Skocz do zawartości
czubaka

Układanie dawek pokarmowych.

Rekomendowane odpowiedzi

MOŻE KTOŚ WIE JAK UŁOŻYĆ DAWKI POKARMOWE DLA

-owiec

trzody chlewnej

-bydła

 

Badzo prosze o jakieś pprzykładowe dawki njalepiej w tabelce

 

pozdrawiam :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie takie proste. Moge Ci ulozyc dawki dla trzody. Potrzebne jest jednak wiecej danych np. jakie zboza, co w ogóle masz do dyspozycji itd. Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja dostałem od przedstawiciela Unipaszu programik i sam sobie układam

dla mojej trzódki. Zastosować można w nim każdą kombinację zbożową, a także z CCM. Jednak tylko z ich produktami.

Pozdrawiam z Mazur.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
MOŻE KTOŚ WIE JAK UŁOŻYĆ DAWKI POKARMOWE DLA

-owiec

trzody chlewnej

-bydła

 

Badzo prosze o jakieś pprzykładowe dawki njalepiej w tabelce

 

pozdrawiam :D

możesz kupić sobie gotowe dawki pokarmowe w książce jest opis jak to się robi jakie pasze podać konkretnym zwierzakom -do nabycia w księgarniach rolniczych albo sobie wypożycz przy jakiejś szkole rolniczej.i bez łachy .te wzorce z punktów sprzedaży pasz są tendencyjne, a okrojone po to by dodawać skondensowane komponenty ich produkcji, albo uzupełniać ich paszą.Wybacz ale ułożyć dawkę pokarmową to jak kolega powiedział trzeba wiedzieć co masz - w jakim wieku są zwierzaki(stadium rozwoju+ ich waga, płeć) do tego w przypadku matek karmiących i prosiąt,cielaków bierze się pod uwagę skład ,jakość pasz ,czystość,zróżnicowanie i inne dodatki. wybacz ale choć nie jest to dla mnie problem ale jestem sumienna i dużo czasu mi to by zajęło.życzę powodzenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ja dostałem od przedstawiciela Unipaszu programik i sam sobie układam

dla mojej trzódki. Zastosować można w nim każdą kombinację zbożową, a także z CCM. Jednak tylko z ich produktami.

Pozdrawiam z Mazur.

A po ile macie w tm unipaszu PT-1?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
To nie takie proste. Moge Ci ulozyc dawki dla trzody. Potrzebne jest jednak wiecej danych np. jakie zboza, co w ogóle masz do dyspozycji itd. Pozdrawiam[/quote

 

 

 

ten programik to lipa z lekka. No bo jak można ułożyc dawke jak on bilansuje tylko 12 składników z 3 grup.

Dla trzody to raczej niemożliwe.

pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A co to takiego PT-1?

 

Taki "Stary Wyga" i nie wie co to PT-1? To pasza do tuczu na pierwszy okres, czyli 30-70 kg m.c.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do Chłopa z Mazur. Jeśli możesz powiedzieć to z jakiego programu kożystasz do układania dawek pokarmowych dla trzody.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

do układania dawek pokarmowych są tz normy zywnościowe kiedyś na studiach robiło się to na piechote wyliczało zapotrzebowanie energi białka włukna itp wszystko musiało być odpowiednio zbilansowane

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze się taki nie narodził, który by ułożył dawkę pokarmową dla krów i dałoby się ją zastosować w stadzie 50 szt. To jest kilka lat doświadczenia danego hodowcy i sprawdzania podstawowego wskaźnika jakim jest skład mleka - tłuszcz, białko i mocznik - a poza tym sama kondycja zwierzęcia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zajmuje się chowem opasów.niedawno był żywieniowiec-firma mało ważna i ma ułożyć dawki.dla mnie to jest trochą smieszne bo bez analizy paszy do razcej nie ma sensu.mówił ze jak jest kiszonka z kukurydzy sianokiszona pierwszy pokos bdb jakości to można odstąpić od treściwych, tylko mineralne.obecnie dostają kiszonke z kukurydzy sianokiszonke III pokos i wysłodki buraczane.mówił jeszcze żeby mieszać wysłodki z kukurydzą aby było stabilniejsze pH

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie wiem jak dokladna chcesz ta dawke ale mozesz spróbowac w zwyklym Excelu powpisywac zapotrzebowanie na dane skladniki, ich zawartość w paszach(tylko teoretyczna-również podana w Normach) potem poukladac formulki i bilansowac sobie z pasze które wprowadzisz do arkusza.

troche to potrwa zanim dojdziesz do wprawy - ale ja tak robie dla świnek,

a na studiach to dla wszystkich gatunków dawalem czad

pozdrawiam i zycze powodzenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy opasach i krowach w okresie zasuszenia (lub mniejszym zapotrzebowaniu na składniki - np. wydajności w granicach 3-4 tys. l) wystarczy dawka złożona z kiszonki kukurydzy i sianokiszonki w stosunku objętościowym 1:1. Warto przy tym pamiętać, żeby kukurydzę sypać na sianokiszonkę (a nie dawać osobno) i posypać ją jeszcze dawką kredy pastewnej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W ostatnim numerze Top-Agrar - top bydło są podane przykładowe dawki dla różnych stopni wydajności. Autor spotkał się tam nawet z 13!! grupami żywieniowymi w jednej oborze ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy on wie że 13 to nieszczęśliwa liczba?????

 

Lepiej niech uważa bo go mągą ci rolnicy na taczkach wywieźć jak przeliczą sobie koszty stosowania tych "dodatków".

 

Jeszcze nie widziałęm porządnej fermy niezależnie jakiego gatunku świń która karmi Sano. Niech się lepiej przeniosą bardziej na wschód bo jak tu tak będą sprzedawać to im na paliwo nie starczy do tych golfów.

Z ostatnich badań wynika że największymi klientami Sano są rolnicy którzy nie mają dostępu do innych produktów a świadomośc żywieniowa i ekonomiczna równa się prawie Zero.

 

I niech mi nikt nie mówi że Sano produkuje pasze tylko ze zbóż konsumpcyjnych bo jest to taka sama wytwórnia jakich pełno na polskim rynku. Pozatym pracuja tam Polacy i to oni kalkulują ceny. Możliwe że kiedy dostawy szły prosto z NIemiec to był to markowy produkt ale teraz kiedy komponentami są nasze zboża wypełniacze zakupowane od tych samych firm co w reszcie mieszalni to LUDZIE NIE DAJCIE SIE NABIJAC W BUTELKE!!!!!!

 

Co do bydła to spróbujcie porozmawiać z ludzmi którzy kupili SANOWOZY i spytajcie czy jeszcze raz zrobiliby to samo.

 

POLSKA TO NIE UKRAINA TU TRZEBA LICZYć KOSZTY JAK KTOś NIE LICZY TO WYPADA Z RYNKU !!!!!!![/code]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sano jest jak każda inna firma - tu się zgadzam. Znam kilka obór, o bardzo dobrej wydajności, które z powodzeniem stosują koncentraty Sano i je chwalą. Tak więc nie mam większych obiekcji co do ich stosowania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja na razie używam josery, teraz mam na tydz. na próbę paszowóz sano.nie liczę na jakiś wielki wzrost wydajności, ale świetnie mi to ułatwia pracę i kto wie może się skuszę na zakup wozu, a co do produktów sano, to każda firma jest dobra jeśli hodowca ma jakieś elementarne wiadomości z zakresu żywienia i nie daje sobie wciskać kitu. i na koniec musze przyznać że skład ich premiksu topsan bije na głowe ten który teraz używam:(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tydzień to za krótko, żeby przestawić żwacz u krowy na inne trawienie. Proces przystosowawczy trwa zazwyczaj dwa tygodnie - a po trzech można obiektywnie porównywać czynniki żywieniowe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tyle to ja też wiem że tydzień to krótko, obiektywna ocenę można by wystawić po ok. 6 tyg. ale tyle nie miałem:( nie mniej ułatwia pracę niesamowicie, wystarczy 35 min i żarełko dla moich krów ląduje w oborze:), ale latem to by trzeba ze 2 razy dziennie mieszać żeby się nie zagrzewało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...