Skocz do zawartości
Technik rolnik

Bronowanie zbóż

Rekomendowane odpowiedzi

Niby wszystkie polskie pszenice ozime można na wiosnę bronować. Można to zrobić zwykłymi bronami tylko muszą mieć równo podjechane broniki i nie mogą być zbyt ciężkie.

Tak na ścisłość to jeszcze z 30 lat temu to był jedyny sposób na miotłę zbożową i inne chwasty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak najbardziej polecane jest bronowanie.

Znajomy, który uczestniczy w "ekologii" w tym roku dwukrotnie bronował oziminy wiosną miał bardzo dobre efekty. Zwłaszcza po takiej zimie jak w tym roku, gdzie przy niezaprawianym ziarnie pojawiały się ogniska pleśni śniegowej.

Bronowanie zwalcza łagodne objawy pleśni a także wspomaga krzewienie się zbóż, poprzez zwalczenie skorupy pozimowej i dotlenienie korzeni. Poza tym zwalcza większość chwastów, które mają słabszy system korzeniowy od zbóż.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bronowanie pobudza rośliny do krzewienia ponieważ uszkadza je, roślina się broni i krzewi.wg mnie to nie jest dobry sposób i jak na to popatrzeć z boku to uwstecznianie się.każdy robi jak mu pasuje.ostatnią oziminę bronowałem 16lat temu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
bronowanie pobudza rośliny do krzewienia ponieważ uszkadza je, roślina się broni i krzewi.wg mnie to nie jest dobry sposób i jak na to popatrzeć z boku to uwstecznianie się.każdy robi jak mu pasuje.ostatnią oziminę bronowałem 16lat temu.

 

Uważam wręcz przeciwnie. Nadmierne używanie chemii jest oznaką zacofania. Tylko kompleksowa ocrona roslin ma przyszłość. Bronowanie nie tylko pobudza krzewienie ale też niszczy chwasty i często po zastosowaniu takiego zabiegu nie jest potrzebna ochrona chemiczna, szczgólnie jeśli uprawia się mieszanki zbóż lub zbóż ze strączkowymi. Bronowanie musi być przeprowadzone w zbożach na wiosnę jeśli wystąpi pleśń śniegowa, potrzebne też jest aby przykryć na wiosnę nawozy azotowe i potasowe, niedopuszcza do zaskorupienia gleby oraz przerywa parowanie.

 

Nie wiem tylko czy zwykła brona zębowa jakiej używa się do doprawienia gleby nadaje się do bronowania zbóż. Czy taka brona musi być w jakiś specjalny sposób ustawiona i jak powinien poruszać się agregat po polu (wzdłuż rzędów, w poprzek czy ukośnie).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uważam wręcz przeciwnie. Nadmierne używanie chemii jest oznaką zacofania. Tylko kompleksowa ocrona roslin ma przyszłość

masz rację tylko niewiem czy broną zniszczysz przytulię a gdzie później sprzedaż pszenicę z nią?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak napisałem - bronowanie zwalcza większość chwastów - ponieważ zboża są już zakorzenione - a np. przytulia w fazie kiełków i 1. okółka zostaje wyrwana przez bronę.

Wystarczy zwykła brona rozmiar 10 -14 (zależy od fazy zbóż) zazwyczaj ciągnięta na tzw. sztelowadze (czyli poprzecznym mocowaniu bron)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Owszem pszenica jakościowa musi być uprawiana intensywnie na wysokim poziomie agrotechniki i bez oprysków dobrej jakości ziarna nie da się uzyskać ale nawet w niej powinno sie przeprowadzić bronowanie na wiosnę.

Ne zniszczy wszystkich chwastó jednakże ograniczy je w takim stopniu, że nie jednokrotnie oprysk przeciwko chwastom może się okazać nie potrzebny. np. w owsie, życie, w mieszance owies + pszenica, pszeńzyto + łubin itp.

Brona ciągnięta na sztelowadze??? Nie słyszałem o czymś takim. jak to wygląda?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
.

Brona ciągnięta na sztelowadze??? Nie słyszałem o czymś takim. jak to wygląda?

jeśli widziałeś brony konne , albo ciagnikowe przyczepiane to chyba będziesz wiedział , sztelwaga to właśnie to do czego przyczepia się pola bron .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kierunek nie ma większego znaczenia - zalecane jest i tak bronowanie w kratkę (wzdłuż a potem w poprzek) - żeby dość dokładnie wybronować przestrzenie pomiędzy roślinami. Wszak zęby bron są rozstawione dość szeroko . Ważne jest, aby nie bronować kiedy jest zbyt wilgotno, a brony nie mogą być za ciężkie, żeby nie uszkadzały zbóż. Przy zachowaniu (prawidłowym doborze) tych dwóch parametrów sukces gwarantowany

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bronowanie na dobrych stanowiskach powoduje nadmierne krzewienie a co za tym idzie może powodować wyleganie zbóż czy ma sęs stosowanie bronowania tylko w rolnictwie ekologicznym ale tam chyba polecają brony chwastowniki a co do pleśni śniegowej to skótecznie niszczą ją zaprawy nasienne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Są przypadki o których filozofom się nie śniło - w tym roku najpierw długa jesień, potem brak mrozów i śnieg, potem zaleganie śniegu przy jego wolnym rozmarzaniu i mimo dobrych zapraw pleśń pojawiła się na ok. 30% powierzchni

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeglądałem stronę upraw pewnych roślin w wydaniu ukraińskim.Opracowana przez profesjonalną agencję.I wyczytałem przy wielu uprawach że zalecają bronować zasiewy lekkimi bronami w poprzek jadąc wolno ciągnikiem.

Na forum technik opisuje ten zabieg przeprowadzać po ukrzewieniu roślin.Z tamtego opracowania wynika że można to robić 2 - 3 dni przed wschodem roślin, ale czy to ich nie uszkodzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeglądałem stronę upraw pewnych roślin w wydaniu ukraińskim.Opracowana przez profesjonalną agencję.I wyczytałem przy wielu uprawach że zalecają bronować zasiewy lekkimi bronami w poprzek jadąc wolno ciągnikiem.

Na forum technik opisuje ten zabieg przeprowadzać po ukrzewieniu roślin.Z tamtego opracowania wynika że można to robić 2 - 3 dni przed wschodem roślin, ale czy to ich nie uszkodzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam mam takie pytanie chodzi mi o to ze teraz na zbozach pojawila sie plesn i wiekszosc zyta i pszenzyta jest brazowa czy moge to przebronowac wiem ze pszenice mozna ale czy zyto i pszenzyto? prosze o doradzenie z gory dzieki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
witam mam takie pytanie chodzi mi o to ze teraz na zbozach pojawila sie plesn i wiekszosc zyta i pszenzyta jest brazowa czy moge to przebronowac wiem ze pszenice mozna ale czy zyto i pszenzyto? prosze o doradzenie z gory dzieki
pszenżyto, oczywiście że można tylko żeby było w miarę sucho, cieplo i najlepiej po południu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...