Skocz do zawartości
Gość sirnnemonic

Przejście na Vat z ryczałtu

Rekomendowane odpowiedzi

Żle liczysz bo od 10000 tracisz tylko 500 zł. Zamiast 10500 zostaje ci 10000 bo te 300 dostajesz od kupującego od ciebie towar i wpłacasz je do US

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałbym kilka pytań do osób będących już na wacie.Czy sami prowadzicie rachunkowość,czy też korzystacie z biur rachunkowych.Jeżeli sami to czy nic nie mają przeciw temu Urzędy Skarbowe.Jak to jest z tym wystawianiem przez siebie faktur za sprzedaż, jeżeli np.sprzedaje świnie na WBC. to kiedy i na podstawie czego ją wypisuje.Co do odliczenia wattu z energie elektryczną,jeżeli mam dwa liczniki,dwu i trzy fazowy to czy musiał bym instalować trzeci w celu odliczenia.Z góry dziękuje za odpowiedzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czesc

papierami zajmuje sie biuro place 80 zł i spokojna głowa, na poczatku tez chciałem to robic sam, moze jakis program itp a na dzien dzisiejszy brakuje mi czasu zeby pozbierac faktury i je dostarczyc do biura.

U.S nie ma nic przeciw jezeli robisz to sam- w razie kontroli troche dokladniej cie przeczepia

za swinie fakture wystawiasz sam przy odstawie - wpisujesz nr, data, ilosc sztuk itp, a ubojnia wypisuje reszte - jak sie wybiły lub swinie jada na wz a ubojnia faksem przesyła rozliczenie ty wystawiasz fakture z tego .........

prad - zalezy od U.S albo dwa liczniki na dom i na produkcje ( z faktura z energetyki na gospodarstwo) lub sam odejmujesz zuzycie na dom od całosci(gdzies byl juz ten temat poruszany...........)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy ktoś mógłby mi napisać jak wygląda wniosek o zwrot podatku vat?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Zawsze jeśli będziesz kupował środki produkcji na fakturę to wyjdziesz na plus. Musisz wydać 20% przychodów ze sprzedaży na zakup środków ze stawką 22% i wszystko ponadto to "czysty zysk"

Jak to? Nie rozumiem, nie znam sie na Vat-cie zrolnictwa. Muszę 20% ze sprzedaży wydać na zakup środków ze stawką 22%?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Papiery wypełniam sam. Mam w Excelu zrobioną ramkę - po jednej stronie przychody po drugiej wydatki. Jedno minus drugie - jak na razie od 1,5 roku wychodzi na niekorzyść US.

O zwrot VAT występuję w terminie 60 dni - więc obywa się bez kontroli i pisania podań.

Podanie jeśli trzeba (pisałem przy zwrocie VAT za ciągnik) zwykłe pismo - proszę o zwrot sumy wymienionej w deklaracji w przeciągu 25 dni (przyspieszony termin). Wtedy najlepiej je zawieźć do US razem z dowodami opłaconych faktur. Sprawdzą Ci je i po 25 dniach masz kasę na własnym koncie.

Natomiast w przypadku mleczarni na koniec miesiąca SM wystawia tzw. specyfikację faktury - czyli ile mleka było dostarczone, w jakiej cenie itp. parametry.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za odpowiedzi.Wyjaśnia to niektóre moje wątpliwości.Miałbym jeszcze jedno pytanie,co do wyjścia po trzech latach z vatu.Co będzie jeżeli zwrot vatu będzie większy od 22% wartości sprzedaży w okresie 3 lat. jeżeli dobrze zrozumiałem jest to możliwe w wypadku zakupu środków trwałych.Czy mógłbym w takim wypadku po 3 latach wrócić na ryczałt.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wedle obowiązujących przepisów przed końcem okresu trzech lat możesz złożyć wniosek o przywrócenie na ryczałt.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli był bym na vat i kupował bym warchlaki od rolnika ryczałtowego, to żeby odliczyć vat muszę zapłacić mu przelewem, czy mogę zapłacić mu do ręki?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć - Czy podczas rejestracji w waszym US wymagali od was Regonu.Mam wzór wypełniania druku VAT-R z TR na którym niema numeru regonu, a u nas w US wymagają.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

regon ma kazdy rolnik - tylko urzad statystyczny" nie ma obowiazku informować o tym rolnika "

a nr załatwia sie na miejscu w 15 minut

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak ja rejestrowałem to nie wymagali. Regon jest potrzebny przy działalności gospodarczej a rolnictwo podobno takową nie jest.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam zastanawiam się na d przejsciem z ryczałtu na vat.... obecnie oddaję mleka za 6tyś miesięcznie.... planuje troche inwestować (głównie maszyny) czy opłaca mi się przejść na vat.. jak to wygląda ze strony praktycznej.. byłbym wdzięczny jakby ktoś mi to opisał tak dokładniej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

marekp87 przejrzyj ten temat oraz znajdź podobny w dziale maszyny. Zostało już to dość dokładnie opisane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś byłem w biurze rachunkowym i powiedziano mi, że jeśli będę na vacie i będę chciał kupić warchlaki od rolnika ryczałtowego, to żeby odliczyć sobie vat muszę zapłacić przelewem i przelew dołączyć do faktury, bo jeśli zapłacę gotówką to US nie uwzględni tej faktury.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę że co US to inny obyczaj, aż się trochę obawiam tego przejścia na VAT.Niby jedno państwo,jedno prawo, ale inna interpretacja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A kasy fiskalnej nie chcieli u Ciebie zainstalować?

A może podali przepis na podstawie jakiego masz płacić wyłącznie przelewami?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ojciec chciałby skorzystać z nowego prow kupić ciągnik i kilka maszyn, a za 6 lat przejść na rente strukturalną. Jak wtedy było by z tym watem, zrezygnować można po 3 latach, ale jest jakaś karencja (najdłuższa na materiały buidowlane chyba) tzn, że kupił by te maszyny w tym roku i żeby zrezygnować z watu nie mógł by przez kilka lat nic odpisywać??? Czy gdybym przejoł gospodarstwo przejoł bym również zobowiązania wat i musiał bym kontynuować???

Czy rezygnując z prowadzenia gospodarstwa musiał by ojciec zwracać coś co odpisał sobie wczesniej?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Vat nie jest rzeczą spadkową - więc nie przechodzi z ojca na syna.

Ojciec może zrezygnować po 3 latach, jednakże (pewien nie jestem - bym musiał sprawdzić) po pół roku od ostatniego zakupu środka trwałego.

Kupując na PROW dokumenty wtedy trzeba wypełniać po cenach netto!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli po 2,5 roku nawet gwoździ nie moge sobie odliczyć jeśli po 3 latach chce zrezygnować z watu ogólnego? Słyszałem że jest jakiś okres przez który trzeba prowadzić gospodarstwo (czy na wacie ogólnym nie wiem) np. dla materiałów budowlanych 8 lat ( czyba czas amortyzacji) urząd może zażądać zwrotu.

kupujac na prow cenny netto?- na nowy prow zwrot będzie dotyczył wartości netto, jak jestem na ryczałcie to cały wat płace

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

robern- dziś byłem w drugim biurze rochunkowym i też mi powiedziano, że jeśli kupię od rolnika ryczałtowego warchlaki to żeby odliczyć sobie vat muszę zapłacić przelewem i w przelewie musi być napisane: nr. faktóry i za co płacone. I powiedzieli mi że jest jakieś rozporządzenie czy przepis ale nie pamiętam jaki. A jak z tym płaceniem jest u Ciebie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli wat należny był by wyższy od wpłacanego, to gdy po 3 latach przejde spowrotem na ryczałt tomogą zarządać odemnie zwrotu różnycy tego watu, jeśli dalej będe prowadził gospodarstwo, czy musze być na wacie 5 lat bo tyle chyba wynosi amortyzacja maszyn.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...