Skocz do zawartości
DrHouse

Gęsi w 2009 - pisklęta, chów, sprzedaż - ceny i rady

Rekomendowane odpowiedzi

NO dobrze,a kto chce robić na gnój i ZD prezenty ROBIĆ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak to mówi sławny cygan'' śmiech na sali'',a na przyszły rok nie biore gesi jeżeli cena bedzie poniżej 6,5. powiedzcie mi proszę z jakiego powodu cena 1 kg gęsi spadła w tym roku do 5 zł gdy znaczna ilośc idzie do niemiec po kursie euro =ok 4,2 a rok temu za kg płacili 8,3 przy kursie euro 3,6? Ostatnio był u mnie facet po pierze i mówi że płacą zakładowi 50zł/kg pierza, to o czym tu rozmawiać jak z 1000 gęsi za same pierze biorą 10 tys. zł. do tego sprzedadzą głowy po 1 dolara za sztukę i moją kolejne 3 tys zl. łapy oraz mięso też jest oczywiście sprzedawane po odpowiedniej cenie.Powiem wam że ZD robi z nami co chce i na to nie ma w Polsce prawa. Jak chcą to niech sobie sami te gęsi chodują.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hodują- przepraszam za błąd. zapraszam do pisania postów bo widzę że cicho sie zrobiło na forum jak w grobowcu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

WITAM!!!

Jak koledzy i koleżanki oceniają kończący się sezon hodowli gęsi na tucz?

Ja oceniam bardzo kiepsko, ale ZD bardzo dobrze bo w tym sezonie to kupe zarobili i zarobią , a My producęci to zarobiliśmy na kupie gęsi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

WITAM!!! GĘSIARZE TA CENA W TYM ROKU ODPOWIADA

IDZTA DO DIABŁA JAK ZA GÓWNO GĘSIE I PREZENTY MAMY ROBIĆ ZD

POZDRAWIAM WSZYSTKICH I ŻYCZĘ POWODZENIA

JA NIE NIE BĘDĘ ZA NIC ROBIŁ NIESTETY , ALE DR.HAUSE MIAŁ RACJĘ I POPIERAM GO BO KOMUŚ POMPOWAĆ PIENIĘDZY NIE POWINNIŚMY !!!!!!!!

OJ NIE TAK PANOWIE NIE TAK

KONIEC -----------THE END..................................

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Hejka mam pytanie.Jaką osiągacie średnią wagę gęsi?

U mnie to 6,7kg ,a u kolegi po sąsiedzku 6,8kg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
teraz cały czas testuję EM i nie wiem czy coś to dało czy nie bo np. w AMI jeszcze takich gęsi nie mieli JA tez tak małych nie miałem tzn. 6.30kg i pracownicy mówią że są duże

bo ponoć teraz to dobre są jak osiągną 6.00 kg. nie wiem

PRAWDA TO JEST NIECH SIĘ KTOŚ WYPOWIE

To w końcu jaką wagę miały twoje gęsi .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam!

moje gęsi miały taką wagę jak pisze: 6,30kg---- lipiec

6,7kg----wrzesień

Jak ktoś nie umie czytać moich postów to już jego problem

POZDRAWIAM!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

dziękuję za wyczerpującą odpowiedź

Nie-umiejętność czytania twoich postów jest wynikiem twojego pisania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej.

Tak czytam wasze wypowiedzi na temat wagi jaką uzyskujecie i jestem w szoku! Gęsi choduje od 6 lat i nigdy nie mialem powyzej 6 kg. Myślałem, że początki są trudne więc nie ma sie czym przejmować. Ale zauważyłem, że w całym ZD do którego oddaje gęsi np. w tym roku nie bylo większej wagi niż 6 kg a nawet ledwo łapały 5.50. Czy az tak można oszukiwać na wadze, czy naprawde coś źle robie? Niedość, że ciężki rok to jeszcze wiatr w oczy. Ciekawe jaki bedzie następny sezon, bo jeśli tyaki jak ten to trzeba bedzie się głeboko zastanowić nad wstawieniem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego lub koleżanko Gera - to Ty u siebie nie ważysz ptaków ? Jeśli nie ważysz a może i wtedy nie jedziesz z nimi w konwoju na ubój to się nie dziw że Twoje gęsi ważą max 5,5 kg.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Waże. I jest rużnica. Tylko że przejeżdżają one około 200 kilometrów i wydawało mi sie że mogą one tyle stracic w czasie transportu. Z konwojem też jeżdze. Tylko ostatnio mnie to zaciekawili ze w inni w calym Zd nie mieli wiecej jak 6 kg. Inni tez ważą i im wychodzi inaczej. To teraz jeszcze takie pytanie jaką odległość przebywają wasze ptaki z domu do ubojni? I czy też jest taka rużnica w wadze?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja jak sprzedawałem gęsi to ważone były u nas tzn. na najbliższej wadze z elektronicznym wydrukiem i ubojnia to honorowała od tej wagi odejmowali 1% i za resztę wypłacali bez klasyfikacji(lecz średnia nie mogła być niższa od 5,80kg/szt.).Te same gęsi po dojechaniu do ubojni ważone były na ich wadze (też elektronicznej)i jak sie później okazało to nie straciły nawet tego 1% który nam potrącano.A korzyść dla nas była taka że nie musiałem jeździć 200km dla sprawdzenia wagi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

WITAM

Dlaczego prawie już po sezonie hodowli w upadłości

Wszyscy hodowcy są usatysfakcjonowani ceną skupu i" nastała cisza jak po śmierci organisty"

Naprawdę ZD robić prezenty to "JEST TO"

To nie dla mnie ---- wyliczyłem: takie same koszty poniosłem co i w tamtym roku ,a w tym to co jest

I nikt na ten temat nie wypowiada się

Jak chcecie robić żeby robić to tak w tej chwili robią hodowcy świń,krów,i teraz na gęsierzy no nie nie dajmy się

DR. HOUSE NAS PRZEKONYWAŁ ŻEBY SIĘ ZASTANOWIĆ NAD HODOWLĄ

P.S.

na gnój to ja nie będę robił w przyszłym sezonie

ŻYCZĘ POWODZENIA TYM KTÓRZY MYŚLĄ , ŻE WYSZLI NA SWOJE W TYM SEZONIE

POZDROWIENIA DLA WSZYSTKICH HODOWCÓW

 

PTYŚ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam

qera gdzie sprzedawałeś gesi ? ja pierwszy raz do bika zawsze miałem gęsi min 7kg a w tym roku 6,6 na wadze kobitka mi mówiła że mam gęsi duże bo rzadko wychodzi 6kg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich hodowców gęsi normalnie w tym roku chyba wszystkim odechciało się hodowli tych pięknych ptaków.Na początku sezonu obniżają nam cenę na 5,50 a teraz jeszcze nie chcą oDebra1ć w terminie a na dodatek gęsi nie mogą przekroczyć 6,50 kg. zgłupieć można!!!!! ja mam do CEDROBU czy w innych firmach też jest taki burdel jak tam?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam

u BIKA najpierw cena była 6zł później wysłał aneks 5,2 następnie wysłał aneks że zapłaci po 60 dniach gęsi nie mogły być mniejsze niż 5.5kg z terminem nie było problemów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

marcinw1111 powiem tylko tyle ze sam sobie odpowiedziałeś na pytanie jesli chodzi o to gdzie kontraktowałem :p w pierwszym roku tez niezle wyszedłem ale to tylko dla przyciagniecia, wiec zastanow sie nad dalsza wspolpraca. Ale wiesz ja tez sie moge mylic w koncu jestem tylko czlowiekiem .

Sezon to pod psem jak nie wiem, niby zboże tanie ale dodatki nic nie stanialy, pasza 1 tez nie za ciekawie. No ale nic na to nie poradzimy oby GORZEJ nie było.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Czy jest możliwość przystąpienia do zrzeszenia producentów gęsi. Jesteśmy z woj. kuj-pom. i hodujemy gęś owsianą od dwóch lat w ilości 7 tys. sztuk w ciągu roku. Jestem ciekawa czy na ten rok hodowcy są zadowoleni z otrzymanych faktur od zakładów drobiarskich.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich gęsiarzy.

co taka cisza na forum? chyba wszyscy liczą zyski albo tracą kasę zarobioną w tym roku na gęsiach? Nie było najgorzej ciekawe co nam przyszły rok przyniesie? może ktoś już coś słyszał???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich bardziej i mniej stęsknionych hodowców gęsi.

 

Sezon 2009 dobiega powoli końca, co daje się zauważyć również w Waszych ostatnich postach, a w związku z tym czas na małe podsumowanie roku i przedsięwzięcie mądrych działań na rok 2010. Ubolewam nad tym, że wielu z Was musiało mocno dostać po tyłkach i kieszeniach, żeby dojść do wniosku, że czasem warto posłuchać i wspólnie prowadzić politykę sprzedaży, w celu zapewnienia opłacalnych cen, wypracowania wspólnych działań przeciwko samowoli ZD i unormowania normalnego rynku zbytu. Ale zgodnie z przysłowiem, Polak mądry po szkodzie.

 

Nie mam jednak zamiaru nikogo tutaj ganić i przedstawiać jakieś swoje “mądrości”, bo nie tędy droga. Nieskromnie mogę powiedzieć jedynie, że po raz kolejny przewidziałem jakie będą skutki brania gęsi w tym roku i wstrzymanie się z chowem gęsi w sezonie 2009 jest moim pyrrusowym, ale zwycięstwem. Efekt taki, że mój majątek nie uszczuplał i nie robiłem poniżej progu opłacalności. Ale to tylko skutek umiejętności liczenia, czego zabrakło u wielu z Was.

 

Nie myślcie sobie, że nie czytałem forum, ale poruszane kwestie nie pobudziły mnie w trakcie sezonu do wykazywania się jakąś zmasowaną aktywnością. Co miałem mówić i krzyczeć, jak już klamka zapadła, a moje rady i przewidywania przez większość z Was zostały zignorowane, żeby nie powiedzieć, że Was śmieszyły. Teraz już chyba nie jest Wam do śmiechu. Na szczęście wśród hodowców są jeszcze ludzie, którzy mają wiedzę na temat gęsi, mają coś mądrego do powiedzenia i utrzymywali ze mną kontakt, zwłaszcza w postaci e-maili. Ci hodowcy wyszli w tym sezonie przynajmniej na swoje i nie stracili, ale to jednostki wśród wszystkich producentów gęsi. Czego to skutek? Przede wszystkim ograniczenia produkcji i rozsądku przy zawieraniu umów, nie godząc się też na żadne aneksy i wręcz obraźliwe dla nas wszystkich stanowisko polskich ZD!

Przejdźmy krótko do podsumowania tego tragicznego sezonu.

 

1. Produkcja gęsi w tym sezonie wymknęła się, zgodnie z przewidywaniami spod kontroli, wstawień gęsi było więcej niż w ubiegłym roku; mamy już koniec listopada ,a na polach nadal. jest biało, ale nie od śniegu, ciekawe czy gęsi zdążą zniknąć z nich do świąt, czy same z nerwów odlecą do Niemiec

 

2. Ceny na żywiec gęsi w całym sezonie były wyjątkowo niskie, na poziomie cen z 2003 roku!!!

 

3. Koszty produkcji były wysokie , pomimo tanich zbóż od połowy roku, ponieważ na żywienie gęsi składa się nie tylko zboże

 

4. Wyzysk hodowców przez ZD wyjątkowo nasilony w tym roku. ZD już nawet nie boją śmiać się nam w twarz mówiąc po ile kupią gęsi, mimo wyższych cen w kontraktach. Efekt wszystkim jest z pewnością znany.

 

5. W roku 2009 Niemcy łącznie zakupią gęsi w podobnej ilości jak w roku ubiegłym i po podobnych cenach, a kurs Euro śr. 4,20, pozwala na osiągnięcie większego zysku ZD.

 

6. Polskie pisklęta do Niemiec były sprzedawane po 2,20 Euro

 

7. Żywiec gęsi sprzedawany bezpośrednio do Niemiec przez hodowców osiągał ceny od 1,70 - 2,10 Euro za kg żywca. Wielu z hodowców miało jeszcze wiele indywidualnych ustaleń z odbiorcami z ZD z Niemiec, więc z tego, co ustaliłem, nie zawsze było kolorowo, ale pozwoliło na utrzymanie hodowli na poziomie względnej opłacalności.

 

8. Gęsi sprzedawane bezpośrednio na granicy, ubijane zazwyczaj przez hodowców we własnym zakresie, w przydomowych ubojniach, osiągają ceny od 13-16 zł za kg mięsa.

 

9. Cena pierza maszynowego kształtowała się w granicach 5-8 zł za kg (I podskub), skubanego ręcznie do 22 zł za kg (I podskub), cena drugiego i następnych podskubów ręcznych osiągała poziom 44-55 zł za kg, w zależności od jakości towaru.

 

10. Waga uzyskiwana przy sprzedaży żywca gęsiego w tym sezonie była całkiem wysoka. Kształtowała się w granicach średnio 6 kg.

 

11. Klasyfikacja w ZD w Polsce była krótko mówiąc “rabunkowa” dla hodowców

 

12. Zgodnie z moimi informacjami na grudzień poszukiwane są tylko gęsi duże o wadze 6,5-7 kg, a nawet cięższe i to po obu stronach granicy zachodniej.

 

Wskazówki na przyszłość!

Już od tej chwili zacznijmy wspólnie działać i kontaktować się, róbmy wspólne ustalenia.

Pod żadnym pozorem nie dokonujmy wstawień gęsi, dopóki nie będziemy znali ceny.

Uważnie czytajmy umowy kontraktacyjne zanim je podpiszemy.

Nie dajmy się szantażować kontraktacji ZD: “musisz wstawić, bo…”

Zachowajmy godność i znajmy swoją wartość.

Ograniczmy produkcję, a zyskamy wszyscy. Każdy niech wstawi trochę mniej.

Sprawdzajcie wylęgarnie pod kątem jakości piskląt. Nie bierzcie wszystkiego, co Wam wpychają (przebierajcie pisklęta, odrzucajcie wybrakowane, małe, nieodpowiadające normie).

 

To najważniejsze na teraz. Jeżeli się wszyscy zaangażujemy i będziemy mówić jednym głosem, to również Nam pomogę, ale trzeba widzieć sens w tych działaniach.

 

To co nas czeka w sezonie 2010 nie może budzić optymizmu. Po takim jak ten kończący się rok będą nam z rąk wybijane argumenty, ale rozsądne i jednogłośne stanowisko może nam przynieść tylko korzyść. Pamiętajcie o tym, żeby nie płakać znowu nad rozlanym mlekiem.

 

Teraz już się zaangażujcie w dyskusje nad tym, co zrobić w sezonie 2010 i pokażmy na forach, w mediach i grupach, że jesteśmy siłą. Łączmy się i ustalmy wspólne korzystne dla nas stanowisko. Nie bójcie się ZD, bo tam też pracują ludzie, a jutro mogą być na zasiłku. Nie zazdroście sąsiadom i kolegom, jak będą bezmyślnie wstawiać, bo wśród kapusty też głęby znajdziecie. Jak powiedziano w jednym filmie: Głupiego poznasz po czynach jego!

 

Jeszcze dwie ważne kwestie.

Hodowcy jeszcze nie dojrzeli do grup producenckich, oczekiwania hodowców często przerastają realne możliwości grup. W grupach trzeba często iść na kompromisy i dużo w nich robić, a nie tylko myśleć o tym żeby nimi rządzić. Jedni niech nimi kierują, a drudzy niech robią swoje, często lepiej być “szarą eminencją” niż baranem na świeczniku.

 

Cieszy mnie niezmiernie, że również w naszym grajdołku, w Polsce ruszyła poważna promocja gęsi, która ma stać się symbolem polskiego święta niepodległości. Instytut w Kołudzie Wielkiej rozpoczął 11 listopada I Ogólnopolskie Święto polskiej gęsi owsianej, które ma trwać do 22 listopada. Nie przegapmy tej szansy i róbmy wszystko, aby te szczytne założenia miały wymierny efekt. Nie bójmy się lobbować, promować i mówić głośno o zaletach mięsa gęsiego. Każda dodatkowa gęś sprzedana w Polsce to zysk dla nas wszystkich, a skutki będą odczuwalne przez lata. Oby to było zadowolenie, a nie kac, że znowu przegapiliśmy swoją szansę. Poniżej przedstawiam Wam linki do wypowiedzi medialnych na ten temat (wybranych):

 

http://polskalokalna.pl/wiadomosci/kujawsko-pomorskie/news/amerykanie-maja-indyki-a-polacy-gesi,1393670,222

 

http://miasta.gazeta.pl/torun/1,35576,7238030,Swieto_Niepodleglosci_z_gesia_na_stole.html

 

http://www.restauracje.it/i/aktualnosci,0,28.html

 

http://www.dlalejdis.pl/ze_smakiem/artykul/Najlepsza_gesina_na_sw_Marcina_w_Klubie_Piotrkowska_97,6833.html

 

http://www.wmirol.org.pl/article/warminskomazurska_izba_rolnicza/dzialalnosc/kalendarium/article.php/id_item_tree/91c99f5b780a50ada736a82b0dc201b1/id_art/11b4d462eeb203c57535026bc4f1c714

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam wszystkich.

Gęsiorek, w tym roku to chyba większość chodowcó liczy straty niz zyzki. ja w tym roku oddałem gęsi za 5,20 do BIKa i juz wiem ze ten rok nie był rokiem w którym zarobie na gęsiach. mam nadzieje ze przyszły będzie lepszy.

pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Paweł jesteś z okolic kępna i nie oddajesz do dropu tylko Bika szukałeś????Zreszta Drop też podobno opuścił ostro ceny........Ja na szczęście nie dołożyłem,gęsi nawet nawet urosły 6,4 i 6,5 drugi rzut.Naprawde to co zakłady w tym roku z nami zrobiły to jest skurw....stwo.Moim zdaniem jedna z przyczyn jest przejście wielu hodowców np. świń na hodowle gęsi.Myśleli że sa nie wiadomo jakie kokosy i się przeliczyli.Taki nowy hodowca robi 1-2 tys na rzut,to zakład może z nim zrobić co che,zresztą ze wszystkim robił(z wyjątkiem przy(słowo zostało usunięte)sów).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...