Skocz do zawartości
chabski

Szanse dla bydła mięsnego!?

Rekomendowane odpowiedzi

Dobra Panowie i Panie

czas już chyba dać se spokój z tzw hodowlą bydła mięsnego w tym kraju.

W najbliższym czasie góra 6 - 8 PLN za kg odsadka na eksport albo coś koło tego, a to kładzie na łopatki każdą kalkulację

Nie ma (słowo zostało usunięte)a we wsi żeby wystąpiła jakakolwiek opłacalność

Ja dalej trzymam swoje mieszańce bo to lubię i mam z czego dołożyć / mleko 8000 l od krowy/. Jak żona i wspólnicy stwierdzą że ten cały interes w bydle mięsnym jest (słowo zostało usunięte)a wart to tą produkcję likwiduję

Sorry za słownictwo ale czy to co się dzieje w tym temacie nie jest powodem do totalnego wkurwienia ?????!!!!!!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

masz dużo racji ale mając swój sprzet troche ziemi na zborze, łaki i pastwiska to nie mów mi ze nie ma opłacalnosci napewno pare groszy zostaje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Charolaise -uważam że to rasa bydła najbardziej nadaje się do chowu w naszych warunkach pod kazdym względem i ekonomi przyrost naprawde imponujące, charakteru bardzo łagodne .Porody jedyny mały minus ale trzeba pamiętać o paru sprawach z tym związanych w tej rasie 1)jałówki kryć w wieku 24 miesięcy nawet te bardzo wyrośnięte bykami charolaise dla jałówek lub młodsze jałówki ale nie mniej jak 18 miesięcy rasami bydła które daje małe potomstwo i niema problemu oczywiście moze sie coś wydarzyć ale to juz przy każdej innej rasie moze też sie zdarzyć jakis problem . [/b]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moze i macie racje ze charolaise są takie dobre ale ile takie bydle musi zjeść zeby dobrze przyrastało?? wydaje mi sie ze limousie jest mniej wymagalne jesli chodzi o ilosc pobranej paszy i to jest główny powód popularnosci moze sie myle...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja teraz powiem, że Herefordy są najlepsze.

Przecież to bezsensu już wielokrotnie było pisane, że kazda rasa ma plusy i minusy. Zależy jakie kto ma wymagania, warunki do utrzymania, oraz co dyktuje rynek itd.

A tak na marginesie to najlepiej się chowają mieszańce wielorasowe.

Czyli trzeba by wszystko wymieszać i może wtedy wyjdzie najlepsza rasa bydła.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
moze i macie racje ze charolaise są takie dobre ale ile takie bydle musi zjeść zeby dobrze przyrastało?? wydaje mi sie ze limousie jest mniej wymagalne jesli chodzi o ilosc pobranej paszy i to jest główny powód popularnosci moze sie myle...
oczywiscie ze sie mylisz ilosc pobranej paszy nie zalezy od rasy,tylko od czynnikow fizycznych i chemicznych paszy,charolaise ma wieksze wyorzystanie paszy i szybszy przyrost od limousine,limousine rozni tylko niby lepsza jakosc tuszy ale to wazne dla rzeznikow

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprytnie wykorzystałeś nieścisłość w poście

Jeśli chodzi o ilość to zgoda , ale Jakość to całkiem inna bajka .

Ja na przykład chętnie podrapie Szaroleza za uchem i taki kontakt z tą rasą mi wystarczy . Nie ma złych ras , są tylko źli chowacze .

Kryteria doboru rasy to nie jest przypadek , ale dokładna znajomość cech rasy i warunków w jakich mają żyć .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bodzio a co masz do charolaise?mozesz cos wiecej napisac niz tylko to ze mozesz poglaskac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam sie dlaczego są tacy którzy uważają że charoleise nadaje się tylko do chowu intensywnego , fakt że przy tym systemie mają "takiego pałera"że hoho ,ale przy ekstensywnym mało którae bydełko im dorówna we wzroście wagi a chodziby dla tego ze gdy taki mały "szarolez" się urodzi to jego matka wpompuje mu więcej mleka , niż np.matka małego limousine

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem tu nowy a więc z tej okazj dla wszystkich chodowców bydła mięsnego nie zależnie od rasy wszystkiego naj naj w nowym już rozpoczętym roku 2008

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no tak ale potem konczy sie mleko matki i trzeba rosnac w tym systemie ekstensywnym czyli bez tresciwych po odsadzeniu i tam przyrosty sa mniejsze od herefordow i dlatego wlasnie nadaja sie do intensywnego bo rasy male maja mniejsze potrzeby pokarmowe i lepsze przyrosty w ekstensywnym-pastwiskowym,natomiast herefordy nie nadaja sie do intensywnego bo maja mniejsze przyrosty i szybciej sie otluszczaja i bardziej w intensywnym i to chyba wyjasnia sprawe?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Błażej

 

Mam charolaise 100%,mieszanice charolaise z czb i z limousine różne procenty dolewu krwi .Krowy dostają słome do woli siano co drugi dzień i raz dziennie cztery szufle "małe" wytłok buraczanych i uwazam że za dobrze wyblądają,młodzież dostaje tylko więcej wytłoków "do woli"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to za bardzo ich nie karmisz.u mnie jałowki cielne 10kg kukurydzy i sianokiszonka do woli troche siana i sloma do woli,od 6 miesiecy do zacielenia dostaly po 1 kg sruty jeczmiennej i mieszanki mineralnej i lizawki do woli,opasy do woli kukurydza kiszonka i siano i po 1,5kg sruty jeczmiennej 0,5 rzepakowej i mineralna 100g.a masz opasy czy tylko odsadki sprzedajesz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

10kg kiszonki z kukurydzy dla jałowek?

nie są zapasione?

ja uważam że dla jałówek sianokiszonka do woli to już luksus... ja jałówki karmie sianem do woli i ewentualnie śruty "do smaku" i są w optymalnej kondycji

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tłuszczu nie widac ale miesnie maja,23 miesieczna jalowka ma jedna 700kg mlodsze miedzy 18-22 miesiacem od 450 do 650.ta 700 kg bedzie sie cielic dopiero w czerwcu takze jeszcze przybierze,wyrosniete musza byc,im wieksza krowa tym wiecej mleka itd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to ja swoje karmie kiszonka z kukurydzy ok 10 kg , siano i słoma do woli i to uwazam ze sa zapasione

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no wiesz moje chude nie sa tera w kwietniu jedna z nich bedzie sie wycielac nast w czerwcu to zobaczymy co bedzie raczej jestem nastawiony na trudnosci

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

do wszystkich co maja setki charolaisy piszcie jak u was z wycieleniami jalowek i krow w jakim wieku kryjecie i w jakiej wadze ja przeszlo 20 miechów waga min 520kg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i masz problemy z wycieleniami?

bo chyba przy takiej wadze przy kryciu to przy cieleniuto powinny "mocniej kaszlnąć" i ciele powinno wyjść

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mi w tamtym roku urodziło sie ciele koło 60kg ale po LMS, a krowa miała koło 600 kg i ledwo daliśmy rade

a normalnie to cielą sie bezproblemowo nawet jałówki poniżej 500kg

zastanawiałem sie nad pokryciem kilku sztuk CHA ale po tym co piszesz to chyba nie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dobra Panowie i Panie

czas już chyba dać se spokój z tzw hodowlą bydła mięsnego w tym kraju.

W najbliższym czasie góra 6 - 8 PLN za kg odsadka na eksport albo coś koło tego, a to kładzie na łopatki każdą kalkulację

Nie ma (słowo zostało usunięte) we wsi żeby wystąpiła jakakolwiek opłacalność

Ja dalej trzymam swoje mieszańce bo to lubię i mam z czego dołożyć / mleko 8000 l od krowy/. Jak żona i wspólnicy stwierdzą że ten cały interes w bydle mięsnym jest (słowo zostało usunięte) wart to tą produkcję likwiduję

Sorry za słownictwo ale czy to co się dzieje w tym temacie nie jest powodem do totalnego wkurwienia ?????!!!!!!!!

Święte słowa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Czy bydlo opasowe mozna zywic caly rok tylko kiszonka, czy trzeba zapewnic pastwisko lub zielonke?

 

Można, tylko jak z ekonomiką ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...