Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

jak tam wasze sorgo?? w przyszłym roku zamieżam posiac tego troche ale czekam na wasze opinie zwłaszcza od tych rolników co posiali sorgo w tym roku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I jak wam wyrosło sorgo? Kiedy i czym kosicie ?

pozdrowienia, Adam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak tam z nuti honey? Będzie trzeci pokos? Jak się zkisiły wcześniejsze i jak sprawuje się ta kiszonka z niego?

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A jak tam z nuti honey? Będzie trzeci pokos? Jak się zkisiły wcześniejsze i jak sprawuje się ta kiszonka z niego?

pozdrawiam

 

Co to jest??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to jest literówka.

oczywiście nutri honey, lub jak kto woli nutri honej. Pisaliśmy o nim parę miesięcy temu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje nutri honej doczeka tylko 2 pokosu chyba pokoszę razem z 506 i kukurydzą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak bo gościu co miał mi sieć dał ciałe ale w piątek wykosiłem wszystko ale tego było pryzma długości 31m wysoka 2,5m szeroka koło 7m.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ja też dopiero wczoraj skończyłem robić kiszonkę z kukurydzy.

Siałem ją po życie na zielonkę, w połowie maja. Właśnie miała właściwy stopień dojrzałości to ściąłem. Jak ktoś siał miesiąc wcześniej, to miesiąc wcześniej kosił. To był dobry rok dla kukurydzy i dla sorga też.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Tak bo gościu co miał mi sieć dał ciałe ale w piątek wykosiłem wszystko ale tego było pryzma długości 31m wysoka 2,5m szeroka koło 7m.

na ile sztuk masz tą pryzme??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

60 opasów ale do tego jeszcze będzie lucerna wykłoki buraczane i buraki cukrowe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam! Ja w tym roku posiałem francuską odmiane sorgo: Super-Sile 18. Jestem z niego zadowolony, choć daleko mu było do 506... Moje wyrosło na około 2,40 m ale patrząc na sieczkarnie chyba i tak było więcej masy od kukurydzy 3,2m [to i to siane co 45cm]. Siałem 28 maja na zimowej orce,na IV klasie, kosiłem 15 września z kukurydzą - wiekszośc osiągneła mleczną dojrzałość ziarna

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie ,wracałem ze studiów i w okolicach Nakła nad Notecią widziałem pola na których znajdowała sie roslina podoibna do kukurydzy ale oi cienszych łodygach i z wiechą na górze wyglądała jak sorgo, ale byla skoszona jakby kombajnem bo lezała w dosc szeroko rozstawionych pokosach czesc tego byla juz zbelowana,a czesc jeszce lezała.W sum ie takich pól bylo duzo mniejsze wieksze co kilka kiometrów ale tylko na tym widzialem juz bele.Ktos wie co to bylo dokladnie iw jakim celu bylo belowane? Na pasze sciólke cele energetyczne?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To co widziałeś, było najprawdopodobniej trawą energetyczną [do której zalicza się różne gatunki miskantów]. Czytałem, że jedną z metod zbioru jest właśnie skoszenie i prasowanie w baloty lub kostki. Potem spala się to w kotłowniach na biomase

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak udaje sie sorgo na glebach ciężkich III klasy?? Wiem że według niektórych lepiej zasiać kukurydzę ale ja nie mam wogóle sianokiszonki a jedynie kiszonke z kukurydzy a kiszonke z sorgo planuje jako uzupełnienie dla kiszonki z kukurydzy bo podobno zawiera mniej energii a wiecej bialka od kiszonki z kukurydzy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No wiesz, III klasa na pewno mu nie zaszkodzi, ja miałem sorgo na czwórce, ale na koncu zachodziło na trójkę i było nieco wyższe niż reszta. Również jestem zdania, że lepiej zasiać kukurydze na lepszej ziemi, różnica w zawartości białka i tak nie jest zbyt duża, a kukurydza to jednak bardziej wartościowa pasza. Ja miałem w tym roku zasiane 1/4 sorga i 3/4 kukurydzy, i to było dobre rozwiązanie, wszystko sie ładnie wymieszało w czasie koszenia i formowania pryzmy, dobrze sie ukisiło i ubiło

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja sie spotkałem z opinią że najlepiej siać sorgo razem z kukurydzą siewnik 6 zędowu dwie rajki sorga w środku i po boku dwie rajki kukurydzy bo jak sie sieje rajka sorga rajka kukurydzy to sorgo zagłusza kukurydze, zgadzacie sie z tym?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Słyszałem że kukurydza daje plon zielonej masy ok 40 ton z hektara natomiast sorgo 100 ton . No wiec dlatego chce w nadchodzącym roku zasiać sobie z hektar sorga.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ale suchej masy to z sorga może być mniej niz z kukurydzy. Jak już kilka razy pisałem sorgo się sieje na piaskach gdzie kukurydza nie urośnie. I nie trzeba go mieszać z kukurydzą wysiewająć co kilka rzędów. Szkoda zachodu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No pewnie, lepiej zasiać osobno, choćby ze względu na późniejszy termin siewu [u mnie było 4,5 tygodnia różnicy!] i konkurencję między kukurydzą i sorgiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sorgo kisicie samo czy mieszając z kukurydzą? Jakie macie doświadczenia z kiszeniem samego sorga? Mialem sorgo zasiane obok kukurydzy i przy robieniu kiszonki przemieszałem to na zmiane z kukurydzą, kukurydza była idealna do kiszenie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sorgo kisicie samo czy mieszając z kukurydzą? Jakie macie doświadczenia z kiszeniem samego sorga? Mialem sorgo zasiane obok kukurydzy i przy robieniu kiszonki przemieszałem to na zmiane z kukurydzą, kukurydza była idealna do kiszenia z sorga ciekła woda, niewiem czy samo tak mokre sorgo by sie ukisiło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Sorgo kisicie samo czy mieszając z kukurydzą? Jakie macie doświadczenia z kiszeniem samego sorga? Mialem sorgo zasiane obok kukurydzy i przy robieniu kiszonki przemieszałem to na zmiane z kukurydzą, kukurydza była idealna do kiszenie

 

Prosze moda o usunięce tego postu i przepraszam za bałagan jaki zrobiłem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...