Skocz do zawartości
korsarz

pytanie do elektryka i nietylko

Rekomendowane odpowiedzi

Może agregat ? W takim wypadku starczy kwota rzędu 4-6 tyś. Silnik zasilany olejem opałowym będzie produkował energię niewiele drożej od ceny z taryfikatora wraz z przesyłem. Tym bardziej że produkując pellet w dzień będziesz korzystał z najdroższej energii , której ceny stale rosną. Olej opałowy możesz zaś zakupić na zapas, wybierając najkorzystniejszą cenę .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nieno z agregatami niebęde sie bawił jeśli nieprzejdzie sprawa w elektrowni to poddam ten interes.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pamiętaj że jak silnik będzie na starcie obciażony to krotność pradu rozruchowego to nawet 600% nominalnego, wiec zabezpieczenia i linia musza byc konkretne, mysle ze 63A to malo moze sie okazac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z tego co rozmawiałem z producentem tej lini zapewnił mnie że to wystarczy ale martwi mnie to co napisa erdem ciekawe czy jeszcze sie odezwie na ten temat czy nie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W ramach wyjaśnienia

22KW*1h=22KWh proste

Korsarz pytał ile prądu pobierze silnik na godzinę pracy, a nie jaką moc pobierze.

Faktyczny prąd może być ok.40A przykładowy silnik o mocy 22kW http://www.silnik.pl/index.php?func=1&parent_id=1&page=1s&id=12&o=3 Swój silnik możesz wyliczyć z wzoru (I) prąd=(P)moc(22000W) podzielić przez [pierwiastek z 3 (1,73205081) X V(napięcie 400V) X sprawność(przyjmiemy 90%) czyli 1,7305081X400X0,90=622,982916 tą liczbą dzielimy moc w watach 22000/622,982916=35,314A
Przepraszam,ale nie wiem skąd mi się wzięła w tym wzorze sprawność. W to miejsce wstawiamy cos fi który jest podany na tabliczce znamionowej silnika.

Gdy połączymy te dwa posty to otrzymamy prawidłowy wzór do obliczenia znamionowego prądu silnika. (I) prąd=(P)moc/ pierwiastek z 3* V(napięcie 400V)* sprawność( z tabliczki znamionowej)* cos fi (z tabliczki znamionowej) dotyczy to oczywiście silnika trójfazowego.

To plus minu można przyjąć że 22kw weźmie 30 kilowatów na godzine pracy pod pełnym obciążęniem?

Nie moc podana na tabliczce znamionowej jest mocą pobraną z sieci przez dany silnik. Natomiast moc wyjściowa na wale będzie pomniejszona o sprawność silnika.

Korsarz bez dokładniejszych danych Twojej instalacji (przekroje przewodów i rodzaju zabezpieczeń) ciężko co kol wiek więcej powiedzieć .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
z tego co rozmawiałem z producentem tej lini zapewnił mnie że to wystarczy ale martwi mnie to co napisa erdem ciekawe czy jeszcze sie odezwie na ten temat czy nie.

 

A co to za producent jesli mogę wiedzieć?

90% pelleciarek w polsce to chińszczyzna.

Co do kosztów słome sam zbierałem troche od siebie troche od okolicznych rolników za darmo. Teraz sprzedałem za 200zł/t i sobie sami zabiorą. Nie masz szans sprzedawać peletu bezpośrednio do elektowni a posrednik da ci 300-350zł/t

Mozesz liczyć jeszcze na indywidualnych odbiorców ale musisz mieć dobry towar wtedy dostaniesz moze 400zł. Z regóły to 50% tego co wyprodukujesz będzie sie nadawało dla indywidualnych odbiorców a drugie 50% tylko na elekrownie

Linia do pelletowania to skomplikowana sprawa, mało kto robi pelet ze słomy bo to cięzki temat. Z egóły trzeba cos dodawać , skrobia ziemniaczana, wapno otręby lub specjalne lepiszcze.

Tutaj masz troche na ten temat.

http://www.brykieciarki.fora.pl/

I nie słuchaj tego co ci mówią producęci maszyn bo to ściemniacze aby tylko sprzedać towar.

Licząc że sam beziesz pracował i słomę bedziesz miał za darmo i nie licząc awarii tylko wymianę części eksploatacyjmych to nie licz że wyjdzie ci wiecej niz jak byś poszedł na budowę robić .

Produkcja brykietu jest prostrza i mniej energochłonna. Ja sprzedawałem brykiet po 300zł elektownia (pośrednik) i 380 odbiorca indywidualny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
http://allegro.pl/peleciarka-nowosc-granulator-pellet-filmy-demo-i1965496576.html to jest linia która mnie interesuje tylko mnie interesuje linia ktura minimum zrobi 200 kg przesianego ostudzonego peletu na godzine. Za całą linie z szarpakiem i młynem chce 80tyś netto i gwarantuje minimum 200-300kg na godzine na forum brykieciarki jestem i śledze tam tematy. Co o tym sądzisz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

309LS Korsarz Spytal ile pradu pobierze na godzine pracy wiec myslalem ze chodzi o moc pobrana, i o to ile zaplaci za godzine pracy silnika. bo to co obliczyles to nie jest prad na godzine pracy tylko prad chwilowy, wtedy kiedy silnik pracuje z moca 22KW. to tak dla scislosci jak juz chcesz sie czepiac.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rusin Nie chcę się czepiać bo nie na tym rzecz polega. Napisałem tylko w ramach wyjaśnienia żeby nie wprowadzać innych użytkowników w błąd. Tak podałem wzór na prąd znamionowy silnika, który pobierze obciążony silnik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tym zużyciem prądu niechodzi mi czy jest to 5.23zł czy 5,27zł ale mniej więcej np 4-7 zł czy tam 12-15zł na godzine

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
http://allegro.pl/peleciarka-nowosc-granulator-pellet-filmy-demo-i1965496576.html to jest linia która mnie interesuje tylko mnie interesuje linia ktura minimum zrobi 200 kg przesianego ostudzonego peletu na godzine. Za całą linie z szarpakiem i młynem chce 80tyś netto i gwarantuje minimum 200-300kg na godzine na forum brykieciarki jestem i śledze tam tematy. Co o tym sądzisz
.

Poszukaj ludzi któzy robia na tej maszynie i znimi gadaj a nie producentem chyba ze od razu przyjmiesz to co mówi producent minus 50% . Pisze jaka wydajnosć na słomie i trocinach ale niech doda ze na słomie rzepakowej idealnie rozdrobnionej o odpowiedniej wilgotnosci. NIe bęziesz w stanie dostarczyc do peleciarki cały czas takiej jakosci słomy aby utrzymywała takie parametry paracy. Nawet zmiana pogody ma znaczenie w tej produkcji i inaczej bedzie to wygladac gdy świeci śłonko a inaczej w dzień deszczowy. Wydaje sie ze to głupie ale tak jest a wilgotnosć w peletowaniu ma jeszce wieksze znaczenie niz w brykietowaniu. Jak bedziesz u kogos kto robi pelet pytaj o słomę zborzowa jak wyglada wydajnosć bo ze słomy rzepakowej każdy głupi zrobi ci pelet czy brykiet i jeszcze maszyny beda miały dobrą wydajnosć . Ja bym sie cieszyl na twoim miejscu jeśli uzyskał bys max 200kg/h i żeby ta ilość była powtarzalna każdego dnia. Wydajnosć podaja gdy słoma jest dobrze rozdrobniona a to zrobi razdrabniacz przez kilka pierwszych dni później w miare tepienia sie nozy zużywania sit spada wydajnosć. Chcac utrzymac duza wydajnosc będziesz musiał często wymieniać części eksploatacyjne a to nie tani interes .Gdyby to było tak jak pisze gościo to ja rzucam brykietowanie i biorę sie za peletowanie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm dobry pomysł ciekawe czy poda namiary na swoich klijentów kiedyś interesowałem sie linią MGL 400 czeskiego producenta przedstawiciel na Polske firma rafan niechciała mi podać namiarów na swoich klijentów i sie troche zraziłem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydajność takich maszyn podawana jest dla słomy SZAREJ. To ma duże znaczenie, ja taką robię do bezpośrednio znaczenia i wiem jak bardzo różni się od prasowanej krótko po zbiorze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz piec na słome? Ile dni musi taka słoma poleżakować żeby była "szara"? 3-4 dni wystarczą?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

erdem za 180 minus amortyzacja i prąd nieopłaci Ci sie robić brykietu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Srednia cena to 340zł. Połowe idzie na elektrownie po 300zł a połowa dla ludzi po 380zł. czyli wychodzi 140zł od tego odejmij koszty i zostaje całe g...o. A jak porobisz kilka miesiacy czy rok w kurzu i hałasie to będziesz miał gdzieś zarobek. Jak nie byłeś to jedź gdzies do pracującego zakładu i zobaczysz jak to wyglada. A jesli masz blisko sąsiadów i jeszcze masz z nimi na pieńku to długo nie porobisz. NIe wiem jak chcesz finansować te maszyny ale jak z dotacja unijną to jak wylicza ci warunki to na starcie dasz sobie spokój.

NIe śpiesz sie z zakupem maszyn tylko najpierw pojeździj zoriętuj sie jak na prawdę wygląda produkcja i dopiero podejmuj decyzje. Ja kupiłem używana brykieciarkę zainwestowałem ogólnie nie wiele ponad 50tyś i ciesze sie z wybru.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Byłem obejżeć maszyne w rafanie to koleś nieraczył mi jej włączyć, wybieram sie obejżeć tą linie co pokazałem na alegro ale tam koleś mówi żę zrobi pokaz i możemy pojechać do użytkownika jego lini. Wiesz ja naprawde niemam zamiaru przerabiać tysiące ton tylko zimą jak będzie czas myśle że niezapadne na zdrowiu, niebęde tego robił z nadmiaru wolnego czasu tylko że by troche przyrobić. Jakbym miał podejść do roboty w rolnictwie na zasadzie że niejest ciekawie to już by mnnie tu niebyło a wydaje mi sie że peletowanie jest o niebo lepsze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pelet jest lepszy z tego wzgladu ze ludzie robia sie wygodni i kazdy kupuje piec z podajnikiem natomiast zrobienie peletu jest wiekszym problemem niz brykietu. Sama brykieciarka czy peleciarka jest cicha i nic sie nie kurzy nic nie hałasuje natomiast niech ci goscio właćzy rozdrabnicz . Ja poniewaz mam tylko produkcje roślinna daltego zaczołem robic brykiet własnie po to aby miec zajecie w zimie mieć czym samemu palic w kotłownin a przy okazji troche zarobić. Gdy za słome oferowali 100-130zł/t to nawet nie myślałem o sprzedaży słomy tylko wolałem przerobic ją na brykiet i sprzedawać nawet po te 300zł i było super. Za dniówke miałem +- 200zł w zależności ile udało sie zrobić brykietu i po ile sprzedać. I to nie musialem wcale tyrac od świtu do nocy. Natomiast teraz gdy mogę sprzedać słomę po 200zł nie bardzo widze sens stania przy brykieciarce bo za dniówke wyjdzie mi +-50zł . Nie chce cie zniechecac absolutnie ale zwracam tylko uwagę na niektóre rzeczy. Jak by nie było to inwestujesz kupe kasy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Erdem masz racje za 50zł dniówki to niewarto sie piepszyć i wykładać tyle kasy ale wydaje mi sie że ceny węgla będą szły w góre, przeglądałem posty na forum o brykieciarkach to tam płakali że eko kosztował 350-400 zł post był z bodajże 2006 roku. Wydaje mi sie że Unia i Polska będą kładły nacisk na paliwa odnawialne licze że ceny za takie pelety czy brykiety będą maszerowały w góre. W miescie niedaleko mojego miejsca zamieszkania ( ktoś mi mówił że niewydawaja już pozwoleń na budowe domów z opalaniem węglem, ma być opał gaz no albo pelet cxzy brykiet różnica cen między opalaniem peletem a węglem niejest tak duża ale pomiędzy peletem , brykietem a olejem opałowym a gazem już niewspomne o prądzie jest kolosalna. Wydaje mi sie że jeszcze na swojej brykieciarce będziesz trzepał ładną kase a ja terz postaram sie pare groszy na peleciku ugryźć:-) Ale sam widzisz że użyłem kilka razy słowa "wydaje mi sie:-)" Jak będzie niewiadomo, pewnych żeczy nieidzie przewidzieć i policzyć ale w rolictwie w produkcji roślinnej czy jakiej kolwiek hodowli tych niewiadomych jest dużo więcej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście jesli tak jak pisałem słoma była by po 100zł. a nie 200zł to robie brykiet dalej. Jeśli cena za brykiet sie zmieni to też robie dalej. Brykiet robie od 4 lat i na pewno brykieciarki nie sprzedaje bo mozę koniąktura sie zmieni i zczne od nowa.

Staram sie tylko dać kilka rad na co powinienes zwrócic uwagę wchodzac w ten interes. Bo wiem ze swojego doswiadczenia ze teoria teoria a praktyka swoja drogą.

Jak pamietam masz zabezpieczenia 40A wiec na twoim miejscu kupił bym linie kturą dała by sobie rade na tych zabezpieczeniach i nabrał doświadczenia a później wiedząc co w trawie piszczy rozwijał bym intres.

Mysle ze na poczatek wystarczył by ci rozdrabniacz taki z allegro za 7500zł do tego podobo dobrze sie sparwdza jako zbiornik buforowy zwykły mieszalnik do pasz no i pelleciarka na początek taka do100kg/h .

I sprawa najwżniejsza nie śpiesz sie z decyzjami wszystko dokładnie sprawdź przemyśl. Mi zajeło 2 lata od pomysłu do realizacji

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A powiedz mi czy zwykły śrtuownik ssąco tłoczący poradził by sobie z rozdrobnieniem słomy, oczywiście po przerobieniu wlotu do takiego śrutownika.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czas na zrobienie szarej słomy jest różny. w przeciętnym roku słomę zbieram po 1 września i9 to wystarczy. W tym prasowałem ok 10 września i nie cała zszarzała. Poza tym woda wypłukuje chlor i potas ze słomy, zostają ci na polu a [popiołu jest dużo mniej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...