Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

DAREX w jakiej części kraju mieszkasz??
darex mieszka w lubelskim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a na jaką głębokość będzie siał?? Ja się nie śpiesze, jak pozwolą warunki 1 maja, raczej nie wcześniej. A jakie siejecie odmiany i jakie ilości na ha?? ja w tym roku sieje subito i veritis ilośc zależy od warunków ale w okolicach 85-90 tyś nasion/ha

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja sieję dkc 2960 i 3420 jak sie nie myle i tez sie nie spieszę bo u nas przemrozki lubią być ostre w okolica ch 12-15 maja tez 80tyś/ha

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja w tym roku "wróciłem" do polskiej kukurydzy, zdecydowałem się na Sana. Sieję na kiszonkę, między 28 kw a 3 maja - tak ustaliłem z gościem wstępnie. A jego siewnik daję obsadę 110 lub 120 tys/ha, nie pamiętam dokładnie [co 45cm i co 16 cm w rzędzie]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
ja sieję dkc 2960 i 3420 jak sie nie myle i tez sie nie spieszę bo u nas przemrozki lubią być ostre w okolica ch 12-15 maja tez 80tyś/ha

Moim zdanie czekanie to błąd. Lepiej żeby przy przymrozku kukurydza miała 2-3 listki niż dopiero szpilkowała bo dopiero wtedy mróz zrobi szkodę. A jeśli tak bardzo się boisz to ubezpiecz od przymrozków, mnie to kosztuje ok 25 zł/ha.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zależy kto ma jaki mikroklimat, ziemie itp. U mnie ziemi późno sie nagrzewa, bardzo długo trzyma wilgoć. próbowałem siac kukurydze wcześniej tj ok 20 kwietnia nie sprawdza się, długo roślina stoi a jak trafi na ochłodzenie to żółknie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie niestety ciągle pada więc jak przestanie to może pod koniec tygodnia zasieję. Przez 3 lata siałem w terminie od 10 do 15 kwietnia i w tym roku też bym tak zrobił ale warunki nie pozwalają a co do przymrozków majowych to przy tak wczesnym siewie kukurydza miała ok 4-5 liścia i nic jej mróz nie szkodził, a później jak przyszło ciepło to poprostu rosła w oczach. i na kiszonke przy fao 260 dojrzewała do 10 wrzaśnia więc spokojnie oziminy mogłem siać. W tym roku sieję Pioneer'a odmianę PR39A98 i San z naszych obsada ok 90tys/ha

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
DAREX w jakiej części kraju mieszkasz??
Kolega matii mnie wyręczył z odpowiedzią pole zrobione tylko dezscz zaczoł padać ichyba nici z planów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
ja sieję dkc 2960 i 3420 jak sie nie myle i tez sie nie spieszę bo u nas przemrozki lubią być ostre w okolica ch 12-15 maja tez 80tyś/ha

Moim zdanie czekanie to błąd. Lepiej żeby przy przymrozku kukurydza miała 2-3 listki niż dopiero szpilkowała bo dopiero wtedy mróz zrobi szkodę. A jeśli tak bardzo się boisz to ubezpiecz od przymrozków, mnie to kosztuje ok 25 zł/ha.

u nas był taki przypadek ze około12 maja zmroziło gosciowi całą plantacje, czubki kukurydzy potem tak zaschły ze juz nie dało sie nic z tym zrobić a wysokosc miała juz okolo 40cm.Ale posłucham się kolegi SZOPENA i w tym roku zasieję (jak sie da) 20.IV

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzisiaj widziałem już pierwsze mleczyki Jak się wyrobię to zaczynam w sobotę a jak nie to poniedziałek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
dzisiaj widziałem już pierwsze mleczyki Jak się wyrobię to zaczynam w sobotę a jak nie to poniedziałek.
właśnie i ja sie patrzę czy mlecze zakwitły ale u mnie jeszcze nawet nie mają zamiaru.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mleczyki są ale koło domów ,osłonięte za wiatrem gdzie jest cieplej i na południowych skłonach ,na otwartej powierzchni i płaskim terenie jeszcze nie ma .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z siewem kukurydzy trzeba się ,,spieszyć powoli" nie ma co przeginać w jedną

czy drugą stronę ,ziemia po prostu musi się troszkę ogrzać ,tym bardziej w tym roku(a mleczyki to trochę za mało).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tym roku 'startuje' z rolnictwem i chce obsadzic 2,75 ha kukurydza i dlatego chcialbym zapytac was o kilka dla mnie dosc istotnych rzeczy.

 

Pierwsza sprawa to jak wyglada sprawa z kupnem ziarna ?

 

- w poblizu jest gorzelnia (lecz wciaz nie moge sie tam dodzwonic), czy taka gorzelnia sprzedaje ziarno lub udostepnia na zasadzie umowy zwiazanej ze skupem ?

- czy ziarno lepiej jednak kupic sobie oddzielnie gdzies indziej a jesli tak to czy sprzedaja juz zaprawione czy musze jeszcze znalezc kogos kto mi je zaprawi ?

 

- jaka ilosc ziarna zakupic ? w materialach pisza ze trzeba dac wiecej a tu widze ze ludzie pisza ze daja mniej, dla mojego kawalka to wychodzi przedzial 233 000 - 320 000 nasion

 

- ile takie nasiona moga wazyc i w workach o jakiej ilosci/ciezaze sie je sprzedaje ?

 

co do zbioru kukurydzy uprawianej na ziarno to wiem ze mozna zbierac przystosowanym kombajnem lecz zasadnicze pytanie brzmi w ile godzin taki kombajn zbierze ziarno z 2,75 ha oraz z jaka predkoscia, na ktorym biegu powinien sie poruszac ? moze pytania trywialne ale kombajnu nie mam a czlowiek ktory ma liczy prace na godziny i nie chcialbym zostac oszukany lub wprowadzony w blad

 

czym jest skrudzenie oraz redłowanie ?

 

jako ze przed zima nie byla gleba przygotowana a obecnie jest troche porosnieta trawa to pomimo porzadnego zbronowania i przeorania w jaki sposob najlepiej bedzie zabezpieczyc sie przed chwastami ? teraz zastosowac jakis srodek chwastobojczy czy dopiero w miare wzrostu kukurydzy ?

 

co do nawozow to jak rozumiem bez mocznika, soli potasowej, fosforanu amonu lub kemiry nie da rady i lepiej pojechac gdzies dalej i zalatwic te nawozy niz nawozic czyms zastepczym a potem dokladac pieniadze na donawozenie jak bedzie kiepsko wschodzilo

 

kukurydze powinno sie siac siewnikiem automatycznym na jaka glebokosc ? 6 - 8 cm ?

 

ja daje 160kg/ha fosforanu amonu do siewnika

 

tzn. ze fosforan sie rozsiewa osobno czy razem z nasionami ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co do nasion to potrzebujesz maksymalnie 260 tys, potrzebujesz wysiać ok 90tys/ha nasion zakładam że masz bardzo dobre gleby,

nasiona kupisz np.w progerss -chemie w jarosławiu ,nasiona sprzedaje się w workach po 50lub 80tys nasion.

musisz poszukać kogoś kto ma siewnik do kukurydzy w okolicy.

Jeżeli na polu masz trochę zielska to upewnij się czy nie jest to perz czasami i czy nie ma go dużo.

Jeżeli nie ma perzu to możesz to orać ,a potem agregat uprawowy.przed orką najlepiej rozsiej około 1000kg polifoski 6 ,co daje ci już pewnie 1500-1700zł.No chyba że ktoś ma siewnik z podsiewaczem to wystarczy trochę mniej nawozu.

po zaoranym przed bronowaniem posiej 800kg mocznika.co daje ci ok.1000zł.

i najważniejsze żeby nie stracić poniesionych nakładów,odchwaszcznie proponuje ci prysnąć guardianem po siewie, a póżniej na to co będzie wschodzić jakiś maister ,albo millagro ,wybór środków -systemów odchwaszczania jest bardzo wiele.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzieki za odpowiedz

 

zakładam że masz bardzo dobre gleby,

 

glownie IIIa i IVb

 

musisz poszukać kogoś kto ma siewnik do kukurydzy w okolicy.

 

musi byc dedykowany do kukurydzy ? czy tez mozna cos zaadaptowac

z takiego do pszenicy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
mleczyki są ale koło domów ,osłonięte za wiatrem gdzie jest cieplej i na południowych skłonach ,na otwartej powierzchni i płaskim terenie jeszcze nie ma .

U mnie na polu płaskim 30 ha na otwartej przestrzeni. Ale jak patrzę na pogodę aktualną i prognozy to tak bardzo się nie spieszę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja również jeszcze bym sie wstrzymal,pojedyncze kwiaty mleczu gdzieś w zaciszu nie świadczą o odpowiedniej temp.gleby.Wyznacznikiem jest rowniez czereśnia,a ta jeszcze o wiośnie nic nie mowi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak by sie dało siać to bym nie czekał ,czeremcha za 2 -3 dni zakwitnie,u nas tak wlewa ,że wyrobiło już pewnie za poł maja normę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jak by sie dało siać to bym nie czekał ,czeremcha za 2 -3 dni zakwitnie,u nas tak wlewa ,że wyrobiło już pewnie za poł maja normę.

A w maju będzie gorąco i sucho

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co myślicie o odmianie BLASK na kiszonkę

Co roku sieję po dwie-trzy odmiany na jednym polu w tym roku chcę spróbować

Blaska nie wiem czy ,,pójdzie" na glebie torfowej 5kl.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...