Skocz do zawartości
Gość MBS

Płyty i szmba obornikowe

Rekomendowane odpowiedzi

@Łysy - wszystko o czym piszesz, jest uzasadnione zarówno ekonomicznie jak i z punktu widzenia dobrej praktyki roniczej. Jednak Polska to szczególny kraj i tutaj przepisy są tak skonstruowane, że bez nich byłoby znaczenie lepiej Co się tyczy tego budynku na obornik to na pewno nie wiem, ale raczej wątpię, żeby na to przystali (przepisy mówią, że gospodarstwo, które posiada zwierzęta musi posiadać zbiorniki na gnojówkę).

A i jeszcze odnośnie składowania obornika na polu poza okrsem ochronnym, to z tego co słyszałem raczej nie będzie takiej możliwości. A szkoda, możnaby dzięki temu zaoszczędzić sporo czasu w żniwa (Ci którzy mają pola daleko od gospodarstwa mogliby w wolnym czasie pryzmować na nich obornik, a po żniwach wystarczyłoby go rotrząść).

Popytaj jeszcze w odpowiednich urzędach, ale wątpię, żeby Ci dali jednoznacznę odpowiedź.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To obecnie płyty obornikowe i zbiorniki są wymagane czy też nie? Można pryzmować w dowolnym miejscu na polu obornik przez cały rok, czy nie???......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Póki co to jest tak:

1.Płyty i zbiorniki są konieczne (chyba, że masz do 1,5DJP)

2.Pryzmy na polach są zakazane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

miałem taki przypadek rok temu

komuś pzeszkadzała pryzma obornika tymczasowo składowana na polu -podobno śmierdziała i były wycieki

ten ktoś zgłosił to na policje do powiatu , do gminy ( ochrona środowiska itp itd) i nikt nie znalazł przepisu który by zabraniał składować obronik na polu

( były zalecenia by zabezpieczyć przed odciekami jakimiś rowkami i tyle)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rok temu totak, ale ostatnio jak był u nas powiatowy insp wet to mówił, że w gospodarstwach, które mają jakąś hodowlę to płyta i zbiorniki muszą być, bo w przyszłości będzie zzakaz hodowli dla takich roników. (ponoć trzeba to było zrobić do 2008roku). Miały byż też jakieś zmiany dla gospodarstw, które mają mało zwierząt, ale przyznam się, ze do końca nie wiem czy są.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w krajach UE składowanie obornika na pryznach jest powszechne i nie przejmują się tak tymi płytami jak my.

Cross -compilance wejdzie w bliżej nieokreślonej przyszłości.

Ciekawa rzecz ktoś skorzystał z programó rolnośrodowiskowych, inwestycji z puli 2004-2006 i z tego co wiem musi mieć płytę i zbiornik do 20.10.2008r

ktoś kto chce skorzystać z inwestycji, rolnośrodowiskowych (jeśli będą kiedyś dostępne)na lata 2007- 2013 prawdopodobmie nie będzie musiał mieć płyty i zbiornika.

Osobiście słyszałem z ust ministra i wiceministra rolnictwa w lutym marcu 2008r iż płyty nie będą obowiązkowe wystarczy dół uszczelniony gliną lub wyłożony folią- cyt dosłownie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Osobiście słyszałem z ust ministra i wiceministra rolnictwa w lutym marcu 2008r iż płyty nie będą obowiązkowe wystarczy dół uszczelniony gliną lub wyłożony folią- cyt dosłownie

 

to minister wypowiadał się już w lutym-marcu 2008 roku?? czy też od tego okresu płyty nie będą wymagane, tudzież w tym czasie ministerstwo ostatecznie określi wymagania?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Czy ktoś powiększał samemu płyte gnojową zrobioną na prow?

Moja płyta dla mnie jest za mała, chciałem wylać podjazd do płyty ale może zrobić mały próg odpowiedni spad małą studzienke i powiększyć w ten sposób płyte ( bez ingerenci w płyte tylko taka mniejsza płyta przed płytą ze 25 m kw. ), zgłaszać taką budowe? czy agencja nie będzie miała nic przeciwko?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ARiMR nie robi żadnych problemów, gdy płyta jest większa niż wskazana we wniosku, czyli powiększenie również nie powinno byc problemem a taką budowę to najprawdopodobniej należy "zgłaszac"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego samego programu co budowa płyt dostałem na nową dojarke niestety bankową i zrobiłem błąd że taką kupiłem nową teraz po roku chciał bym przewodówke tylko czy jak zdemontuje dojarke z dofinansowania nie każą mi zwracać za nią kasy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...