Skocz do zawartości
Gość sirnnemonic

Przejście na Vat z ryczałtu

Rekomendowane odpowiedzi

Taryfa przemysłowa (G-11 i G-12) - liczniki są spisywane co pół roku i płaci się zaliczki. Ponadto w ciągu dnia od 13 do 15 jest obniżona taryfa nocna i od 22 do 6 rano. Opłaca się jeśli będzie min. 1/3 licznika w taryfie nocnej. Śrutowniki i inne silniki (okresowo potrzebne) oraz podgrzewanie wody ustawiam na 13 (lub 22) i mam prawie połowę zużycia w taryfie nocnej. Jestem na tym parę złotych do przodu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mi proponowali Taryfa Dynamiczna (C12a)

 

Strefy szczytowe Strefy pozaszczytowe

 

8 ÷ 11, 20 ÷ 21 11 ÷ 20, 21 ÷ 8

 

czyli od 1 kwietnia do 30 wrzesnia sa tylko 4 godziny szczytu na dobe - fakt stawka troche wieksza

 

http://www.enea.pl/index.php?page_id=128

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

umnie też białystok ale taryfy mogą mieć podobne tylko białystok jako że leży daleko od elektrowni to ma droższą opłate przesyłową

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam . Panowie właśnie zacząłem rozliczać się z skarbówką , byłem przekonany że oprócz straconych 5 % z własnej kieszeni dopłacam jeszcze 3% urzędowi skarbowemu a tu w jakiejś wypowiedzi czytam że kupujący ode mnie tuczniki płaci mi 3% od sumy . Jak to w końcu jest czy dobrze zrozumiałem to co przeczytałem na forum, czy jest tak ja myślałem do tej pory czyli tracę 5% i jeszcze 3% dopłacam . Dzięki za odpowiedź.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Witam . Panowie właśnie zacząłem rozliczać się z skarbówką , byłem przekonany że oprócz straconych 5 % z własnej kieszeni dopłacam jeszcze 3% urzędowi skarbowemu a tu w jakiejś wypowiedzi czytam że kupujący ode mnie tuczniki płaci mi 3% od sumy . Jak to w końcu jest czy dobrze zrozumiałem to co przeczytałem na forum, czy jest tak ja myślałem do tej pory czyli tracę 5% i jeszcze 3% dopłacam . Dzięki za odpowiedź.

 

placi ci 3% od sumy ktora zabiera US.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Witam . Panowie właśnie zacząłem rozliczać się z skarbówką , byłem przekonany że oprócz straconych 5 % z własnej kieszeni dopłacam jeszcze 3% urzędowi skarbowemu a tu w jakiejś wypowiedzi czytam że kupujący ode mnie tuczniki płaci mi 3% od sumy . Jak to w końcu jest czy dobrze zrozumiałem to co przeczytałem na forum, czy jest tak ja myślałem do tej pory czyli tracę 5% i jeszcze 3% dopłacam . Dzięki za odpowiedź.

 

placi ci 3% od sumy ktora zabiera US.....

 

raczej US zabiera tylko VAT czyli właśnie te 3%, które są liczone od kwoty transakcji netto, a utrata 5% jest kosztem alternatywnym dla vat`owca, gdyż rolnik na ryczałcie nie musi rozliczac się z 5% z US, natomiast co do dopłacania 3% to nie jest to prawda, gdyż 3% vat`owiec otrzymuje od kupującego a następnie przekazuje je US

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jak jest z wystawianiem faktur w kupujący lub sprzedajacy wpisujemy "gospodarstwo rolne imie nazwisko" czy same" imie nazwisko"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zależy jak masz wpisane na innych dokumentach (umowa z bankiem, regon itp.). Ja mam wszędzie tylko imię i nazwisko i to w moim przypadku jest pełna nazwa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

uaktualniając regon podałem właśnie "gospodarstwo rolne imie nazwisko" czyli to jest moja nazwa? robiłem to kilka lat temu czy teraz można to zmienić czy w regonie musi zostać nazwa" gospodarstwo rolne" samo nazwisko jest dużo prościej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

chciałem spytać jak jest z odliczeniem vatu z materiałów budowlanych, wykorzystanych na remont mieszkania? Mogę odliczyć? wcześniej pisał ktoś, że można połowę. jak to jest? może ktoś to sprecyzować?

 

Dzięki i pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Strzymek a jak masz podane na NIP-ie zgłoszeniowym w US? Jeśli nie jest to imię i nazwisko to sprostuj regon i US.

Wydatki, na które możesz odliczać VAT muszą być związane z produkcją rolniczą. Jeśli w domu zrobisz z jednego pokoju gabinet do robienia "papierów" trzymania dokumentacji i co najważniejsze przyjmowania pani z US to ten wydatek możesz sobie odliczyć. Tylko pamiętaj, że musisz umieć się z niego wytłumaczyć - czyli wykazać, że jest on Ci niezbędny w pracy rolnika!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Wydatki, na które możesz odliczać VAT muszą być związane z produkcją rolniczą. Jeśli w domu zrobisz z jednego pokoju gabinet do robienia "papierów" trzymania dokumentacji i co najważniejsze przyjmowania pani z US Wink to ten wydatek możesz sobie odliczyć. Tylko pamiętaj, że musisz umieć się z niego wytłumaczyć - czyli wykazać, że jest on Ci niezbędny w pracy rolnika!

 

chodzi mi dokładnie o remont łazienki: myć się muszę, żeby spełniać warunki Dobrej Praktyki Rolniczej to przecież nie ulega najmniejszej wątpliwości; myślicie że w US też to zrozumieją?

 

Ponawiam prośbę Strzymka: napiszczie jakie jeszcze dziwactwa odliczaliście

 

Dzięki i Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cyt Ponawiam prośbę Strzymka: napiszczie jakie jeszcze dziwactwa odliczaliście

 

Dzięki i Pozdrawiam

 

np:

zakup motora,quada,

telefon stacjonarny dla potrzeb osobistych komórkowy dla potrzeb gospodarstwa

prąd ( trzeba załązyć podlicznik) -

w dalszym ciągu wszystko zależy od interpretacji US

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
cyt Ponawiam prośbę Strzymka: napiszczie jakie jeszcze dziwactwa odliczaliście

 

Dzięki i Pozdrawiam

 

np:

zakup motora,quada,

telefon stacjonarny dla potrzeb osobistych komórkowy dla potrzeb gospodarstwa

prąd ( trzeba załązyć podlicznik) -

w dalszym ciągu wszystko zależy od interpretacji US

no i oczywiście zakup laptoka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja korzystam z LeftaHand Mała księgowość - wersja darmowa. Są tam wszystkie formularze w tym VAT-7, który również automatycznie się przelicza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po przeczytaniu postów w tym temacie chciałbym aby ktoś jasno napisał jak to jest z powrotem na ryczałt czy na 100% można po 3 latach wrócić na ryczałt i czy można to wtedy zrobić bez oddawania części VATU od niezamortyzowanych maszyn.

Po za tym może by ktoś zrobił jakąś listę co można odliczać oczywiści poza oczywistymi elementami jak zakup środków trwałych, pasz, środków ochrony, nasion itd.

Co z telefonem? Co z odzieżą roboczą? Co z paliwem do samochodu? Co z środkami czystości?

Czy kupując jakieś elementy w sklepie trzeba żądać faktury czy paragon fiskalny wystarczy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po powrocie na ryczałt musisz oddać vat którego amortyzacja w przypadku

maszyn trwa 5 lat a bydynków 10 lat , czyli zakładając że kupujesz maszynę

i po 3 latach wracasz na ryczałt to 3/5 vat-u są twoje a 2/5 zwracasz.

Podobnie jest z budynkami.

Odliczać vat możesz od wszystkiego co jest ci potrzebne do prowadzenia

gospodarstwa , odzież robocza , środki czystości ale według mnie lepiej żebyś

mógł to jakoś udowodnić w razie kontroli bo jeżeli kupisz 100 par spodni

roboczych to chyba nie uwierzą że to TYLKO dla ciebie.W sklepie żądaj

faktur vat.

Niech szanowni koledzy poprawią mnie jeżeli się mylę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ktos mi podpowie, przechodzącnas pełen VAT robiąc ewidencje sprzedaży za dany dzien przez 3 m-c poprzedzające przejscie na pelen VAT, ewidencjonuję codziennie ilosc mleka którą odbiera mleczarnia, czy tylko jednorazowo całą ilość mleka według faktury za miesiac.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...