Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

W jakiej dawce Fusilade na 1 ha i w jakiej fazie rozwoju? Goltix i Afalon można stosować na facelię,czy to nie podobne środki? bo Afalon akurat mam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Są to dwa rżne środki.

Goltix to metamitron, typowy herbicyd na buraki. Ja go daję 1 l każdorazowo ,

Afalon ma o wiele mniejszy zakres zwalczania chwastów, w większości dziła na jednoroczne dwuliścienne.

Czy spokojnie można je stosować w łubinie?

Zmalazłem to:

SIEW

Nasiona przed siewem zaprawić, konieczne jest również zaszczepienie nasion nitraginą łubinową. Głębokość siewu 3 - 5 cm łubin biały, 2-4 cm łubin żółty w rozstawie 12-20 cm.

 

Ilość wysiewu w kg/ha oblicza się wg wzoru:

 

obsada w szt./m2 x masa 1000 nas.w (g)

 

—————————————————————

 

zdolność kiełkowania w %

 

 

OCHRONA ROŚLIN

Do zwalczania chwastów stosuje się bezpośrednio po siewie Azotop i ewentualnie po wschodach Gladiator lub Goltix. W celu ochrony przed antraknozą, należy koniecznie przed siewem nasiona zaprawić Sarfunem 450 PS, a w czasie wegetacji (w fazie 10 cm wysokości łubinu) opryskać preparatami: Gwarant, Bravo, Sarbowit. W przypadku wilgotnej i ciepłej pogody zabiegi powtarzać w odstępach, co najmniej 2-tygodniowych. W przypadku uszkadzania roślin przez oprzędziki należy zastosować opryski Owadofosem pł. 50, Decisem 2,5 EC lub innymi zalecanymi preparatami.

Wszystkie zabiegi ochrony roślin należy wykonać zgodnie z zaleceniami I O R oraz informacjami umieszczonymi na opakowaniach preparatów.

I to:

Pielęgnacja zasiewów

W trakcie wegetacji łubinów konieczna jest ochrona roślin przed nadmiernym zachwaszczeniem i patogenami.

Bezpośrednio po siewie można zastosować przeciwko chwastom dwuliściennym Linurex 50 WP i Linurex 500 SC, a także Goltix 70 WG i Metron 700 SL, które to dwa środki można również zastosować w fazie 2-3 liści łubinu. Na chwasty jednoliścienne zaleca się Fusilade Forte 150 EC, Pantera 040 EC, Targa Super 05 EC.

W celu ochrony plantacji łubinu przed antraknozą możemy zastosować profilaktycznie preparat Gwarant 500 SC w fazie siewki, w razie potrzeby zabieg powtórzyć.

Szkodniki to przede wszystkim mszyce, które są wektorami chorób wirusowych oraz oprzędzik szary. W przypadku nalotu mszyc można zastosować Pirimor 500 WG, a przeciw oprzędzikom Mesurol 500 FS do zaprawiania nasion przed siewem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Łubin siałem pod koniec marca,i ma więcej niż 2-3 liście.Więc Goltix 1L/ha wystarczy,czy jeszcze dołożyć np.Fusilade?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, łubin sieję pierwszy raz, 62 ha, dwie odmiany Graf (47) i Boruta (15ha). Posiany 3 tygodnie temu, głębokość siewu 5-6cm, po siewie oprysk afalonem dyspresyjnym, no i problem polega na tym, że Boruta powschodził pięknie natomiast Graf wychodzi strasznie ciężko, męczy się i bardzo nierówno pojawia sie to tu to tam, myślę że to kwestia różnic odmianowych ale może ktoś podzieli się własnym doświadczeniem dotyczących siewu i wschodów łubinu, z góry dziękuję i pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zależy to tez od gleby u mnie np dużo lepiej wschodzi na slabszych ziemiach, na mocnych ma problemy (teraz jak jest mokro to jeszcze gdzeniegdzie wschodzi). i od tego roku zaczalem walowac i naprawde to duzo pomoglo ladnie rownomiernie powschodzil. oprysk akurat u Ciebie nie ma wplywu na wschody bo afalon nic mu nie zrobil (pewnie chwastom tez nic). ale skoro zaobserwowales ze tak roznia sie odmiany to pewnie dlatego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzięki Italian za odpowiedź, od mojego ostatniego wpisu minęło już 2 tygodnie a na polu niewiele się zmieniło. Boruta powschodził pięknie i już ma 6 liści, natomiast Graf na 10ha w miarę dobrze, będzie minimalna obsad tj. ok 80-90 roślin na m2, natomiast na pozostałych 37ha bardzo kiepsko, myślę że będzie 40-50 roślin na m2, już nawet chcieliśmy przesiewać ale chyba nie ma sensu wchodzić w koszta i zostawiamy tak jak jest.

Przyczyny, pierwsza i najważniejsza to słaby materiał siewny, mimo tego, że kupiony materiał kwakifikowany, ze świadectwem to bardzo słaba żywotność, brak siły kiełkowania, na szczęście mam próbę żelazną i będziemy reklamować ten towar. Bo Grafa kupowaliśmy w dwóch różnych centralach nasiennychi z jednej jest lepszy a zdrugiej tragiczny. A druga przyczyna słabych wschodów to zbyt głęboki siew na tak słaby materiał, bo gdyby został posiany na 2-3cm to pewnie lepiej by powschodził a tak trochę pokiełkował i zabrakło mu siły na dalszy wzrost ale może złe miłego oczątki... zobaczymy, teraz szykujemy się do walki z perzem, potem chyba poprawki na dwuliścienne, poem fungicydy i zobaczymy co z tego wjdzie. Uczymy się całe życie..., pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a własnie skoro przy poprawkach jestesmy to napisz jak tam skutecznosc afalonu? ja sie balem samym afalonem/linurexem (1,5l/ha) i dodalem jeszcze sencora do tego 0,25 kg na 1 ha i tam gdzie troche nadlozone to wypalilo ale to i tak bardziej chyba linuron wypalil niz sencor. mimo tych paru wypalonych miejsc i ciaglych opadow to taka mieszanka wyglada ze bardzo skutecznie podzialala bo naprawde ciezko spotkac cokolwiek poza lubinem. na perz tez musze poprawke zrobic na jednym polu mysle zastosowac fusilade...kiedys w lubinie pryskalem na perz perenalem to jedynie go zatrzymal w rozwoju ale nie zniszczyl bo zaraz po zniwach perz od nowa wystartowal...aha i czym pryskacie na choroby i w jakim staduim? bo przy tak mokrym roku boje sie ze moze cos sie przyplatac...pozdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie to na mocniejszej glebie chwasty zostały. Myślę, że owies je zagłuszy, bo mam posianą mieszankę łubin + owies.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do perzu, to Fusilade Forte jest naprawdę dobrym środkiem. Stosowałem go w ziemniakach z dobrym efektem. Jednak jeśli na polu jest naprawdę dużo perzu, to tylko glifosat go zniszczy. Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uprawiam łubin pierwszy raz. Zasiałem odmianę Zeus 30 marca i opryskałem Afalonem. Do tej pory było OK a dzisiaj zauważyłem występujące niewielkimi placami poskręcane wierzchołki roślin. Proszę o poradę czy to może być choroba grzybowa czy jakiś szkodnik (czy to czymś prysnąć). Zrobiłem fotkę, ale nie wiem gdzie ją umieścić. Kto chciałby pomóc proszę o info na pswicazdz@op.pl to prześlę fotkę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Ostatnio przeglądając internet trafiłem na fajny serwis z bezpłatnymi ogłoszeniami rolniczymi. Więc jak chcecie sprzedać lub kupić jakąs maszynę rolniczą to polecam:

 

http://targ.rolniczy24.pl

 

dużo ogłoszeń

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To choroba grzybowa antraknoza. U mnie i u sąsiada wystąpiły też objawy. Wczoraj pryskałem Gwarantem w dawce 2l/ha co wychodzi około 100zł/ha. To groźna choroba.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak tam łubiny u Was się trzymają? Bo u mnie pięknie wygląda - miejscami trochę antraknoza zaczęła atakować ale walczy - do żniw myślę, że dotrzyma. Tylko rumian trochę mnie denerwuje. Jak Azotop wycofali to nie ma już porządnego herbicydu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jakie mieliscie plony waskolistnego wczesniej? bo slyszalem ze np zolty moze nawet 3 t/ha dac a waskolistny mniej ja kiedys mialem ok 2t/ha ale on nie byl taki piekny wiec sie spodziwalem ze tak bedzie...chce poznac wasze:) bo u mnie malo lubinow nie mam z kim porownac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

aha i jeszcze....w tym roku pierwszy raz mam kombajn wiec prosze powiedzcie mi jak go ustawic zeby dobrze czyscil bo sa pola gdzie dosc duzo modraku jest....no i tak ogolnie jak sie powinno kombajn ustawic pod lubin? heh ciezka lekcja na poczatek bedzie bo jest strasznie niski (sonet) dobrze ze mam plozy pod hederem to puszcze calkiem po ziemi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja w tym roku liczę na 2,5 tony. Zobaczymy co czas pokaże. Za 2 tygodnie Reglone i czekam aż doleci. Dam znać jaki dał plon.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, dawno mnie tu nie było, a tu już nie długo łubin będzie gotowy, ale za nim o tym to kilka własnych uwag i spostrzeżeń. Przypomnę tylko sieję łubin po raz pierwszy, posiałem 62 ha, dwie odmiany Boruta 16 ha i Graf 46 ha. Po siewie afalon, generalnie uważam, że się w miarę sprawdził i tak gdzie jest gęsty łubin praktycznie nie ma chwastów, tam gdzie rzadszy niestety po czerwcowych deszczach chwasty poszły, na jednoliścienne zastosowałem panterę, nie pamiętam dawki ale sprawiła się bez zarzutu perz znikł, koniec kwitnienia brawo, no i teraz jeszcze sarfun bo antraknoza w tym roku jest ale jak tu wspomniał któryś Kolega wcześniej mam nadzieję, że do żniw wytrzyma, to tyle jeżeli idzie o zabiegi. Teraz może o błedach jakie popełniłem

Pierwszy i najważniejszy to zbyt głęboki siew 5-6cm, szczególnie jeżeli chodzi o Grafa bo jest bardzo drobny i powinien być siany na 2 max 3 cm, Boruta jest grubszy i poradził sobie zdecydowanie ze wschodami ale w przyszłym roku sieję go na 4 cm. Graf posiany za głeboko powschodził bardzo nierówno a w niektórych miejscach nawet wcale dlatego nie liczę na wysokie plony szczerze mówiąc i tak jestem zaskoczony jego dobrym wyglądem, a plony policzę jak zbiorę i wtedy podzielę się z Wami tymi informacjami.

Mam za to jedno pytanie: KIEDY NALEŻY ROUNDUPOWAĆ, bo np w rzepaku jak mamy już 70-80 % nasion brązowych a w łubinie, jak ma wyglądać łubin, z góry dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uprawiasz łubin na paszę? Pryskasz Roundapem kiedy strąki na głównym pędzie są brązowe i co najmniej połowa bocznych jest żółta. Jak zrobisz to wcześniej możesz mieć niższy plon (ziarno będzie drobniejsze i gorszej jakości). Możesz też sprawdzić "ręcznie". To znaczy zerwij najbardziej niedojrzały strąk i jeżeli ziarno jest w pełni wykształcone możesz dać Roundap, po 7-10 dniach od zabiegu w zależności od pogody kosisz.

Jeśli uprawiasz łubin na nasiona to nie polecam Roundapu gdyż będzie miał obniżoną zdolność kiełkowania. W takim wypadku należy zastosować środek z grupy herbicydów przeznaczonych do desykacji (podsuszania) np. Basta albo tańszy Reglone.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Ja mam takie pytanie odnośnie łubinu wąskolistnego. Zaczynają juz pękać strąki?? strąki są w wiekszosci jeszcze żółte a tylko bardzo nieliczne brązowe co robic??

Myślę że ziarna są juz wykształcone bo jak rozerwałem strąka to wszyskie wyleciały i są bardzo twarde. Tylko ten kolor nie jest brązowy mysle że jak tak dalej pojdzie to wiekszośc nasion wyleci sama

Wczoraj na próbę opryskałem 1 ha Bastą nie wiem czy dobrze zrobiłem czy nie za szybko? Jaki wpływ bedzie to miało na nasiona?

Odmiana sonet

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

generalnie sonet sie powinien sam skonczyc rownomiernie bo nie ma odgalezien bocznych a ewentualne desykacje to ze wzgledu na chwasty...ja tez mam soneta i poki co rownomiernie dojrzewa straki tez juz w dloni pekaja mysle ze za jakis dobry tydzien mozna zaczac kosic zeby jeszcze troche pociemnial....co do samopekania to jesli nie bedzie gradobicia to wytrzyma kiedys zostawilem tak w ogrodku to do listopada nie popekal:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wskażcie mi proszę w jakim stopniu glifosat może obniżyć zdolność kiełkowania nasion, zależy mi na eliminacji chwastów (szczególnie przytuli, której nie dostrzegłem w nasionach;/)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tamtym roku znajomy pryskał Roundapem i siła kiełkowania jakieś 80 procent. Ja w tym roku siałem dwuletni łubin wąskolistny potraktowany Reglonem - 100%

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak ustawić kombajn Bizon do koszenia łubinu,jakie obroty młocarni,szczelina,ustawienie sita górnego i dolnego?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja juz swój skosilem plon ok 1,6 t/ha w sumie mogło być lepiej ale tez duzo zostalo na polu bo lubin ciężko dobrze zberac zwlaszcza taki niski . i zauwazylem pozytyna role modraku (dobrze wciaga łubin do podajnika )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja też w końcu znalazłem czas na łubin, ostatecznie zrezygnowałem z desykacji z racji braku czasu właśnie i co najbardziej mnie zaskoczyło to plon, szacunkowo około 2t/ha szczegółowo będę znał wynik po oczyszczeniu nasion, a zaskoczenie wynikało ze stopnia ekstensyfikacji uprawy po orce brony + siew zestawem uprawowo siewnym + oprysk afalon i na 20% powierzchni fusilade no i zbiór

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...