Skocz do zawartości
zanetta

ZABRANIE DAROWIZNY

Rekomendowane odpowiedzi

Witam mam problem rodzice przepisai mi 2,5 roku temu dom z dzialka wypowiedzieli sobie czesc budynku wraz z mozliwoscia kozystania i poruszania sie po calej posiadlosci ale braciszek mieszkajacy obok widocznie ma za malo i namawia rodzicow do zerwania tej darowizny.

Więc pytam czy mogą to zrobic bezpodstawnie bo podstaw do tego nie mają i co z moimi kosztami które oniosłam odnawiając dom .Proszę odpowiedzcie mi .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

darowizne mozna oDebra1c pod warunkiem udowodnienia razacej nie wdziecznosci obdarowanego-bicie ,glodzenie itp.sprawa idzie przez sad okregowy i moze sie ciagnac latami.kilka rozpraw,swiadkowie, adwokaci,odwolania.w znananej mi osobiscie sprawie[bylem swiadkiem] trwalo to ponad 2 lata i nie wiadomo jak by sie skonczylo ale darujaca zmarla i po sprawie.w tym miala udzial rodzina darczyni ktorej zrobilo sie zal domu i pola i zaczeli macic.po paru miesiacach obdarowana przestala sie zajmowac kobieta bo nagle rodzina sie znalazla i w ten sposob praktycznie za darmo dostala dom w ktorym mieszka.wiec oDebra1c nie jest latwo[szczegolnie jak sie ma dobrego adwokata]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cze mam problem bo chciałbym wydzierżawić grunt rolny ale właściciel już nie żyje a nie zostało to przepisana na żadną osobę która mogła by się oo to upominać co mam zrobić czy jest możliwość dzierżawy jeśli można to co trzeba zrobić z góry dzienks

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

my kiedyś uprawialiśmy pole około 4 ha które należało do mojej ciotki na nią podatek potem odpuściliśmy już jak to w rodzinie raz oki a raz nie i tak stało ciotka umarła a że jej córki nie interesowały się tym a ona nic nie robiła z tym za życia chodzi o przepis pole tak stało a że z chwila wejścia do unii wszyscy dostawali sraczki na wolne pole to żeby nie stało ugorem zgłosiliśmy do gminy że będziemy to uprawiać i płacić podatek takie oswiadczenie napisaliśmy właścicielem dalej jest zmarła ciotka ale użytkownikiem jestem ja no i podaje to o dopłaty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

najprawdopodobniej grunt zostanie włączony do majątku gminy, a ta jeśli nie ma innych planów zapewne go sprzeda, dzierżawa wchodzi w grę tylko wtedy, gdy nikt się nie skusi na zakup lub gmina ma zamierza na działce posadowić jakąś inwestycję, lecz dzierżawa od JST wiąże się z dużym zainteresowaniem, a więc i wysokim czynszem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyli ze muszę do gminy podejść i popytać a kto się podpisze w miejscu dzierżawiący(osoba która wydzierżawia) ? gmina..?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gmina powinna przeprowadzić postępowanie spadkowe i jeśli w jego wyniku nie znajdą się spadkobiercy wtedy gmina przejmuje grunt na swój stan posiadania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
czyli ze muszę do gminy podejść i popytać a kto się podpisze w miejscu dzierżawiący(osoba która wydzierżawia) ? gmina..?

 

w UG nikt ci nie podpisze dzierżawy, bo pole nie jest ich własnością. Najlepiej i grzecznie płacić podatek wówczas oDebra1ć ci prawo do użytkowania może jedynie spadkobierca- osoba z prawomocnym wyrokiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O ile wykażesz dobrą wolę - to po 20 latach będziesz mógł się ubiegać o zasiedzenie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jesli placisz podatek to gminie nic do tego.ja jestem uzytkownikiem po osobie ,ktora zmarla przed moim urodzeniem ,na nakazie pisze wlasciciel i wladajacy czyli ja,nie robie zadnych spadkow bo by bylo za duzo chetnych na splat a tak choc IIIa to chetnych do uprawy brak.wartosc tez tylko jako rolna[obok 2 rok sprzedaja i chetnych brak]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
O ile wykażesz dobrą wolę - to po 20 latach będziesz mógł się ubiegać o zasiedzenie

 

A przy ,,złej woli''po 30 latach nawet gdy istnieją spadkobiercy pole przechodzi na twoją własność.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
O ile wykażesz dobrą wolę - to po 20 latach będziesz mógł się ubiegać o zasiedzenie

Po nowelizacji kodeksu cywilnego nie ma takiego pojęcia jak "dobra wola" i aby skorzystać z instytucji zasiedzenia trzeba czekać lat 30.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na litość boską - nie "dobą wolę" , lecz gdy działasz "w dobrej wierze" , to znaczy w uzasadnionym przekonaniu dco do twojego prawa do tego użytkowania

z całym szacunkiem dla człowieka dobrej woli udzielającego porad prawnych

tadek - nie prawnik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...