Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Cały czas się waham kiedy desykować - góra żółta, środek lekko zżółkł nasiona pojedyncze czarne a dół zieleń - czy czekać jeszcze?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co za rok, zwykle kosiłem po 5 lipca a kończyłem ok 10 a w tym roku nawet jeszcze nie zacząłem. Rano sprawdzałem to zaczyna szarzeć, nasiona czarne ale strąki dołem zielonkawe jeszcze. Może spróbuję w poniedziałek kosić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wszystko wskazuje na to , że należało desykować rzepak. Uważam że nie ma szans żeby on równo dojrzał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam,

dopiero co zaczynam z rzepakiem, mam pytanie, podpowie ktoś w jakich ilosciach oraz co dajecie za nawozy oraz jakie srodki ochronne?? poczawszy od siewu skonczywszy na żniwach:) z góry wielkie THX

pozdro...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
witam,

dopiero co zaczynam z rzepakiem, mam pytanie, podpowie ktoś w jakich ilosciach oraz co dajecie za nawozy oraz jakie srodki ochronne?? poczawszy od siewu skonczywszy na żniwach:) z góry wielkie THX

pozdro...

poświec godzinke i poczytaj posty w tym temacie a nie idziesz na łatwizne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
witam,

dopiero co zaczynam z rzepakiem, mam pytanie, podpowie ktoś w jakich ilosciach oraz co dajecie za nawozy oraz jakie srodki ochronne?? poczawszy od siewu skonczywszy na żniwach:) z góry wielkie THX

pozdro...

Tylko nie idź na całość bo możesz się nieźle poślizgnąć na przyszły rok. Jak narazie z moich pobierznych obliczeń wyszło mi około 3 tyś zł zysku z ha. Jak wiecej ludzi tak wyliczy i odpowiednio więcej zasieje to znów ceny spadną do 900 zł za t. Mi pogoda dziś pomieszała szyki i o 15 wilgotność wyszła 9,5% a potem jeszcze spadło więcej wody i przerwa do poniedziałku.

Nawet ładnie sypnał mi Aviso a tak nieciekawie wyglądał i co dziwne ładnie stał a nie jak California wyłożona.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie w okolicy rzepaki leżą strasznie .Tylko mój stoi bo pryskalem na wzrost horizonem. A odmiana to californium .jutro zamierzam go skosić o ile dzisiaj w nocy nie bedzie padało , oby nie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U nas tak samo ,ja nie skracałem rzepaku ,nie leży tak strasznie ,ale widziałem pola gdzie był skracany i strasznie leży .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
witam,

dopiero co zaczynam z rzepakiem, mam pytanie, podpowie ktoś w jakich ilosciach oraz co dajecie za nawozy oraz jakie srodki ochronne?? poczawszy od siewu skonczywszy na żniwach:) z góry wielkie THX

pozdro...

Tylko nie idź na całość bo możesz się nieźle poślizgnąć na przyszły rok. Jak narazie z moich pobierznych obliczeń wyszło mi około 3 tyś zł zysku z ha. Jak wiecej ludzi tak wyliczy i odpowiednio więcej zasieje to znów ceny spadną do 900 zł za t. Mi pogoda dziś pomieszała szyki i o 15 wilgotność wyszła 9,5% a potem jeszcze spadło więcej wody i przerwa do poniedziałku.

Nawet ładnie sypnał mi Aviso a tak nieciekawie wyglądał i co dziwne ładnie stał a nie jak California wyłożona.

na ile oceniasz koszty uprawy przy swoich obliczeniach?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prosze o rade a mianowicie jak muce rzepak bizonem ZO-56 rzapak nawija mi sie na nagarniacz i wyrzuca go podajnich pochyły nie chce go łądnie wciągnać tylko go wyrzuca z hedera. Muce na 24 obroty silnika bęben idzie na 6 obroty nagarniacza na minimum. Dzisiaj przestawiłem kont nachylenia palcy nagarniacza na większy ciekawe czy to pomoże a jak nie to co mam robić??? I jeszcze jedeno bardzo dużo połówek robi i brudny leci , wiatr daje na 2 sito dolne zamknięte na maxa górne praktycznie tez na maxa zamknięte a dalej wali do zbiornika łuszczyny . Bardzo prosze o pomoc bo od was napewno dostane żetelne wskazówki co mam robić .

 

Pozdrawiam i z góy BARDZO dziękuje[/url][/i]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Cały czas się waham kiedy desykować - góra żółta, środek lekko zżółkł nasiona pojedyncze czarne a dół zieleń - czy czekać jeszcze?

 

Ja wczoraj polecialem z glifosatem, miejscami gdzie stoi sie osypuje, gdzie lezy zielonkawy jeszcze, mysle ze to ostatni gwizdek na desykacje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to jest nie możliwe żeby na zamkniętych sitach szły łuszczyny masz pogięte żaluzje albo coś je blokuje i nie domykają się. co do wyrzucania u mnie mam z tym problem jak jest mokra roślina najczęściej wieczorami w jęczmieniu jarym ale w rzepaku jeszcze mi się nie zdarzyło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a co mam zarobić żeby nie robił połówek?? A na jakich wy obrotach i wiatrach mucicie???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Mój ten zaschnięty dał w przybliżeniu(nie nnam jeszcze tary) 3,7t z ha przy wilgotności 7,2%...Cena 1500 ale będę negocjował.....Jak narazie z moich pobierznych obliczeń wyszło mi około 3 tyś zł zysku z ha
.

 

Grześ, podaj Twoją technogię, bo moja jest chyba do ... Albo wynegocjowałeś po 2000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

do meknam ,wydaje mi się że musisz poczekać aż rzepak dojrzeje ;/.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Prosze o rade a mianowicie jak muce rzepak bizonem ZO-56 rzapak nawija mi sie na nagarniacz i wyrzuca go podajnich pochyły nie chce go łądnie wciągnać tylko go wyrzuca z hedera. Muce na 24 obroty silnika bęben idzie na 6 obroty nagarniacza na minimum. Dzisiaj przestawiłem kont nachylenia palcy nagarniacza na większy ciekawe czy to pomoże a jak nie to co mam robić??? I jeszcze jedeno bardzo dużo połówek robi i brudny leci , wiatr daje na 2 sito dolne zamknięte na maxa górne praktycznie tez na maxa zamknięte a dalej wali do zbiornika łuszczyny . Bardzo prosze o pomoc bo od was napewno dostane żetelne wskazówki co mam robić .

 

Pozdrawiam i z góy BARDZO dziękuje[/url][/i]

młóć wieczorem lub najlepiej w nocy.napewno bedzie lepiej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak masz połówki to onroty na minimum a szczelina na maximum. Ja mółcę na 500obr. bębna ,800 obr. wentylatora. Co do technologi to:

Podorywka 100

Orka siewna 150

Uprawa i siew 150

Nasiona 150

Oprysk (galera+leopard) 200

Oprysk na robaki 100

Mikroelementy+karbrn 200

Zabiegi ochrony roślin w sumie 100

Nawożenie N z zabiegiem 600

Koszenie 350

Razem wychodzi mi 2100zł/ha przy plonie 3,7tx1500zł= 5550zł co daje nam do ręki 3450zł. Musiałbym jeszcze kilka rzeczy odjąć jak miałoby to mieć ręce i nogi z ekonomicznego punktu widzenia. Więc jak przyjmę 3000zł zysku to dużo się nie pomylę.

Nie nawoziłem w zeszłym roku PK bo nie dowieźli na czas i odpuściłem sobie.

Kto to poprawi?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@mekam ja w Z056 mam wiatr najmniejszy , klepisko opuszczone i obroty na minimum bębna , fartuch nad wytrząsaczami opuszczony

 

dolne sito otworowe chyba 3,5 mm

 

I jeszcze jedna sprawa żeby było naprawde git trzeba wywalić z kłosowego te druty i zamiast nich przykręcić np rafki z maszyny "Lublinianki " tak z 8 mm otwory

 

Rzepak mam czyściutki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jak masz połówki to onroty na minimum a szczelina na maximum. Ja mółcę na 500obr. bębna ,800 obr. wentylatora. Co do technologi to:

Podorywka 100

Orka siewna 150

Uprawa i siew 150

Nasiona 150

Oprysk (galera+leopard) 200

Oprysk na robaki 100

Mikroelementy+karbrn 200

Zabiegi ochrony roślin w sumie 100

Nawożenie N z zabiegiem 600

Koszenie 350

Razem wychodzi mi 2100zł/ha przy plonie 3,7tx1500zł= 5550zł co daje nam do ręki 3450zł. Musiałbym jeszcze kilka rzeczy odjąć jak miałoby to mieć ręce i nogi z ekonomicznego punktu widzenia. Więc jak przyjmę 3000zł zysku to dużo się nie pomylę.

Nie nawoziłem w zeszłym roku PK bo nie dowieźli na czas i odpuściłem sobie.

Kto to poprawi?

Nie nawozisz NP a nawożenie N kalkulujesz na 600zł/ha.Ciekawi mnie jaką dawkę azotu kupisz za taką kwote i gratuluję plonu 3,7t/ha przy takim nawożeniu.Rozumiem że przedplonem był groch a zasobność gleby w NP jest na poziomie co najmniej wysokim,w przeciwnym wypadku to bajki gdyż łatwo znależć obliczenia ile potrzebne jest NPK na wytworzenie kg nasion.Czytając tego typu kalkulacje nie uwzględniające kosztów np.podatku,transportu,ubezpieczeń itd firmy skupujące powinny spokojnie obniżyć cenę do np.1200 zł/t jedynym pocieszeniem jest to że ci co tym handlują wiedzą ile kosztuje uprawa tej rośliny.Pozdrawiam i gratuluję znakomitych wyników finansowych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
@mekam ja w Z056 mam wiatr najmniejszy , klepisko opuszczone i obroty na minimum bębna , fartuch nad wytrząsaczami opuszczony

 

dolne sito otworowe chyba 3,5 mm

 

I jeszcze jedna sprawa żeby było naprawde git trzeba wywalić z kłosowego te druty i zamiast nich przykręcić np rafki z maszyny "Lublinianki " tak z 8 mm otwory

 

Rzepak mam czyściutki

 

1. a co daje opuszczenie tego fartucha? i ijak go ustawic na pszenice? bo nie wiem po co wogole on jest?

 

2. u mnie w clasie sito klosowe jest zeluzjowe wiec jak go ustawic? tez zamknąć? a pochylenie? kat 30 stopni wystarczy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ad. Technologia Grzesia.

 

No wszystko jasne. Do tego co napisał Gargamel widzę bardzo małą ochronę grzybową, ale być może jest wystarczająca na 3,7, być może Grześ ma I klasę i składników na zapas. Martwi mnie jedynie to, iż pisząc na forum takie rzeczy bez jakichkolwiek objaśnień tworzymy obraz finansowego eldorado w rolnictwie - przecież są ludzie nie-rolnicy, którzy czytają nasze wypowiedzi i widzi 3kzł z ha, niech ma tylko 30ha to pieniązków 90kzł - to są BARDZO przyzwoite zarobki a ci rolnicy jeszcze narzekają.

Ah, szkoda słow. Grześ, nie obraź się ale nie popisałeś się.

Pozdrawiam

Jarek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytałem aktualną analizę kosztów robioną przez poważny instytut. Przy aktualnych cenach nawozów i rzepaku, wliczając amortyzację i wszystkie koszty pośrednie łącznie z odsetkami utraconymi, wskaźnik pokrycia kosztów równy jest 3(trzem) tonom rzepaku. Czyli po polskiemu wszystko co zbierzemy powyżej 3 ton jest naszym czystym zyskiem. Zatem przy plonie 3,7 t zysk wynosi nie 3 tys/ha tylko ok 1 tys.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co mam brać pod uwagę że rok temu była tam pszenica oz. pod którą dałem obornik. 4 lata wcześniej była tam kukurydza pod którą tez poszedł obornik. Więc zapewnie zawartość PK była wystarczająca na wytworzenie 3,7t z ha. Dlaczego tam mało walczę z grzybami bo stosuję ile potrzeba a nie jak inni jak widzą kogoś z opryskiwaczem to też jadą opryskiwaczem a nie jadą patrzeć co się dzieje i czy przecięwziąć jakieś kroki. Jak narazie mam prawidłowy płodozmian więc nie ma presji chorób. Co do nawożenia N to zastosowałem 600kg saletry amonowej w 3 dawkach przy cenie zakupu saletry po 680zł co daje 408zł + do tego nawożenie dolistne roztworem mocznika daje jakieś 500zł i rozsianie tego za 30 zł to mało?

Ile jest z1 ha stawka podatku 60 zł?

gargamel czekam na Twoją kalkulację?

Mi tyle wyszło jak znajdę czas to zrobię taką żetelną kalkulację to wtedy zobaczymy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

1. a co daje opuszczenie tego fartucha? i ijak go ustawic na pszenice? bo nie wiem po co wogole on jest?

 

2. u mnie w clasie sito klosowe jest zeluzjowe wiec jak go ustawic? tez zamknąć? a pochylenie? kat 30 stopni wystarczy?

 

 

Odnośnie "1" to opuszczenie tego daje to że rzepak nie jat na wtrząsaczach nastroszony i lepiej spada do sieczkarni ja do pszenicy mam podniesione

 

onośnie "2" to sito kłosowe ustawiam równolegle z górnym

 

Myśle że całkiem nie zamykaj

 

Znajomy kupił JD 1177 i nie bardzo mógł doczyścić rzepak w tym roku robi sito otworowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...