Skocz do zawartości
barbara20021

kto wie napewno jak rozliczyć niskotowarowe po 3 roku dopłat

Rekomendowane odpowiedzi

to jeszcze mam czas bo dzisiaj dokladnie sprawdzilem przelew a to doplata.kwota podobna a dostalem 7 IV pismo ze wniosek rozpatrza w maju.10 IV kasa a 17 pismo z wyliczenie doplat.balagan jak zwykle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A mi nie chcą uznać zrealizownia celów, bo twierdzą że szkolenia które przeszedłem były nieodpowiednie. Dwa cele zrealizowane(gospodarstwo ekologiczne i zakup maszyn) a przez glupie szkolenia 4 i 5 rata przejdą koło nosa. Moze ktos ma sposób jak szybko takie zaświadczenie zdobyć?

Wspomnę jeszcze, że ja także od miłych pań w ARiMR niejednokrotnie słyszłem, iż wystarczy spełnić jeden z trzech celów i teraz prze czyjąś niekompetencję straci człowiek parę złotych.

 

by szkolenie się liczyło na świadectwie, dyplomie musi być napisane 1.3 szkolenia

być może szkolenia które ukończyłeś były finansowane z działania 1,3 tylko nie napisano tego na świadectwie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja miałem taki przypadek iż na świadectwie nie było napisane 1,3 szkolenia.

Musisz zadzwonić do fapy i zapytać czy gdzieś są organizowane takie szkoenia szkoda kasy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

noa le każde gospdoarstwo czy to ekologiczne czy nie czy zaznaczyło taki cel czy nie musi osiągnąć 4su po 3 latach?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Maszyna nie mogła być finansowana ze źródeł pomocowych krajowych lub innych unijnych w ciągu ostatnich 7 lat. To wszystko w temacie 7 lat i maszyn. Można kupować siewniki i pługi z lat '80 i wszystko będzie w porządku.

 

A jakie trzeba mieć dokumenty na taką maszynę???

 

W moim przypadku kupiłem prasę rolującą Claas Rollant 34 (rok produkcji dokładny nie znany, lata 90) od handlarza, który zajmuje sie sprowadzaniem sprzętu z Francji, mam na ta prasę UMOWĘ KUPNA-SPRZEDAŻY. (Nie jestem w stanie sprawdzić czy była finansowana wcześniej ze środków unijnych, bo nawet nie jestem wstanie określić ilu miała wcześniej właścicieli)

 

Czy mogę dołączyć w swoich dokumentach do Agencji taką umowę i czy będzie ona respektowana i będę miał zaliczony punkt: ZAKUP MASZYN??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taka umowa kupna sprzedaży będzie honorowana. Jeśli kupiłeś od polaka który handluje - nikomu nie musisz zwierzać się że ta maszyna została przyciągnięta z francji. Umowę możesz dla wiarygodności opłacić w skarbowym 2%. Jeśli tylko zaznaczyłeś tą jedną kratkę to nie masz co martwić się o 4 i 5 płatność - o ile złożysz papiery w ARiMR BP pół roku po otrzymaniu 3 płatności. Druki oświadczenia JUŻ GOTOWE są w BP ARiMR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie za odpowiedź na moje pytanie.

 

Mam jeszcze jeden punkt do zrealizowania a mianowicie: ZAKUP ZWIERZĄT:

 

I tu kolejny problem bo jak mam udokumentować zakup krowy, którą kupiłem u sąsiada 6 mies. temu, na krowę nie posiadam żadnych dokumentów oprócz zwykłego paszportu. Krowa została zarejestrowana w moim gospodarstwie zaraz po kupnie.

I czy ten punkt też zaliczą mi w ARIMR jako spełniony??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Umowa kupna sprzedaży krowy z sąsiadem z datą pewną - nie powinna chyba stanowić problemu...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak jest z rozliczeniem - zakup lub dzierżawa ziemi. Interesuje mnie dzerżawa. Czy można dzierżawic od rodziców?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hugo.

Można dzierżawić ziemię od rodziców. Tylko musi być umowa dzierżawy do końca zobowiązania. I oczywiście te działki muszą się znaleźć w twoim wniosku OB.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Hugo.

Można dzierżawić ziemię od rodziców. Tylko musi być umowa dzierżawy do końca zobowiązania. I oczywiście te działki muszą się znaleźć w twoim wniosku OB.

Pozdrawiam

 

Proszę pamiętać o tym że w przypadku nie rozliczenia się z celów cząstkowych niskotowarówki zobowiązanie trwa nadal

a więc przez 2 lata trzeba być rolnikiem

(być posiadaczem conajmniej 1 ha )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mój problem polega na tym że kupiłem ziemie ale nie mam tego wpisane jako cel cząstkowy. W agencji twierdzą że nie można zmienić planu i nie chcą przyjąć aktu notarialnego. Może ktoś z szanownych forumowiczów ma pomysła jakby to załatwić. Z góry dziękuję za wszelkie porady.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mówią prawdę. Nie da się tego załatwić, nie da się zmienić celów przedsięwzięcia. A po co upierasz się przy tym kupnie ziemi? Co miałeś zaznaczone do spełnienia? Spełnij to co zaznaczyłeś i daj spokój z ziemią, bo to na pewno jest nie do załatwienia. Program był i jest tak banalnie prosty do realizacji, że wyczynem musi być brak 4 i 5 płatności.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedz. Otóż ziemia to specyficzny towar, można ją kupić tylko wtedy gdy ktoś sprzedaje. Nie mogłem wiedzieć 4 lata temu że tuż przy chałupie będzie działka do sprzedania, wymagałoby to umiejętności jasnowidzenia. Maszyny mogą poczekać, ziemia nie, no trudno. Uważam jednak że to głupota wstrzymywać pomoc kiedy inwestycje w środki trwałe przewyższają dotychczasowe wypłaty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wsiok:

Nie odpowiedziałeś na najważniejsze pytanie: jakie cele zaznaczałeś? Nie neguje tego ze kupiłes ziemie - okazję trzeba wykorzystywać. Ale może zostałeś wprowadzony w błąd co do wydatkowania pieniędzy z tego programu. Nie musisz dokumentować wydania 100% otrzymanego wsparcia. Możesz np kupić od sąsiada pług, kultywator, glebogryzarkę itp. itd. np za 1000zł spisać umowę kupna sprzedaży i sprawa zaltwiona -cieszysz się 4 i5 płatnosią czyli ok. 10000zł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli nie wywiążę się z tego co założyłam we wniosku do trzeciego roku to czy nie będę musiała oddać pieniędzy za te trzy lata? Czy nie dostanę dopłat w czwartym i piątym roku?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Proszę pamiętać o tym że w przypadku nie rozliczenia się z celów cząstkowych niskotowarówki zobowiązanie trwa nadal

a więc przez 2 lata trzeba być rolnikiem

(być posiadaczem conajmniej 1 ha )

Szukałem po forach odpowiedzi i tutaj znalazłem. Otóż moja matka ma gospodarstwo i korzysta z dopłat do gosp. niskotowarowych. Planowała mi przekazać to gospodarstwo abym mógł skorzystać z "młodego rolnika", ale co wtedy, czy trzeba zwracać pierwsze 3 raty?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Proszę pamiętać o tym że w przypadku nie rozliczenia się z celów cząstkowych niskotowarówki zobowiązanie trwa nadal

a więc przez 2 lata trzeba być rolnikiem

(być posiadaczem conajmniej 1 ha )

Szukałem po forach odpowiedzi i tutaj znalazłem. Otóż moja matka ma gospodarstwo i korzysta z dopłat do gosp. niskotowarowych. Planowała mi przekazać to gospodarstwo abym mógł skorzystać z "młodego rolnika", ale co wtedy, czy trzeba zwracać pierwsze 3 raty?

Przekazać całe gospodarstwo z niskotowarówką mozna gdy przechodzi się na rentę strukturalną i dodatkowo przejmujący nie jest włąścicielem gospodarstwa rolnego ( tj nie ma 1 ha) Dodatkowo kłaniają się przepisy dot Utrudnienie Startu Młodym Rolnikom

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przekazać całe gospodarstwo z niskotowarówką mozna gdy przechodzi się na rentę strukturalną i dodatkowo przejmujący nie jest włąścicielem gospodarstwa rolnego ( tj nie ma 1 ha) Dodatkowo kłaniają się przepisy dot Utrudnienie Startu Młodym Rolnikom

Nie, nie przechodzi na rentę strukturalną, ma rentę normalną w chwili obecnej ale ponieważ posiada gospodarstwo to bierze śmieszne pieniądze, gdy przekaże mi to ta renta będzie wyższa. Co do niskotowarówki to nie chcę żeby mi z nią przekazywała bo wtedy z tego co kojarzę nie mógłbym skorzystać z młodego rolnika.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...