnie ja mam na sprężynie i daje spokojnie radę z podnoszeniem tylko zastanawia mnie dlaczego jest w prospektach różnica 10km w zapotrzebowaniu mocy między kołkiem a np resorem..........przecież opór taki sam chyba tylko może być problem z podnośnikiem jak ktoś ma słaby mój pług waży na pewno więcej niż 1000kg- korpus przesunięty do tyłu i nie mam problemu

na te ich km nie ma co patrzec co z tego ze masz wiecej km jak masz slaby podnosnik , ja sie ciesze bo nadwyzke mam spora udzwig 130 konnego ciagnika na koncach ramion to 9t

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Mam problem. Chcąc ustawić lepiej pług (obrotówka) rozregulowałem go trochę. Wcześniej jak pług wszedł w ziemię to był przechylony dość widocznie w stronę orki i wszystko było ok( ciągnik miał lekko) a dzisiaj za namową znajomego ustawiłem pług w ten sposób że jak wejdzie w ziemię to rama jest równoległa do terenu tzn korpusy patrzą pionowo a nie pochylają się w stronę orki . Tylko ta regulacja sprawiła że ciągnik musiałem zredukować o jeden bieg niżej bo tak ma ciężko więc jak to powinno być poprawnie ustawione

Problem kolegi wynika z tego że przestawił pług na odbojnikach co spowodowało zmianę konta skrzydła odkładnicy względem odkładanej skiby. Czyli skiba zamiast ładnie się odwracać sztorcuje się jak przy orce zimowej i ziemia stawia większy opór dla pługa. Dużo zależy od rodzaju gleby. Jeżeli pług za mocno leży to ścierają się szybciej końcówki lemieszy. Pług należy tak ustawić aby LEMIESZ ścierał się równomiernie, chyba że są dłuta wtedy należy ustawić pług na odbojnikach tak aby na każdy lemiesz zużywać z min. 2 dłuta.

Do dużych obrotówek dłuto kosztuje~17-30zł a lemiesz niekiedy ponad 100zł (z dobrej stali). Więc ze względów ekonomicznych lepiej zmieniać dłuta niż lemiesze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Witam. poszukuję opinii o pługahc Unia Grudziądz 4+1 XXL Corn. jakie macie ciągniki do tych plugów z jak predkoscia orzecie i jakie macie ziemie. czy to są dobre pługi??

ja mam 4 xxl lemiesze 50 ciagnik 130 konny plug dosyc ciezki cos ok 1200kg dobrze sie nim orze jak na suche lata waga jest atutem jezeli bralbys plug uni grudziadz to musisz miec dobry podnosnik przy ciagniku , materialy dosyc solidne lemieszy jeszcze nie wymienialem za to dluta koszt wymiany kompletu do 4 obracalnej to koszt 350 zl .Ziemie 3 klasy po plugu agregat za wiele nie ma do roboty no chyba ze pojade orac gline.

 

a jak głęboko nim nim orzesz i ile Ci pali?? a i jak szeroko zabierasz jednym przejazdem??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli już kupujecie Obrotowy pługi to polecam wersje CORN nawet jak nie macie kukurydzy, pług lepiej odkłada i nie zapycha się dłuższą słomą, przy IBISIE jak jest po Życisku lub dłuższa słoma albo świeżo po talerzówce to problem, dlatego CORN jest lepszy.

 

Posiadam od 2lat Ibisa XXLS4+ i jest OK.

Oram na 42 na korpus w całości~1,7metra.

Prawdę mówiąc nie miałem czasu przestawić na 48cm, ładnie odkłada na 42 więc nie ruszam.

Głębokość ok.22cm.(nie jestem zwolennikiem głębokich orek). Jeśli nie trzeba to staram się nie ruszać głębiej bez potrzeby.

Do pługa MTZ1221A. bez problemu, jedynie na przód dorzuciłem 500kg.

Podstawa to dobre ustawienie pługa tak aby nie ukosowało przednich kół(czyli pierwsza skiba), następnie na odbojnikach bardzo ważne(ma wpływ ma zużycie paliwa), a koło podporowe musi być z dętką, ja miałem bez i schodziło powietrze bo ziemie nieraz podpycha.

Na zaoranie 1Ha spala w przedziale 15,5-17,5Litra.

Gleba średnio 3b-4a,b lekko gliniasta. Po orce najpóźniej na trzeci dzień trzeba doprawić bo będą bryły(duże i dużo, mozaika).

 

Jak miałem zagonowy to chciałem obrotowy a teraz szukam-zastanawiam się w kierunku dobrego Pół-zawieszanego Zagonowego bo mam duże działki każda śred. po 30Ha.

Zawsze są + i – każdej opcji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Witam. poszukuję opinii o pługahc Unia Grudziądz 4+1 XXL Corn. jakie macie ciągniki do tych plugów z jak predkoscia orzecie i jakie macie ziemie. czy to są dobre pługi??

ja mam 4 xxl lemiesze 50 ciagnik 130 konny plug dosyc ciezki cos ok 1200kg dobrze sie nim orze jak na suche lata waga jest atutem jezeli bralbys plug uni grudziadz to musisz miec dobry podnosnik przy ciagniku , materialy dosyc solidne lemieszy jeszcze nie wymienialem za to dluta koszt wymiany kompletu do 4 obracalnej to koszt 350 zl .Ziemie 3 klasy po plugu agregat za wiele nie ma do roboty no chyba ze pojade orac gline.

 

a jak głęboko nim nim orzesz i ile Ci pali?? a i jak szeroko zabierasz jednym przejazdem??

glebokosc orki to 25,35 spalanie okolo 15lna 1h szerokosc orki 2metry

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...