Skocz do zawartości
Pietko

Czy warto przechodzić na VAT dla rolników

Rekomendowane odpowiedzi

Boss nierobiłem nierobiłem takich porównań. Mam 65 ha gospodarstwo i 10 dzierżawy trzymam bydło mięsne razem około 50sztuk teraz zakupiłem pare maszyn gdzie vatu było 40tyś zobacz ile musiałbym zapłacić więcej za te maszyny a co za tym idzie musiałbym zarobić 40tyś zł więcej, dodaj sobie do tego takie koszta kture zawsze są w gospodsarstwie i nazbiera sie tego vatu. Policz ile biore dopłat od kturych nic nieodprowadzam to jest około 10tyś watu jakbym zrobił zakupy za dopłaty.moje zdanie jest takie dopuki nasze produkty niewejdą na stawke 22% to jest to opłacalne, niema sie czego bać. Musze sie przyznać że na początku terz miałem wiele pytań i obawiałem sie tej rachunkowości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie trzeba porównań - wystarczy spojrzeć w deklaracje - ja za rok ub. mam ok. 7 tys. zwrotu + 18 tys za ciągnik. Ile musisz pracować na 25 tys.?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam wszystkich! mam takie pytanie - jeśli się jest na vacie, to są jakieś zakupy od których nie można odliczyć vat-u (czy od zakupu sprzętu audio video można odliczyć vat?)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli audio video założysz sobie do biura czy traktora to można. Zakupisz napoje to pewnie można sobie vat odliczyć ale jak sobie kupisz flaszke to już nie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no dzięki za poprawienie humoru, bo na vacie jestem 6 dzień i jak narazie to więcej niewiem niż wiem: US zabardzo nie chce udzielać informacji co i jak, biura rachunkowe to zazwyczaj kasę zedrą za informację, sąsiedzi to jacyś tajemniczy są (chociaż i tak wiem że są na wacie) i pozostaje mi tylko forum w necie

P.S. Przypuśćmy, że do biura. Czy w takim wypadku będę musiał jakoś to dokumentować że ten sprzęt jest właśnie do biura czy będę miał lada dzień jakąś kontrolę z US?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiadomo że jak sobie kupisz te dezwi to nikt zaraz ci nieprzyjdzie sprawdzić gdzie je założyłeś, ale jak będziesz obracał takim majątkiem jak Stokłosa i komuś nieodpowiedniemu nadepniesz na odcisk to mogą ci sie spytać gdzie są te drzwi(ale bez przesady ) Kontrol będziesz miał jak zakupisz jakieś środki trwałe(maszyne jakąś) kontrol będzie miała na celu spisanie tej faktury i jak ją za pare lat sprzedasz to będą wiedzieli że powinieneś ten vat także odprowadzić do US (lepiej to zrobić) Jeszcze jedno jak sobie kupisz jakąś maszyne czy traktor to prowadzi sie taką książeczke środków trwałych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rolnicy mają minimalne minimum i nie są zobowiązani do prowadzenia ewidencji środków trwałych. Wystarczy je jedynie wyróżnić w ewidencji faktur.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam temt jakoś zamarł może jeszcze jakieś ciekawostki vatowców porady dla przyszłych i obecnych podatników

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W przypadku odpisywania środków trwałych "organ podatkowy" obligatoryjnie wzywa do przedłożenia faktur w US!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

wie ktoś może czy będąc na vacie moge sobie odliczyć vat z kosztów poniesionych na materiały budowlane, przeznaczone na remont mieszkania?

 

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co z rolnikami którzy dopier ozaczynaja i odrazu inwestuja np poprzez PROW??? Czy moge odrazu byc na zasadach ogólnych i odzyskac vat zapłacony za maszyny. bo własnie kombinuje i bede skałdał wniosek na jakis mniejszy ciagnik z turem i chciałbym odrazu byc na zasadach ogólnych żeby odzyskac te 20tys

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z urzedu skarbowego maja prawo zarzadac faktur za 20 tys sprzedazy przed przejsciem na ogolne zasady

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

do czasu podpisania umowy PROW jestes ryczałtowcem i w tym czasie dobrze by było gdybys cos sprzedał..............wiec spokojnie z tym 3 listopada

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

US ma prawo zarządać faktur z trzech miesięcy przed przejściem na zasady ogólne. Poza tym w roku poprzedzającym musisz sprzedać (napisać oświadczenie do US) za kwotę 20 000 PLN. Więc w Twoim przypadku bialy2005 możesz przejść od 1. stycznia 2008. PROW i tak się nie zacznie w tym roku - procedura składania wniosków i ich rozpatrywania to 3-4 miesiące. Poza tym inwestycje nie mogą być rozpoczęte przed podpisaniem umowy z ARiMR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bede przechodzil na Vat i rozumiem ze od zakupu srodkow trwalych (np.ciagnika) VAT jest zwracany odrazu . No wiec wlasnie jaki to jest czas ??Po jakim czasie od zlozenia deklaracji dostaje sie zwrot??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

VAT jest zwracany odrazu

w co ty wierzysz że np. od122tys za miesiąc zwrócą tobie 22tys do rączki?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od środków trwałych budynki maszyny można wystąpić o przyspieszony zwrot Vat-u od złożenia deklaracji 30 dni

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zwrot od środków trwałych (3 500zł netto) np. zakup w miesiącu wrześniu deklaracja złożona 1 listopada wraz z podaniem o zwrot podatku.

US ma termin 60dn, więc składamy podanie do US o przyspieszenie do 20 dni

Żeby uzyskać zwrot trzeba wykazać sprzedaż w miesiącu wrześniu w tym przypadku za przysłowiową 1z +kopie FV zakupu i sprzedaży, jeżeli płatne przelewem też kopie przelewów.

Od innych zakupów zwrot uzależniony jest od sprzedaży netto.

Na warunkach ogólnych jestem od 2000r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

- jakie beda stawki od 1maja 2008r ?

Na pasze i na zywiec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W jednym US jest 20 dni w drugim 30 dni. Natomiast w przepisach jest 25 dni!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam , mam pytanie co do Vatu , jak to dziala . Jesli prowadze gospodarstwo i rocznie sprzedaje zywca za 400000 zl ile z tego musze odprowadzic i czy odprowadzona kwote moge przekroczyc w odzyskiwaniu watu gdy inwestuje czy tylko odzyskuje kwote odprowadzona .jesli mozecie to podajcie jakis przyklad jak to dziala z gory dzieki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyjmując że 400000 to kwota netto to będąc na ryczałcie miałbyś na fakturze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...