Skocz do zawartości
Zimor

Hodowla-płta obornikowa

Rekomendowane odpowiedzi

Art. 25.

1. Gnojówkę i gnojowicę przechowuje się wyłącznie w szczelnych zbiornikach o pojemności umożliwiającej gromadzenie co najmniej 4-miesięcznej produkcji tego nawozu. Zbiorniki te powinny być zbiornikami zamkniętymi, w rozumieniu przepisów wydanych na podstawie art. 7 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz. U. z 2006 r. Nr 156, poz. 1118, z późn. zm.2)) dotyczących warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budowle rolnicze i ich usytuowanie.

 

2. Podmioty, o których mowa w art. 18 ust. 1, przechowują nawozy naturalne, inne niż wymienione w ust. 1, na nieprzepuszczalnych płytach, zabezpieczonych w taki sposób, aby wycieki nie przedostawały się do gruntu.

 

Co w skrócie oznacza, że szambo musi mieć każdy, zaś płytę gnojową tylko ci z artykułu 18.1 czyli:

Podmiot, który prowadzi chów lub hodowlę drobiu powyżej 40.000 stanowisk lub chów lub hodowlę świń powyżej 2.000 stanowisk dla świń o wadze ponad 30 kg lub 750 stanowisk dla macior

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ale czy to oznacza że hodowcy bydła nie muszą mieć płyty a muszą

mieć zbiornik? Do czego zbiornik jak nie ma płyty? Nie chodzi mi o zbiornik

przy oborze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja już nic z tego nie kumam Cholerna biurokracja! Czemu nic nie piszą o bydle w tej ustawie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak nie piszą to znaczy, że przy bydle płyta nie obowiązuje.

Ja bynajmniej tak to rozumiem i znajomy prawnik też.

Chyba że na obszarach chronionych. Czy miejscowość jest w takiej strefie wiedzą w gminie (to jet ok 3% obszaru kraju).

To że nie musię mieć płyty nie oznacza też że nie można jaj mieć

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jak nie piszą to znaczy, że przy bydle płyta nie obowiązuje.

Ja bynajmniej tak to rozumiem i znajomy prawnik też.

Chyba że na obszarach chronionych. Czy miejscowość jest w takiej strefie wiedzą w gminie (to jet ok 3% obszaru kraju).

To że nie musię mieć płyty nie oznacza też że nie można jaj mieć

 

Ja zgadzam się z tobą dokładnie też tak to rozumiem, ale chodzi o to że

brak tego zapisu o bydle rodzi wątpliwości i może być różnie rozumiany

tekże przez np.doradców rolnych.Pozostawia zbyt dużo wątpliwości żeby

go lekceważyć zwłaszcza jeżeli ma się bydło.

Wysłałem następnego e-maila do ministra,jak dostanę odpowiedź to napiszę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem coś takiego

 

 

Wymagania dotyczące pozostałych gospodarstw

Krajowe wymagania dotyczące przechowywania nawozów naturalnych określają przepisy ustawy z dnia 26 lipca 2000 r. o nawozach i nawożeniu (Dz. U. Nr 89, poz. 991 z późn. zm.). Ustawa traci moc z dniem 14 listopada 2007.

 

Z dniem 1 maja 2005 r. wymagania dotyczące przechowywania gnojowicy i gnojówki w odpowiednich zbiornikach obowiązują podmioty prowadzące chów lub hodowlę drobiu powyżej 40 000 stanowisk lub chów lub hodowlę świń powyżej 2 000 stanowisk dla świń o wadze ponad 30 kg lub 750 stanowisk dla macior.

Natomiast z dniem 25 października 2008 r. wszyscy rolnicy będą zobowiązani do przechowywania:

• gnojowicy i gnojówki - wyłącznie w szczelnych zbiornikach o pojemności umożliwiającej gromadzenie co najmniej 4-miesięcznej produkcji tego nawozu,

• obornika i odchodów zwierząt oraz guana - w pomieszczeniach inwentarskich lub na nieprzepuszczalnych płytach, zabezpieczonych przed przenikaniem wycieku do gruntu oraz posiadających instalacje odprowadzającą wyciek do szczelnych zbiorników.

 

A czytając dalej coraz mniej rozumiem.

 

Wymagania dotyczące gospodarstw, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 10 lipca 2007 r. o nawozach i nawożeniu (Dz. U. Nr 147, poz. 1033), która wchodzi w życie 15 listopada 2007 r., z wyjątkiem art. 25 dotyczącego przechowywania nawozów naturalnych. Przepisy te nie są objęte prawem Unii Europejskiej.

Obowiązek przechowywania:

 

1) obornika na nieprzepuszczalnych płytach, zabezpieczonych w taki sposób, aby wycieki nie przedostawały się do gruntu dotyczyć będzie od dnia 1 stycznia 2009 r. tylko podmiotów prowadzących chów lub hodowlę drobiu powyżej 40.000 stanowisk lub chów lub hodowlę świń powyżej 2.000 stanowisk dla świń o wadze ponad 30 kg lub 750 stanowisk dla macior,

 

2) gnojówki i gnojowicy w szczelnych, zamkniętych zbiornikach dotyczy aktualnie podmiotów prowadzących chów lub hodowlę drobiu powyżej 40.000 stanowisk lub chów lub hodowlę świń powyżej 2.000 stanowisk dla świń o wadze ponad 30 kg lub 750 stanowisk dla macior – przepis ten będzie obowiązywać nadal.

 

Natomiast od dnia 1 stycznia 2011 r. wszystkie gospodarstwa posiadające gnojówkę i gnojowicę będą obowiązane do ich przechowywania wyłącznie w szczelnych zbiornikach o pojemności umożliwiającej gromadzenie co najmniej 4 miesięcznej produkcji tych nawozów.

 

A oto źródło

http://www.minrol.gov.pl/DesktopModules/Announcement/ViewAnnouncement.aspx?ModuleID=1527&TabOrgID=1153&LangId=0&AnnouncementId=7821&ModulePositionId=2147

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Heh! Czyli z tego jasno wynika że przy bydle płyta nie jest obowiązkiem. Tylko jak można było tego nie napisać czarno na białym! Pewnie niedługo pojawi sie poprawka i od nowa będą wdrażali całą ustawe, istny cyrk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecie obrady w sejmie to istny cyrk, to co może być produktem takiej firmy??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sami głosowaliśmy, ja na tych co teraz rządzą to nie oddałem głosu!! A tak wogule to czy ktoś zna polityka za którego może ręczyć że nie oszukuje, nie bierze itd.? Znacie bo ja nie??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytając nasze posty odnoszę wrażenie że odnośnie przepisów które nas

dotyczą to my jesteśmy ,,dzieci we mgle'' , nie koniecznie z naszej winy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli ustawodawcy sami nie rozumieją znaczenia ustaw to jak My, "laiki" w tych sprawach mamy rozumieć??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A może by tak poprosić RAMZESA o tłumaczenie , w końcu jemu podobni

pisali ustawę to może rozumie to narzecze, no i przydał by się na coś w końcu

RAMZES WZYWAM CIĘ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, ale nie pomogę, bo na płytach się nie znam a tych strasznych przepisów nie chce mi się nawet czytać, coby je przeanalizować, bo ja leniwy jestem.

 

A z tworzeniem przepisów jest tak:

 

Przed wojną przepisy tworzyli doświadczeni prawnicy po wieloletniej praktyce w sądownictwie, znaczy praktycy.

 

Po studiach magister prawa jak był dobry, szedł do pracy w sądzie grodzkim na 10 lat... jak był dobry - awansował do sądu powiatowego na 10 lat... jak był dobry - do sądu wojewódzkiego na 10 lat, jak był dobry - do Sądu Najwyższego ... gdzie brał udział (poza sądzeniem) w tworzeniu prawa...

 

Projekt przepisu prawnego (ustawa, rozporządzenie itd) trafiał potem do logików - prawodawców... którzy analizowali tekst pod względem jasności sformułowań, uzytej argumentacji, jednoznaczności sformułowań itd.

 

Potem projekt szedł do polonistów - prawodawców, którzy szlifowali tekst pod względem poprawności języka polskiego itd.

 

Potem uchwalał to Sejm, nie wpieprzając się zanadto w tekst, bo chodziło o wolę polityczną.

 

Obecnie.... nisko wykwalifikowani specjaliści z partii X, którzy objęli stanowiska po debilach z partii Y, z zawodu historycy sztuki, astronomowie i faceci po teologii sami sobie piszą, to co ich szef po podstawówce im każe,bo uzgodnił to po pijaku z kolegami w klubie partyjnym.

 

W Sejmie nie ma już dominacji prawników i ekonomistów, jedynie sa specjalisci obróbki skrawania i technicy dentystyczni. Oni projekt poprawiają i nadaja całkiem inną treść i zamysł, niz w projekcie rzadowym...

 

Potem okazuje się, że wydaną ustawę trzeba w ciągu 4 lat 36 razy nowelizować...

 

Większości wydawanych przepisów ja wogóle nie rozumiem, współczuję Wam, że musicie żyć w ramach niejasnych przepisów.

 

Taki kraj...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgłoszenie, złożenie oświadczenia o zakończeniu budowy zbiornika i płyty - o co woła agencja? wybieram się zakończyć sprawe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

BRAWO Ramzes!!!!!! Powiedziałeś prawdę, tylko prawdę, i całą prawdę!!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli drogi RAMZESIE sprawdziło się stare chłopskie powiedzenie że

KROWA CO DUŻO RYCZY MAŁO MLEKA DAJE

I zrozum że twoje pojęcie rolnika jest błędne , bo nie jest to ktoś kto całe

życie nic nie umie i nic niewie tylko ciężko pracujący człowiek który musi

zmagać się z kaprysami pogody , durnymi przepisami i urzędnikami któży myślą

że wszystko wiedzą a tak naprawdę to niewiele i TY właśnie potwierdziłeś

tą teorię. Proszę cię o trochę szacunku dla nas rolników bo wzajemnie możemy

wiele się od siebie nauczyć.

 

POZDRAWIAM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Zgłoszenie, złożenie oświadczenia o zakończeniu budowy zbiornika i płyty - o co woła agencja? wybieram się zakończyć sprawe.

Proszę, niech mi ktoś odpowie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

stef275- ja mam bardzo dobre pojęcie o rolnikach i z teorii i z praktyki...

 

Przyjmij do wiadomości, że są różni rolnicy... wykształceni, światli, nowocześni, prowadzący produkcję wymagającą doświadczenia i wiedzy.... ale są też i tacy, którzy tych parametrów nie spełniają bynajmniej, ci przysłowiowi z jedną krową, jedną świnką, 10 kurami i 1,5 ha ziemi VI klasy, którzy utrzymują się z emerytur babci i dziadka.

 

I ci są skazani na zagładę. Nieodwołalnie.

 

A nadchodzą ciężkie czasy, już doszło do selekcji, już wielu producentów mleka, buraków itd rezygnuje z dotychczasowej działalności... a będzie jeszcze gorzej... (czyli lepiej...)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ramzes, to co uważasz o tych małych rolnikach, to nie jest tak do końca!! Bo patrz: aby wyżywić siebie i rodzinę z babci rędki, to też tzra umieć zarządzać tymi drobnymi pieniążkamie!! Bo jak ktoś ma chektar przenicy dla tej jednej krówki, świnki i kurek, to aby to wymócić musi oddać połowę rędki!!! Tu też tzra umieć rządzić!!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No, i pić nie można tyle ile by się chciało...

 

Jak ktoś pyszczy, że jest rolnikiem a ma 1 ha i żyje z renty babci, to niech szybko przerobi swoje pole na coś innego... może na cmentarz dla psów???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

może i z tym cmentarzem niezły pomysł,gożej jak przy kopanu znajdą mumie Ramzesa z klawiaturą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Zgłoszenie, złożenie oświadczenia o zakończeniu budowy zbiornika i płyty - o co woła agencja? wybieram się zakończyć sprawe.

Proszę, niech mi ktoś odpowie

 

Witam i co Zgłosiłeś

Ja walę po świętach więc jak możesz to podziel się info

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jadę jutro, czyli w Wigilię byłem już zgłosić, ale nic nie załatwiłem, a wolę w święta nie mysleć już o tym i mieć to za sobą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...