Skocz do zawartości
ZLYporucznik

co z dopłatami po 2013?

Rekomendowane odpowiedzi

Koncepcja UE jest jasna...

 

Po okresie wielodekadowej adaptacji, który wymagał wspomagania sektora rolnego różnymi dopłatami czy limitami (mającymi na celu ograniczenie produkcji), w pewnym momencie UE uzna, że rynek jest już ustawiony, słabi i niewydolni producenci - odpadli... ogólna ilość gospodarstw rolnych się zmniejszyła, przetrwali tylko silni i dobrze zorganizowani - i można zrezygnować z wszystkich form pomocy... i puścić sprawę na żywioł.

 

Czyli niech żyje wolna konkurencja i prawdziwie wolny rynek, hurrra!

 

Prawdopodobnie ostateczną datę będą przesuwać w czasie, bo przyjęcie niepełnosprawnych w ramach nowej "dziesiątki", w tym Polski, Rumunii i Bułgarii spowodowało trochę zamieszania... ale nastąpi to z pewnością...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na pewno kiedyś się pożegnamy, ale nie nastąpi to prędko. Dopóki Niemcy i Francuzi będą blokowali zmiany we WPR to nie ma szans na koniec wspierania rolnictwa. A lobby farmerskie w tych krajach jest potęzne i nie predko pozwoli na zmiany.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Koncepcja UE jest jasna...

 

Po okresie wielodekadowej adaptacji, który wymagał wspomagania sektora rolnego różnymi dopłatami czy limitami (mającymi na celu ograniczenie produkcji), w pewnym momencie UE uzna, że rynek jest już ustawiony, słabi i niewydolni producenci - odpadli... ogólna ilość gospodarstw rolnych się zmniejszyła, przetrwali tylko silni i dobrze zorganizowani - i można zrezygnować z wszystkich form pomocy... i puścić sprawę na żywioł.

 

Czyli niech żyje wolna konkurencja i prawdziwie wolny rynek, hurrra!

 

Prawdopodobnie ostateczną datę będą przesuwać w czasie, bo przyjęcie niepełnosprawnych w ramach nowej "dziesiątki", w tym Polski, Rumunii i Bułgarii spowodowało trochę zamieszania... ale nastąpi to z pewnością...

W większości krajów UE dochody rolnicze pochodzą w całości z dopłat,koszty produkcji przekraczają wartość produkcji.

Moim zdaniem nie tak prędko UE zrezygnuje z dopłat.Natomiast po wprowadzeniu do Polski euro raczej nie będzie za bardzo do czego dopłacać

www.minrol.gov.pl/FileRepozytory/FileRe ... m_id=31098 -

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w jednej z plotek dopłaty mają być zniesione w 2045 roku ale to tylko plotka i raczej na nastepne pokolenie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wszystko zależy od tego jak zdefiniujemy dopłaty, można jednak przyjąć, iż rynek zostanie w pełni zliberalizowany co jednak nie wyklucza dalszego wspierania rolnictwa, gdyż środki zostaną tylko przesunięte z I filaru do II, tak się jednak składa, że znacznie zmniejszy się wysokość wsparcia dla gospodarstw wielkoobszarowych a o dobrych czasach nie zapomną właśnie niewielkie, rodzinne i mające olbrzymi wpływ na środowisko gospodarstwa rolne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na studiach w tym semestrze miałem przedmiot "integracja europejska" i wykładowca mówił, że po 2013 zostaną zniesione, także papa to raczej pewne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

makler222 zmien uczelnie szkoda tam Twojego czasu.chyba nikt w to nie wierzy ze znoisa dopłaty!!!!bo ani w polsce ani nigdzie indziej produkcja zywnosci nie bedzie opłacalna bez dotacji mowie o panstwach unii nie o chinach nikt nie bedzie charowal w polu i jeszcze dokładał do tej przyjemnosci lobby rolnicze jest za silne w unii i do tego nie dopusci a juz nie bede wspominał co by było jakby rolnicy zamiast jechac w pole wyjechaliby na drogi i z pługami na bruksele hehe Napewno bedzie jakas reforma WPR ale jej wprowadzenie zajmie kilka lat a i sam zakres reformy bedzie rozciagniety conajmniej na kilka lat wersja pesymistyczna!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

myślę ze SGGW to dobra szkoła i nie mam zamiaru zmieniać, boicie sie, ze dopłat nie będzie i macie rację ja też sie boję ale są takie pogłoski więc wszystko możliwe, a tak przy okazji to kto się liczy z nami rolnikami?? Przecież rolnik to Pan dostaje tyle kasy z unii za darmo, za nic, co chcielibyście tak wiecznie dostawać za free - tak mówi mój znajomy z miasta. Ale Wiecie co dzięki nam oni mają co żreć i gdy nas wykończą przyjdą błagać na kolanach o jedzenie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dopłaty moga znieść ale ceny na dzień dzisiejszy to minimum 700zł/t pszenicy ziemniaki jadalne minimum 70gr/kg.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rozmawiałem z w-ce dyrektorem arimr w szczecinie i na temat dopłat mówił ze do 2017r powinny sie utrzymac z tego co wie tyle od niego od siebie dodam ze pewnie w 2013r bedzie reforma i obniza dotacje zeby pózniej je wogóle zabrac takie bynajmnie jest moje zdanie na ten temat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...