Witamy, aby się zarejstrować lub zalogować
skorzystaj z opcji dostępnych po prawej stronie.
Obecny czas to 12:55 Czw 22 Paź 2020

Sianokiszonka
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12  Następny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum PPR Strona Główna -> Produkcja Zwierzęca
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
rafal247

PostWysłany: 09:39 Czw 3 Maj 2007    Temat postu: Przepis na dobrą sianokiszonkę Odpowiedz z cytatem

Witam Wszystkich!!!
W ubiegłum roku pierwszy raz robiłem sianokiszonke w silosie i jestem średnio zadowolony z uzyskanego efektu. Krótko mówiąć pleśń i sporo odpadów.
W tym roku chciałbym unikńąć tej sytuacji i mogę jedynie liczyć na waszą pomoc. Zrobiłem pryzmę o wysokości ok 90 cm i dosyć długą, a folię przykryłem małą ilością ziemi, tak małą, że w niektórych miejscach prześwitywała. Mam do dyspozycji orkana 3 ciągniki i 2 przyzepy.
Czy mógłby ktoś punkt po punkcje przedstawić mi prawidłowy proces robienia takiej sianokiszonki??? Czy pryzmę zrobić lepiej wyższą czy niższą??
Pozdrawiam
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
robern

PostWysłany: 08:19 Pon 30 Kwi 2007    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To zależy od pogody. czasami 1-2 dni - czasami tego samego dnia po odpięciu przetrząsacza trzeba zapinać grabiarkę - przypomnij lipiec ub.r.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
John Deere ursus

PostWysłany: 21:35 Nie 29 Kwi 2007    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ile u was zielonka na polu lezy zanim zbelujecie i owiniecie w sianokiszonke
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG
piootr

PostWysłany: 20:50 Czw 26 Kwi 2007    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja kupiłem 750 JBS po 230 ale netto wczoraj przywieźli narazie 10 rolek na próbe
Powrót do góry
korsarz

PostWysłany: 20:46 Czw 26 Kwi 2007    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

230 brutto dopiero jutro mi ją przywiozą. Dlaczego zielona jest lepsza?
Powrót do góry
wielkopolanin

PostWysłany: 20:01 Czw 26 Kwi 2007    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jest bardzo dobra, miałem ją w zeszłym roku i nie narzekam. W tym roku też zamówię, ale chyba zieloną jest 10 zł droższa ale przy mojej ilości ok. 30 rolek to myślę, że dostanę jakiś upust. Jeśli można wiedzieć to ile dałeś?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
korsarz

PostWysłany: 20:12 Sro 25 Kwi 2007    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam, zamówiłem folie silotite 5 warstwową co myślicie o tej foli??
Powrót do góry
robern

PostWysłany: 18:58 Sro 25 Kwi 2007    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Sipką (a raczej dwoma - sąsiad pomagał) robiłem przez trzy lata. Było to dobre póki naraz kosiłem nie więcej niż 5 ha. Potem wymieniłem ją na Krone HSD 4001. Ten sam areał zbieram dwa razy krócej.
Powrót do góry
pioter

PostWysłany: 08:10 Nie 22 Kwi 2007    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

u mnie sianokiszonke robili przyczepami SIP od 83 roku...jeszcze jedna mam ale juz prawie sie jej nie uzywa.jezeli jest nie zaduzo ha to można na niej pracować.na podbieracz moza założyc jakąś płachtę i sie nie bedzie zapychało jak przyczepa to tylko sylos przejazdowy.
Powrót do góry
lufa13

PostWysłany: 16:35 Sob 21 Kwi 2007    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

kuzaj63 napisał:
A przyczepą samozbierającą SIP próbował ktoś???(mniej podatna na ewentualne druty ,kamienie itp.)musze wybrać jakiś waraiant bo owijanie w bele zrujnuje mnie Confused

właśnie ja kiedyś robiłem ale na pryzme bez wybieraka ani rusz i za wysoko nie dało sie wyjechać podbierak porażka wole robić bele teraz i dezyzji nie żałuje żadnych strat
Powrót do góry
kuzaj63

PostWysłany: 15:46 Sob 21 Kwi 2007    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A przyczepą samozbierającą SIP próbował ktoś???(mniej podatna na ewentualne druty ,kamienie itp.)musze wybrać jakiś waraiant bo owijanie w bele zrujnuje mnie Confused
Powrót do góry
kuzaj63

PostWysłany: 15:43 Sob 21 Kwi 2007    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

wymiane wanny przerabiałem Sad PORAŻKA!!!)
Powrót do góry
marian892

PostWysłany: 21:13 Pią 20 Kwi 2007    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ja robie na 6 noży i na najwolniejszym posówie i jest drobno i wydaje że jest ok a i tak ma ciężko jak chcesz szybko robić ja woże na dwie przyczepy isieczkarnia stoi
Powrót do góry
lufa13

PostWysłany: 20:58 Pią 20 Kwi 2007    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

kuzaj63 napisał:
Marian892 a ile noży masz założonych do sianokiszonki ?Bo mnie starzy operatorzy tych sieczkarni straszą ze trzeba noże wyciągać do sinokiszonki bo niby za ciezko jest?(że niby trawa "szmacieje" jak podeschnie)

sasiad ma wszystkie noże i nigdy ich nie wyciąga a robi juz nią 13 lat sianokiszonke i kukurydze a ja u niego jeżdżę ciągnikiem jak mam czasod początku odkąd ją nabył i jak sie mu ten wynalazek popsuje to mu pomagam po nocach przeważnie uważaj przy grabieniu aby jakiego druta nie zgubić bo ci wszystkie noże straci i wanne też będziesz musiał raczej nową kupić a wierz mi że robota z tym jest dość czasochłonna i czasem 24 h brakną aby tą usterke usunąć
Powrót do góry
kuzaj63

PostWysłany: 20:48 Pią 20 Kwi 2007    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Marian892 a ile noży masz założonych do sianokiszonki ?Bo mnie starzy operatorzy tych sieczkarni straszą ze trzeba noże wyciągać do sinokiszonki bo niby za ciezko jest?(że niby trawa "szmacieje" jak podeschnie)
Powrót do góry
robern

PostWysłany: 13:49 Pią 20 Kwi 2007    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

U mnie popegerowskie gospodarstwa robią jeszcze tymi sieczkarniami i sobie chwalą te rozwiązania. Dobre o tyl, że masz dobrze rozdrobnioną sieczkę. minus tej metody - dość droga impreza - dwa ciągniki do zwożenia + chodząca na polu sieczkarnia. [/url]
Powrót do góry
marian892

PostWysłany: 16:24 Czw 19 Kwi 2007    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ja swoją e281 robie i jest ok
Powrót do góry
kuzaj63

PostWysłany: 20:31 Sro 18 Kwi 2007    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A czy robił ktoś może sianokiszonke sieczkarnią forschfit e-281?
Powrót do góry
roni21

PostWysłany: 19:38 Sro 18 Kwi 2007    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A przy orkanie nie ma zaczepu żeby mógł ciągnąć za soba przyczepe??
Sąsiad z którym robie wspólnie kiszonke z kukurydzy ma sieczkarnie do kukurydzy taką że da sie zaczepić przyczepe. I on siecze a ja odbieram przyczepy i ugniatam. No jeśli będzie trzeba jeździć za orkanem z drugim ciągnikiem to w takim wypadku potrzebuje ich aż trzy.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Numer GG
robern

PostWysłany: 11:58 Sro 18 Kwi 2007    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Najlepszym terminem do koszenia traw jest początek wypływania kwiatostanu (w większości gatunków), motylkowych - początek kwitnienia. Ważne, żeby również zachować odpowiedni okres od nawozenia azotem (4-6 tygodni!!).
Orkan jak najbardziej się nadaje do robienia pryzmy, ale coś za coś. Musisz mieć jeden (albo lepiej dwa) ciągniki więcej. Co prawda tańsza będzie przyczepa (objetościowa), ale za to pozbawiona tzw. wyrzutników. (chyba, że umyty rozrzutnik obornika).
Sianokiszonka powinna być podawana z kukurydzą 1:1 w stosunku objętościowym i uzupełniania paszą treściwą.
Powrót do góry
kuzaj63

PostWysłany: 18:58 Wto 17 Kwi 2007    Temat postu: do roniego21 w.s. pleśni w kiszonce z kukurydzy Odpowiedz z cytatem

ja też miałem problemy z pleśnią w kiszonce przez 2 lata.I znalazłem na to sposób - kosze kukurydze gdy jest jeszcze zielona a nie tak jak zalecają niektórzy gdy zaczyna schnąć.W tym roku były w niej chwasty,głownia a mimo to sie ukisiła super! No i okrywam ziemią bo inaczej to sie dziury w foli robią.
Powrót do góry
buchaj

PostWysłany: 09:02 Wto 10 Kwi 2007    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

1) z tego c wiem to dobry balot waży ok 700kg.
2)Mi się ta forma zbioru podoba, bo tania. Ewentualnie przyczepą zbierającą można. Ale orkan też powinien zdać egzamin, bo z tego co czytałem na stronie producenta to orkan do tego się nadaje.
3)nie wiem
4)ja karmię sianem, kiszonką z kukurydzy, wysłodkami, ospą ze zbóż, liściami buraczanymi i trochę burakami pastewnymi i ziemniakami jeśli nie ma na nie zbytu. Planuję też robić sianokiszonkę, tylko nie wiem jeszcze w jakiej formie. Baloty odpadają, bo mój znajomy tak robi i nie poleca. Może Orkanem albo przyczepą...
Powrót do góry
roni21

PostWysłany: 07:39 Wto 10 Kwi 2007    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Pare pytań do szanownych użytkowników forum:

1) Jaka jest waga jednego balota sianokiszonki i jak długo szamałyby go 8 krów-jak długo może byc taki balot otwarty??

2) Co sądzicie o takiej formie zbioru sianokiszonki:
-koszenie rotacyjna
-siekanie orkanem
-zwozenie ugniatanie itp.

3) Jaki termin jest dogodny do robienia sianokiszonki( chodzi mi tak mniej wiecej o jaki miesiąc oraz dokladniej jaka faza rozwoju traw)??

4) Jak karmicie krowy mleczne, ile kg kiszonki z kukurydzy a ile sianikoszonki powinna dostac minimalnie?? bo wiadomo ze jak TMR to ma tego pod dostatkiem ale mnie narazie TMR nie interesuje.

A teraz troche refleksji odnośnie wcześniejszych wypowiedzi

Jakis czas temu napaliłem sie na robienie sianokiszonki w balotach ale widze że to jest strasznie drogi interes, i juz ochłonąłem. Obecnie u mnie produkcja opiera się głównie na kiszonce z kukurydzy, a po zjedzeniu tego krówki dostają sianko. Ale widze że to jest za mało. Trzaby zrobić w tym roku sianokiszonke tylko że teraz to najtaniej będzie mi w pryzme bo do balotów sprzętu nie mam (owijarka+tur+prasa zwijajaca to spory wydatek i do tego 225 zl za folie na 1 ha) a na pryzme to zwozic mam czym orkan jest i wogóle o wiele taniej a z tego co czytam to i nawet lepiej niż baloty podobno.

Ktos wcześniej pisal o problemie pleśni w środki pryzmy z kiszonka kukurydzy- no coz u mnie ten problem mam od dwoch lat. Wczesniej kiszonka byla super i malo odrzutu ale teraz to chyba z 40% kiszonki to wywalenia. Jedna przyczyna bylo slabe ubicie bokow przez co cale odpadly, drugi blad to nie przycisniecie ziemia. Brat ktory chodzi na Akedemie rolnicza mowil ze nie trzeba przyciskac byleby tylko sie do srodka nie dostalo powietrze. Dlatego dobrze okopal i uszczelnil folie ale nie przysypywalismy(a wszystko po tym jak rok wczesniej nawalilem z 20 cm ziemi i pozniej mlodemu bylo trudno odkrywac jak ziemia zamarzla). ale teraz wiem juz ze trzeba przykrywac bo od wierzchu pryzmy tak z 35 cm kiszonki bylo do wywalenia bo bylo nie docisnieta przez nic dopiero ta nizej co byla przycisnieta bardziej juz byla dobra. A odnosnie tej plesni to sam nie wiem moze to i brak wilgoci jak jest tam gdzies napisane ale jesli chodzi o nas to nasza kiszonka wcale nie byla sucha wrecz przeciwnie byla strasznie slaba mala slabo rozwinieta pole bylo bardzo zachwaszczone - czy moze byc tutaj przyczyna duza domieszka chwastow w skoszonej kiszonce??
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Numer GG
robern

PostWysłany: 12:26 Czw 30 Lis 2006    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To masz czas żeby obrobić górki i odpocząć zanim zejdziesz na dołki Laughing
Grunt to dobra organizacja pracy Wink
Powrót do góry
pioter

PostWysłany: 20:54 Nie 26 Lis 2006    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

no właśnie jak dwa lata temu przesiewałem inna to tak zrobiłem.górki inną i dołki inna.efekt był ale tylko przy odpowiednich warunkach.jak było sucho w tym roku to drugiego pokosu na górce nic nie było a tym bardziej bo kosiłem trochę wyżej.
wogóle takie tereny ciężko na wiosnę uprawić bo na górkach się już kurzy a na dołkach jeszcze za mokro Confused ale co 2 lata zawsze coś przesieje-plon trawy razy dwa Wink
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum PPR Strona Główna -> Produkcja Zwierzęca Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12  Następny
Strona 8 z 12

Skocz do: