Skocz do zawartości
Leon1978

Uprawa zbóż i poplonów

Rekomendowane odpowiedzi

kloego Osa21 prof zimny i prof Leszek Kordas sieja w mulcz zwykła gamma jak pisałem wcześniej musza siać tylko jak ziemia jest sucha czyli po południu i zwiększają o 10|% normę wysiewu

 

 

to wapno z cukrowni nawet jest dobre ale ja jego dawałem po 10 ton a moj znajomy po 30 na ha i mówił ze raz na 10 lat wapnuje

 

ale kilka ciekawych patentów z nim wymieniłem mimo ze on jest z 1000 razy większym rolnikiem niż ja

 

a Kissmy a Ty dlaczego uwazasz ze poplon lub miedzyplon z perzu byłby zły ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tym roku przegiąłem z wapnem defekacyjnym 25% 12 samochodów 24t na 20ha. Warunki były dobre więc .... Ciekawe czy coś urośnie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kolego OSA 21

 

a napisz ale tak bez scieniania ile daje nawozu na taki plon

 

i Czy zauwazyłeś by Ci poplon dał wiecej np Fosforu niż pobrał na wyrośniecie

 

Ansiu w sam raz wapna przywiozłeś zaczekaj do zniw i po scierni rzepaku daj u nas to najlepsze efekty były tego wapna

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@szu jeśli tak drążysz ten perz to wiesz na pewno, że należy do Poaceae

i ma te same choroby j.w. To w płodozmianie zbożowym nie jest najlepsze rozwiązanie.

Poza tym nie oświeciłeś mnie zbytnio z tą transpiracją, ale niech Ci będzie przypisz sobie coś, a co tam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@kissmy...

Jest takie powiedzenie. "Dobry rolnik nie wie jak wygląda perz". (to był oczywiście żart.

Nawóz daje polifoskę przed orką, a wczesną wiosną sól potasową, przed siewem saletrzak a na 4 lisć idzie saletra. Plony nie zawsze takie jak w tym roku, ale co roku jestem zadowolony, Z nawozów NPK wychodzi:

N-164 P-96 K-279 Mg-38 S- 42

NIe robiłem szczegółowych badań ile fosforu pobrał a ile zostawił poplon, poprosu zauważyłem różnice.

Wapno z cukrowni wole dawać w mniejszych dawkach ale co 2 lata, przed burakami i przed rzepakiem, jeżeli ktos sadzi ziemniaki to niech uważa z tym wapnem, sąsiad 20 lat temu tyle tego nasypał ponad 20t/ha na jedno pole że przez 15 lat ziemniaki miały parcha.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

przyjacielu @marbar

 

chciałbym Ci wytłumaczyć to http://pl.wikipedia.org/wiki/Ekohydrologia

 

Sole mineralne pobierane z gleby przez roślinę najpierw dyfundują wraz z wodą przez ścianę komórkową włośników. Następnie są w sposób selektywny transportowane przez znajdujące się w błonie komórkowej kanały jonowe lub pompy jonowe do komórek.

Mechanizm pobierania i transportu wody oraz jej usuwania przez roślinę opiera się na procesach dyfuzji, osmozy, pęcznienia oraz transportu aktywnego. O pobieraniu wody przez komórkę decyduje wartość potencjału wodnego, jaki komórka posiada. Potencjał wodny stanowi miarę zdolności komórki do pochłaniania wody lub jej oddawania. Jest on równy różnicy między ciśnieniem turgorowym, czyli hydrostatycznym (PO), a ciśnieniem osmotycznym (cT):

ψ = PO – cT (jednostką miary jest paskal – Pa)

Potencjał czystej wody jest równy zero paskali. Natomiast potencjał roztworu jest zawsze mniejszy od potencjału czystej wody. Woda przepływa zatem z miejsc o wyższym potencjale wodnym, czyli w przypadku rośliny płynie z gleby ku jej wierzchołkowi.

Potencjał wodny zależy od temperatury oraz rodzaju substancji rozpuszczonych w wodzie.

Przewodzenie wody w roślinie składa się z trzech etapów. Po pobraniu wody przez komórki włośnikowe przenika ona w poprzek korzenia do walca osiowego (transport bliski). Transport ten odbywa się głównie drogą apoplastyczną, czyli w kapilarnych przestrzeniach ścian komórkowych oraz przez przestwory międzykomórkowe. W mniejszym stopniu woda wędruje drogą symplastyczną, czyli przez protoplasty komórek i łączące komórki plazmodermy. Przepływ przez endodermę korzenia odbywa się poprzez cienkościenne komórki przepustowe. Po dotarciu do walca osiowego woda jest transportowana w elementach drewna korzenia i łodygi (transport daleki). Trzeci etap prowadzi przez tkanki liścia. W postaci pary wodnej przenika do przestworów komórkowych, a następnie przez aparaty szparkowe wydostaje się na zewnątrz.

 

tu coś pisza ale ja na hydlologi sie nie znam na fizjologi tak sobie

 

ale mi sie bilans wody nie zgadzał mimi ze nie wiem dokładnie ile 2 rośliny pobieraja

ale skoro jedna zakładam teoretycznie pobiera 500mm druga poplon 250

to razem jest 750 bardzo nie liczne tereny w polsce maja taki opad

wiem ze mozna kwestionować te załozenia bo 20% wody moze być z rosy

Punkt rosy to bardzo ciekawe zjawisko fizyczne i juz bedzie 600mm

 

Ale patrz widziałeś pole z perzem by było mokre ?

Zastanawiałeś sie dlaczego ?

moze i w zboża by sie nie nadawał ale pod buraki dobry przedplon to by był

@ osa21 wapno defekacyjne dajesz pod buraki?

a co z mątwikiem buraczanym to zaraz wiać ze sie infekuje tym pole

a mg z czego tyle dajesz

czesto wapno sie daje szczególnie mg bo własnie mg jest 4 razy szybciej wymywany niż Ca pzdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz przy tej technologi produkcji wapna nie ma problemu z mątwikiem, przynajmiej nie słyszałem o tym, burak przychodzi u mnie na to samo pole co 4-5 lat. Mg jest w polifosce, saletrzaku i w saletrze.

Pisałeś że na zachodzie nie sieją poplonów a niedawno czytałem ze w niemczech coraz wiecej sieja poplonów, przeważnie jest to mieszanka kilku roślin od 3 do 7, w zależności co bedzie siane po tym poplonie.

Z tym że poplon pobiera więcej niz odda to sie zgodzę, ale przy technologi intensywnej i siewie buraków jest ujemnu bilans substancji ogranicznej w glebie, dlatego zdecydowałem sie na poplon który bilans ma dodatni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@szu z linku który podałes wynika, że na pewno u Ciebie na polu uprawiasz w międzyplonie kaktusy bo zatrzymują wodę.

Ciekawe tylko skąd się bierze woda z dren z pól na których rosły poplony aż do zimy, źródła geotermalne?

Ja już nie dyskutuje, @szu przekonałeś mnie poplony to dywersja dla gleby, od teraz zostawiam samosiewy jęczmienia jarego do kłoszenia - a co tam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@marbar ale jesteś

 

to przechodzisz na greening sciernie zostawiasz by chroniła glebę przed erozja a sie zazieleni samo miedzy innymi perz

 

Wiesz najtrudniej jest oczywiste rzeczy tłumaczyć ale skoro u Ciebie z dren leci woda na poplonach

nie wiem czy tez leci jak rośnie roślina uprawna ?

 

ale kolego w wielkopolski wyluzuj pytałem czy orałeś kiedys pole po perzu nawet juz zdesykowany i suchy by było mokre?

 

Ale może u Ciebie te poplony sa dziurawe i poszczają wode do gleby

 

 

ale skoro rośliny nie pobieraja wody do transpiracji to co one robią z woda?

Masz moze znajomego ogrodnika co ma folie po co on podlewa ?

 

a doczytałeś o tym jaka wode rośliny pobieraja

Dość prosto opisane ale mysle ze daje do myślenia

zostawienie poplonu do wiosny ozimego to widać od razu co sie dzieje w polu

jary poplon pozostawiony do wiosny mniejsze szkody robi ale tez osusza pole

A jak myslisz dlaczego orka siewna jest zalecana na 2 do 3 tyg przed siewem jesienia ? a wiosna juz takich zaleceń brak?

Ansu mało nie rozsadziło ze smiechu jak pisałem o potencjale wody

 

tylko nie wiem co w tym takie śmiesznego im wyższy potencjał tym gorzej wchłaniana ale znam wiekszych gigantów i zyja i maja sie dobrze

jeden mleko z woda pomylił

 

 

Pisałem bo nie raz jestem u nich i jedyne co widze a co i mnie dziwi

to w wschodnich niemczech pole po scierni bronują ciezka brona

fakt robia to bardzo szybko tz szybko słome sprzataja i tak do 2 dni po skoszeniu pole jest zbronowane im dalej w stronne zachodu to wiecej orek

ale tam juz podonie jak u nas growery talerzówki poplony to sa tak częste jak w polsce uprawa lnu

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
@szu z linku który podałes wynika, że na pewno u Ciebie na polu uprawiasz w międzyplonie kaktusy bo zatrzymują wodę.

Ciekawe tylko skąd się bierze woda z dren z pól na których rosły poplony aż do zimy, źródła geotermalne?

Ja już nie dyskutuje, @szu przekonałeś mnie poplony to dywersja dla gleby, od teraz zostawiam samosiewy jęczmienia jarego do kłoszenia - a co tam.

 

marbar nie wchodz w dyskusje to nie ma sensu... On sie zna najlepiej na wszystkim. Siejmy perz !!!! a plon 195t z ha będzie osiągalny i u nas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
@szu z linku który podałes wynika, że na pewno u Ciebie na polu uprawiasz w międzyplonie kaktusy bo zatrzymują wodę.

Ciekawe tylko skąd się bierze woda z dren z pól na których rosły poplony aż do zimy, źródła geotermalne?

Ja już nie dyskutuje, @szu przekonałeś mnie poplony to dywersja dla gleby, od teraz zostawiam samosiewy jęczmienia jarego do kłoszenia - a co tam.

 

marbar nie wchodz w dyskusje to nie ma sensu... On sie zna najlepiej na wszystkim. Siejmy perz !!!! a plon 195t z ha będzie osiągalny i u nas

 

kolego przesadzasz ja sie nie znam czytam Wasze forum i wiele ciekawych rzeczy sie dowiedziałem ale skoro marbar ma wode z dren to moze to woda mineralna

 

moze warto by zabutelkować i sprzedawać w cenie mleka

 

na wode jeszcze nie ma limitu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@gregorfik no myślałem że coś uda się pogadać, ale wybiórcze cytaty osłabiają mój zapał. No ale sam chyba przyznasz, że jeśli powołuje się na obieg wody w przyrodzie to jeśli gdzieś to wyparowało, to później to spada, nawet jeśli byśmy nie siali żadnych poplonów, ani w ogóle nic to przecież jest coś takiego jak ewaporacja a to już jest bezproduktywne tracenie wody.

Pyta się mnie czy leci woda z dren jak rośnie roślina uprawna - no pewnie że leci, nie zdarzyło się tak, żeby z zimy nie leciała, a On znów pewnie myślał że chodzi o pełnie sezonu wegetacyjnego - wiosną, kto wtedy sieje międzyplony?

Hmmm no może po prostu się niedogadamy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
@gregorfik no myślałem że coś uda się pogadać, ale wybiórcze cytaty osłabiają mój zapał. No ale sam chyba przyznasz, że jeśli powołuje się na obieg wody w przyrodzie to jeśli gdzieś to wyparowało, to później to spada, nawet jeśli byśmy nie siali żadnych poplonów, ani w ogóle nic to przecież jest coś takiego jak ewaporacja a to już jest bezproduktywne tracenie wody.

Pyta się mnie czy leci woda z dren jak rośnie roślina uprawna - no pewnie że leci, nie zdarzyło się tak, żeby z zimy nie leciała, a On znów pewnie myślał że chodzi o pełnie sezonu wegetacyjnego - wiosną, kto wtedy sieje międzyplony?

Hmmm no może po prostu się niedogadamy.

 

marbar ja też tak kiedys myślałem, ale teraz wiem, że naszymi odpowiedziami dajemy mu wode na młyn i wchodzimy w spirale niekończących się wywodów które do niczego nie prowadzą. Ty powiesz białe to on czarne, Ty czarneto on znów białe i tak w koło macieju. Czasem jak się to czyta to bardzo człowieka kręci, żeby coś odpisać i oświecić drugiego człowieka, ale to naprawdę syzyfowa robota

Ja więc bardzo walczę ze sobą by nie odpisywać i traktuję to jako trening silnej woli

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Panowie i miłe panie ale mnie to pierdzieli co tam posiejcie czy międzyplon czy wsiewkę czy nic nie posiejecie

 

ale kolega Osa sie wyłamał i stwierdził ze poplon musi więcej pobrać składników niż odaje ale dlaczego tak sie dzieje to nie wiemy a moze to moje 2 konto?

 

 

ja juz pisałem dawno ze kolegę marbar mam za kumatego człowieka ale dlaczego nie rozumie ze proces wzrostu roślin to pobieranie wody a nie produkcja tego nie mogę zrozumieć ?

Mysłem ze argument z uprawa w folii będzie nie do przebica ale i to zawiodło

gregorlik a Ty widziałas folie gdzie nie podlewaja to po co oni to robia?

zakładamy ze folia jest szczelna wysoka tem powoduje szybszą transpiracje wiece rosliny szybciej rosna wiec paruja i co ta woda . Kurde zgłebie wiedzie fizjologiczna to postram sie to inaczej przedstawić bo to ze uparci jestescie to fajnie ale ze wierzycie w cuda to slednio fajnie

 

tak na 0 30 wiem na pewno ze strata 10% wody przez kazdy zywy organizm a roslnia tez nim jest powoduje nie odwracalne skutki 20 to smierc

 

A ja jestem apolityczny chyba ze mniejszość żydowska to wspieram

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z folii owszem nie wyparuje ale też z nie spadnie, poza tym pod osłonami produkcja jest kilkukrotnie większa niż polowa, stąd bacząc na efektywność wykorzystania wody potrzeba jej dużo więcej niż z nieba, uciekając się do takich argumentów należałoby zaniechać produkcji roślinnej i łapać wodę w kieszeń i promienie słoneczne również jeśli fotosynteza gwarantuje odzyskanie tylko 2% energii słonecznej,

 

tak czy inaczej perz byłby świetnym poplonem jeśli większość masy roślinnej tworzyłby w warstwie ornej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
z folii owszem nie wyparuje ale też z nie spadnie, poza tym pod osłonami produkcja jest kilkukrotnie większa niż polowa, stąd bacząc na efektywność wykorzystania wody potrzeba jej dużo więcej niż z nieba, uciekając się do takich argumentów należałoby zaniechać produkcji roślinnej i łapać wodę w kieszeń i promienie słoneczne również jeśli fotosynteza gwarantuje odzyskanie tylko 2% energii słonecznej,

 

tak czy inaczej perz byłby świetnym poplonem jeśli większość masy roślinnej tworzyłby w warstwie ornej

 

kolego coś słyszłałeś o produkcji

 

ale oni w folii codziennie podlewają mało tego oni leja w takie wanny do oporu

a sa tacy co swiaca np świetlówkami by rosło 24 na dobre

pewnie rośliny co rosną w polu tez codziennie pobierają wodę

 

ale czy perz ma wiecej i na jakiej głębokości swoja masę to nie wiem czy nie sa te składniki co on zwiarze dostępne dla następnych roślin pewnie sa 15 m moge dać Ci gwarncje na pismie ze na polskich glebach nie złapiesz pewnie do 1,5 m to beda u nas rekordowe okazy gorczyca tez ma korzeń 1,5 i co sie nie martwisz ze to co ponizej 30 cm jest mało dostepne dla nastpnych roslin ?

 

Ale ida tym tokiem myślenia to rośliny co maja małe korzenie sa najlepsze na poplon o tym pisałem do puki ansu nie wyskoczył z erozja wodna

 

Ale ten aspekt tez jest ważny na gruntach szczególnie narażonych na taki rodzaj erozji

 

 

zaczekajcie znajdę co rośliny robią z woda

 

A słyszłeś o zjawisku stepowienia czesci polski to właśnie dotyczy wielkopolski

 

bronia sie ze to innaczej sie nazywa ale sa tacy co tak to nazywają

 

ale problem jest bo tam opady sa ponizej 400mm rocznie i co jeszcze poplon tam władować by dosuszyć juz całkiem glebe?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

z biologi byłem sredni jakoś nie intersowało mnie za bardzo dlaczego coś rośnie

 

ale matematykiem nie zostałem wiec z nudów studiowałem coś kolo biologi bym był mgr biologi z 1 rok różnic bym musiał zrobic

 

ale patrzcie to proste wzory chemiczne na fotosyntezę

http://www.biologia.net.pl/metabolizm/fotosynteza.htm

lhttp://www.biologia.net.pl/metabolizm/fotosynteza-typu-c4-klimatu-tropikalnego.html

 

Panowie oczy nalezy mieć szeroko otwarte

 

 

ale taka anegdota to zakoncze bo mysle ze marbar juz wie jakie sa produkty fotosyntezy i gdzie woda idzie ze nie w glebe

 

znajoma studentka medycyny ludzkiej wspominała ze u niej na fizjologi jako podstawa to ze krzemionka jest nie rozpuszczalna

na UP to jest budulec strukturotwórczy gleby

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy ja jestem jakimś "autorytetem" że sie opierasz na tym co napisałem. Pozatym jezeli poplon pobierze wiecej składników niż odda to wystarczy sypnąć nawozu i wróci do normy, jeżeli pobierze wiecej wody to śniegi to zrekompensują, ale próchnicy w glebie nie dasz rady tak szybko odbudować.

Pozatym do tej pory wszyscy uprawiali pola bez TWOJEJ wiedzy i wszystko było jak trzeba.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A czy ja jestem jakimś "autorytetem" że sie opierasz na tym co napisałem. Pozatym jezeli poplon pobierze wiecej składników niż odda to wystarczy sypnąć nawozu i wróci do normy, jeżeli pobierze wiecej wody to śniegi to zrekompensują, ale próchnicy w glebie nie dasz rady tak szybko odbudować.

Pozatym do tej pory wszyscy uprawiali pola bez TWOJEJ wiedzy i wszystko było jak trzeba.

 

nie spinaj sie bo robisz dobra robote na forum

 

to prawda co piszesz a co sie stanie jak nie popada snieg?

uwież mi na słowo w poznaniu pierwsze co widziałem to notowali sume opadów ale własnie z zimy a nie okresu wegetacji tak było kolo 40mm

 

A Czy ktoś poza Toba potwierdził fakt ze poplon pobiera więcej składników niz daje

nie bede wskazywał na Ansu ale jemu coś tam dało wiecej fosforu a facelia

 

Już mnie dziś jeden mysliciej opiedzulił

a Polska to nie tylko Polacy

Tolerancja to nie jest mocna strona polaków

Slazcy o wiele gorzej piszą odemnie tez maja cos modrego do napisania ale jak Wy z nich łacha będziecie darli to nie napiszą nic

a moze zle ze znałem ze 6 czastek wody plus 6 czastek dwu tlenku wegla wyprodukuje 1 czastke cukru plus tlen ? to jest oczywisty wynik fotosyntezy

zyczy ktoś bym podał naukowca to to zjawisko zauważył ? podał stronę podrecznika znajde to i podam jak ktoś bedzie ciekawy 90% polponów jest siana dla dopłat RS a to co piszesz o zbawiennym wpływie na jakoś gleby to jest 1 na 10 przypadków w dzisiejszych zasiewach poplonów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli było by tak jak piszesz to teraz byśmy wysychali bo roślinność strawił by całą wodę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Specjalnie dla szu

Obieg-wody-w-przyrodzie.jpg

 

to co fotosynteza nie zużywa wody?

 

to jak pisałem w foli brak opadów ale raz podleje i ma obieg zamkniety

 

a to ze plon jest 10 razy taki jak na polu bez osłon to da wody 10 razy tyle i sprawe załatwi jak Fotosyntezy nie ma

 

to roślina tylko NPK pobiera czasem Ca i Mg a juz odswietnie mikro elementy a wody wogóle

 

W polsce z woda jest super bo opady tak sobie starczaja na 1 uprawe w roku

 

jak myślicie poco czerpia wode dla miast z rzek?

 

bo jak by zbudowali studnie to pozim wód gruntowych by tak spadł np kolo takich miast jak Wrocław lub wieksze ze była by pustynia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ansu orałeś kiedys pole po dobrym perzu i było na tym polu mokro?

 

Nie wiesz dlaczego tam jest sucho skoro obrazki jak w koziołku (słowo zostało usunięte)ku przestaswiaja ze woda ma obieg mały i duzy

 

a moze perz ma korzenie dziurawe i głebiej gdzie juz wody gruntowe sa magazynuje ta wode

 

Tyle ze wody gruntowe nie sa dostepne dla roślin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Transpiracja, czynne parowanie wody z nadziemnych części roślin. Rośliny transpirują przez aparaty szparkowe (transpiracja szparkowa) i przez skórkę (transpiracja kutykularna). Transpiracja szparkowa stanowi ok. 75-90% transpiracji ogólnej, transpiracja kutykularna na ogół nie przekracza kilku procent, przy czym u drzew i roślin cieniolubnych udział transpiracji kutykularnej jest większy niż u roślin światłolubnych.

 

Najważniejszymi czynnikami wpływającymi na wielkość transpiracji są światło oraz temperatura. Transpiracja ma podstawowe znaczenie w przewodzeniu wody przez tkanki roślinne, obniża też temperaturę rośliny chroniąc ją przed przegrzaniem.

 

Potrzeby wodne rośliny charakteryzuje współczynnik transpiracji, czyli ilość wytranspirowanej wody potrzebnej do wyprodukowania 1 kg suchej masy, może on wynosić np. od 293 l/kg dla prosa, które dobrze rośnie na glebach suchych, do 905 l/kg dla lnu, który wymaga gleb mocno wilgotnych.

 

. Transpiracja, rodzaje transpiracji, parametry transpiracji.

Transpiracja - wyparowywanie wody z rośliny. Odbywa się ona w różny sposób (głównie przez wakuolę). Rozwarcie aparatów szparkowych powoduje utratę wody. W Polsce rośliny najczęściej aparaty szparkowe mają otwarte w dzień, a w nocy zamknięte. W dzień przez aparaty szparkowe odbywa się pobieranie tlenu i wydzielanie dwutlenku węgla, a w nocy odwrotnie. Dlatego ruch aparatami szparowymi jest niezbędny.

Współczynnik T - to ilość wyparowanej (wytranspirowanej) wody na powstanie suchej masy roślinnej. Im mniej roślina pobiera wody tym mniej wody transpiruje. Istnieją takie rośliny, które mają fotosyntetyczny mechanizm, który nazywa się C3 (zboże, ziemniaki, drzewa...) ? współczynnik T jest stosunkowo wysoki (~400-1000). Rośliny typu C4 (kukurydza...) mają znacznie mniejszy (~200-300) - mało wody pobierają i mało też tracą. Rośliny typu CAN (kaktusy...) - współczynnik T bardzo niski (rzadko przekracza 100).

 

szkoda ze do dyskusji sie nie właczy ten co ma elemtarna widzie

 

jak czegoś nie rozumiesz to Ci to narysuje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@szu dobrze, więc powiedz co? Nie siać żadnych poplonów, tylko pszenica rzepak, pszenica, rzepak, pszenica itp, itd?? Bo limitem buraczanym częstujesz wiec buraków nie siejesz, o kukurydzę też Cie nie posądzam.

Jak Ty robisz, jakie masz zmianowanie? Co robisz ze ścierniskiem od zbioru do siewu rośliny następczej?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...