Skocz do zawartości
Gość MBS

Płyty i szmba obornikowe

Rekomendowane odpowiedzi

Kto wie!??? Mój znajomy spytał mnie ostatnio czym izolować płyte i zbiornik...On izolował czyms czarnym (znam markę ale nie wymienie) i podeszły wody gruntowe no i woda rozpuściła to czarne i w zbiorniku stoi 60 cm czarnej mazi....RATUNKU!!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czesc

 

wymyj go karherem i pomaluj takim niebieskim cudem - PRIM STIROZOL

drogie ale niby skuteczne, stosuja to firmy które buduja z agro kształtek, i betonowych szalunków traconych - w agro-projektach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Są jakieś standardy unijne, co do odległości od pomieszczenia ze zbiornikime na mleko, a zbiornikiem na gnojówkę i płytą gnojową, bo zbiornik na mleko można traktować jako ciąg technologiczny i płyta gnojowa nie musi być 50 metrów od mleka, a ta zasada chyba dotyczy i szamba na gnojówkę, bo firma chce robić zbiorniki zaraz za oborą, a to daje 9 metrów od pomieszczenia z chłodziarką. Kiedyś słyszałem o 15 metrach od szamba.

A druga sprawa to mam obore łączona ze stodołą a wogóle stodołe traktuje się jako magazyn pasz i obowiązuje 10 metrów od płyty i od zbiornika.

Firma gwarantuje że to ma przejść, ale boje się że może coś wymyślą przy nowym spo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje Hans, myślisz, że pomoże??? Pytanie czy beton musi być suchy>?? Jeśli tak to czym to osuszyć??

 

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ile czekaliście aż agencja od zgłoszenia zakończenia robót przyjechała zrobić odbiór i ile czasu od tego czekaliście na drugą część kasy, a wogóle ktoś sie już doczekał?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witajcie. Od kiedy bedzie mozna skladac wnioski na plyty i szamba? pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Polecam artykuł w 1 numerze top agrar polska ,wywiad z wiceministerm p adranowskim wynika z niego

pomoc unijna nie będzie uzależniona od posiadanie płyty i zbiornika

płyty obornikowe i zbiorniki będą obowiązkowe na:

-terenach OSN,

-dla dużych gospodarstw mających pozwolenie zintegrowane,

- dobrowolnnie jeśli chce się skorzystać z dopłat ONW

 

zbiornik na gnojówkę to może być cytuje dosłownie "dłół wyłożony kilkoma warstwami folii"

a wg wiceministra P chrapka cyt dosłownie "płyta obornikiowa może być uszczelniona gliną"

 

moim zdaniem jest to przejście z jednej skrajności w drugą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Polecam artykuł w 1 numerze top agrar polska ,wywiad z wiceministerm p adranowskim wynika z niego

pomoc unijna nie będzie uzależniona od posiadanie płyty i zbiornika

płyty obornikowe i zbiorniki będą obowiązkowe na:

-terenach OSN,

-dla dużych gospodarstw mających pozwolenie zintegrowane,

- dobrowolnnie jeśli chce się skorzystać z dopłat ONW

 

zbiornik na gnojówkę to może być cytuje dosłownie "dłół wyłożony kilkoma warstwami folii"

a wg wiceministra P chrapka cyt dosłownie "płyta obornikiowa może być uszczelniona gliną"

 

moim zdaniem jest to przejście z jednej skrajności w drugą.

 

Nie czytałem artykułu i nie słyszałem tej wypowiedzi p.Ardanowskiego, ale tak właśnie być powinno, tzn: tereny OSN w projektach zapisano75%zwrotu kosztów kwlifikowanych (powinno być 100%), duże gospodarstwa z dużą produkcją to też logiczne, a Zasady Zwykłej Dobrej Praktyki Rolnej musza spełniac rolnicy, kórzy pobierają dopłaty ONW. W 2009r muszą sie zdecydować, czy nadal brać kasę, czy budować szczelne zbiorniki i płyty.

Ale czy budować? Czy taki mały rolnik mający kilka sztuk tuczników i płytką obórkę musi budować płytę? Mam nadzieję, ze w nowym PROW-ie będzie zapisane, ze małe kupki gnoju mogą se leżeć na ziemi, a nie muszą na betonie.

Humor i satyra.

Taki mały rolnik nie mógł skorzystać z dofinansowania do zakupu maszyny, bo musiał mieć gospodarstwo dostosowane do Standardów Unijnych. Teraz mam nadzieje sie to zmieni, jak również to ,ze dofinansowanie bedzie takze do zakupu używanych maszyn, bo w projekcie stoi do "nowych".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

małe gospodarstwa ok 5 ha i tak prawdopodobnie wygaszą produkcję.

Poza ONW jest ok 40 % kraju i jest tam sporo średnich gospodarstw i była szansa by to uporządkować

 

czy płyty są tak ważne

widziałem studnie połozone w małych gospodarstwach w których ze względu na niewielkie oddalenie od obornika woda nie nadaje się do picia.

 

jeśli któś spożył nowalijkę przenawożoną azotem to wie jak działają azotany

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
małe gospodarstwa ok 5 ha i tak prawdopodobnie wygaszą produkcję.

Poza ONW jest ok 40 % kraju i jest tam sporo średnich gospodarstw i była szansa by to uporządkować

 

czy płyty są tak ważne

widziałem studnie połozone w małych gospodarstwach w których ze względu na niewielkie oddalenie od obornika woda nie nadaje się do picia.

 

jeśli któś spożył nowalijkę przenawożoną azotem to wie jak działają azotany

Pewnie masz rację, ze gospodarstwa ok. 5ha wygaszą produkcję...kiedyś. Na razie na terenie kraju są rejony, gdzie średnia wielkość gosp. to MNIEJ niż 5ha. Ale nie o tym chciałem. Takie małe gospodarstwa zazwyczaj nie mają duzej obsady zwierząt na ha i najczęściej jest to: 0,10-0,75DJP/ha. Gdzie tu zagrozenie azotanami?

Położenie studni obok kupy gnoju, to juz inna sprawa i komentarz zbędny.

Sory, ale nie rozumiem, co ma do tego nowalijka przenawożona azotem? Z reguły używa sie do tego nawozów sztucznych.

Czy fakt posiadania w gospodarstwie płyty i szczelnego zbiornika na gnojówkę wpłynie na zmniejszenie dawek nawozów (obojętnie sztucznych czy naturalnych) stosowanych przez rolnika na swoje pola? Czy to raczej edukacja, edukacja i jeszcze raz edukacja, bo ..."to nie dla mnie, to na sprzedaż".?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A czy moge prosić o teń artykuł?

postaram się go przesłać na miaila( nie mam skanera)

 

No i jak udało się gdześ zeskanować?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dla małych i srednich gospodarstw najsłabszym punktem w ogniwie jest brak zbiornika bo gdzie to płynie najczęściej do rowu lub wsiąka

nie jestem zwolennikiem robienia płyt obornikowych wszędzie i na siłę bo często nie ma to uzasadnienia

 

 

nie jestem ekspertem ale

sporo studni ma przekroczony poziom azotanów i azotynów to samo co zatrucie nowalijkami dzieje się po wypiciu wody tylko w mniejszych stężeniach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A zatem tam gdzie kupa gnoju jest w bliskim sąsiedztwie cieków wodnych niech rolnicy budują płyty i zbiorniki, albo przeniosą te "kupki" i inne miejsce (w bezpiecznej odległosci od studni).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lepper mówił w Lesznie że płyty i zbiorniki są niepotrzebne wiec poco budować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten artykuł z v-ce ministrem można odczytać na stronie www.agrar polska, ale nie cały.

Może ktoś wie od kiedy można składać wnioski na płytę gnojową i zbiornik na ten rok? Pozdrawiam

Tego programu ma już nie być. Będzie to można zrobić jako "inwestycje w gospodarstwach" ale warunki dużo gorsze. Najpierw musisz wybudować za swoją kasę ,a później dopiero zwrot i tylko połowa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy po zrealizowaniu inwestycji ze starego prow na budowe płyty i zbiornika oraz modernizacje obory jest 5 letnia karencja na sprzedaż lub przepisanie części gruntów (oczywiście tyle żeby nie przekroczyć dawki azotu na chektar), bo przez 5 lat trzeba prowadzić gospodarstwa ale czy nie mógłby ojciec przepisać na mnie samej ziemi zostawić sobie łąki żeby łatwiej było skożystać z nowego prow na zakup maszyn, wszyscy radzą żeby stworzyć drugie gospodarstwo z produkcją tylko roślinną

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ojciec korzystał z programu "Dostosowanie do standardów UE" to nie ma 5 letniego okresu, może gospodarstwo przekazać zaraz po wykoaniu inwestycji. Gdy będzie płyta, zbiornik to minimalne warunki utrzymania zwiarząt powinny być spełnione i podejrzewam, że bedzie mozna skorzystać z inwestycji. Natomoiast przy podziale gospodarstwa i tylko produkcji roślinnej będzie trudniej wykazać żywotność 4 ESU po zrealizowaniu inwestycji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem że może w całości przekazać, jest klauzula że gospodarz lub następca musi prowadzić jakąś produkcje przez 5 lat, a tworząc drugie gospodarstwo chciał bym starać się o premie dla młodego rolnika a ojciec doczekał by do renty strukturalnej jeszcze 5 lat, a ze względu na wiek miał bym 60% zwrotu w nowym prow, 4 su osiągnoł bym dokupując kilka ha ziemi od sąsiadów, tylko czy taki zakup moge udokumentować jako te 25 tyś które mam zainwestować w gospodarstwo?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. CZy ktoś orientuje się czy zamiast budowania płyty ze zbiornikiem można postawić normalny budynek zadaszony do składowania obornika. Zbiornik wtedy nie będzie potrzebny bo obornik drobiowy jest suchy a wody opadowe nie będą do niego docierały. Koszt z pewnością będzie porównywalny jeśli chodzi o budowę ale konieczne będzie wykonanie projektu i uzyskanie pozwoleń. Więcej biegania po urzędach ale za to gdy budynek będzie pusty (poza okresem ochronnym) spełni funkcję magazynu słomy. To o wiele bardziej rozsądne rozwiązanie.

Ponadto czy wiecie jak będą wyglądały kwestie nowożenia obornikiem po 2008 roku? Rozumiem że w okresie ochronnym listopad - marzec nie wolno wcale nawozić. Ale czy poza okresem ochronnym można normalnie pryzmować oboras na polu a dopiero po kilku tygodniach go rozrzucić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...