Skocz do zawartości
Pietko

Czy warto przechodzić na VAT dla rolników

Rekomendowane odpowiedzi

rozliczanie z mleka czy żywca co miesiąc czy kwartał ok. A jak jest naprzykład w sadownictwie jak cały rok kupuje rope srodki ochrony roslin i tak dalej A jabłka sprzedaje grudzień styczen? Jak to jest może ktos mi powiedziec?????

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam . Zastanawiam się nad przejściem na vat. Planuję kupic nowy ciągnik ok 130 km, mam gospodarkę ok 35ha i zajmuję się tuczem świń czy ma może ktoś z was odpowiedź na to pytanie. Do tego ciągnika doszło by ok 30 tyś vatu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie stawiasz pytanie ? To czy przejść na VAT sam musisz zadecydować, nikt Ci tutaj nie odpowie w tej materii. Ile głów tyle rozumów. Część z nas jest Vat-owcami i sobie chwali, część jest RR i też sobie chwali.

Od zakupu ciągnika masz zwrot VAT ale od sprzedaży trzeba go odliczać, nie działa to tylko in plus.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamierzam na poczatku przyszłego roku kupic ciagnik na kredyt około 190tys. brutto. w zwiazku z tym chcem przejsc na vat na zasadach ogólnych, mam w zwiazku tym kilka pytań?

1) ile czasu sie czeka w US na przejscie na vat.

2) czytałem że w jak w pierwszym okresie rozliczeniowym nie bede miał zadnej sprzedaży to zwrot vat mi nie przysługuje, dopiero w kolejnych okresach rozliczeniowych jak coś sprzedam to dopiero bede miał zwrot.

3) produkuje ziemniaki jadalne, czy każdej osobie bede musiał wystawiać fakture czy prowadzi sie jakieś rejestry.

4) czy cały vat z zakupu ciagnika bede mógł odzyskać?

5) zastanawiam sie też z braniem tego ciagnika w leasing, czy raty tego leasingu też podlegają pod vat?

6) jezeli mam jedną fakture na apliwo to gdzie dać orginał do US czy UG jeżeli chodzi o zwrot akcyzy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1) dzień

2)za środki trwałe odpisujesz vat bez problemu kiedy chcesz a za srodki do produkcji czy ruchome niewiem jak to sie fachowo nazywa to robisz odpis jeśli masz w danym miesiącu sprzedaż jeśli niema sprzedaży niema odpisu.

3)teoretycznie tak

4)tak

5)niewiem

6)do US niedajesz zadnych faktur doUG kopie

jesli się myle niech mnie ktoś poprawi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W punkcie 2) odpis oczywiście jest, tylko przenosisz go na następny okres rozliczeniowy do czasu, ąż pojawi się sprzedaż.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co chodzi o faktury do UG i US nikomu nie dajesz orginałów tylko kopię a w UG nabijają pieczątki na orginałach i wszystko a co chodzi o lesing to od każdej faktury lesingowej odpisujesz co miesiąc VAT jak masz sprzedaż pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W punkcie 2) odpis oczywiście jest, tylko przenosisz go na następny okres rozliczeniowy do czasu, ąż pojawi się sprzedaż.

 

 

Czyli jesli mam zamiar w styczniu kupić ciagnik przykładowo za 240 tys netto to przed kupnem musze dokonac jakiejs sprzedazy?Jesli tak to jaka musi byc wartość sprzedazy?To sie okresla jakoś procentowo w stosunku do wydatku?

 

Czy po nowym roku żeby przejsć na vat wystarczy teraz zawiezc tylko akt notarialny?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W przypadku zwrotu VAT od zakupionych środków trwałych, w miesiącu, w którym kupiłeś środek trwały musisz dokonać sprzedaży (w dowolnej wysokości) aby odliczyć VAT. Jeśli nie masz sprzedaży, to zwrot VAT-u przenosisz na kolejny okres obrachunkowy, do tej chwili kiedy wystąpi sprzedaż.

 

Aby przejść na VAT, musisz mieć nadany NIP, REGON, składasz w US deklarację NIP (któryś tam numer - nie pamiętam który) i wszystko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za odpowiedz,z tym regonem nie wiedziałem.Jutro jade go załatwaic

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaro jesli będzie ubiegał się o zwrot vatu od środka trwałego niemusi mieć sprzedaży w danym miesiącu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, Korsarz oczywiście masz rację ale tylko w przypadku gdy chcesz czekać na zwrot 180 dni. Napisałem tak gdyż ze środka trwałego zawsze piszę wniosek o przyspieszony zwrot VAT-u, po 25 dniach od złożenia deklaracji a wtedy musisz mieć sprzedaż. Zresztą jeśli zwrot miałby nastąpić w terminie 60 dni to również musisz mieć sprzedaż.

 

Tak jak wyżej po 180 dniach tak - bez sprzedaży ale każdy wcześniejszy termin, musi być sprzedaż, choćby za 500 zł netto ale musi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli jesli kupie ten ciągnik przykładowo 5 stycznia a termin zapłaty bedzie w lutym co bedzie zaznaczone na fakturze to przed 5 stycznia musze dokonac sprzedazy?Sory ze takie pierdoly pytam ale poki co to dla mnie kosmos

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaro jesteś pewien na 100% że trzeba mieć sprzedaż?? Kilka razy ubiegałem się o wcześniejszy zwrot vatu (25dni) w biurze rachunkowym robili pisali mi te podania i od środków trwałych gościówa niepytała się czy jest sprzedaż, zawsze miałem kontrol po takim zwrocie. Raz poprosiłem o przyśpieszony zwrot środków ruchomych to zaraz mnie US wołał na dywanik z fakturami i dowodami wplaty z tych miesięcy z których miałem zwrot (czyli od ostatniego zwrotu)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiedzcie mi jak mam wykazać sprzedarz ziemniaków osobie prywatnej, tzw. do piwnicy, lub ktoś do mnie przyjedzie na podwórko i weźmie kilka workow, to musze wystawić komuś takiemu fakture imenną? Chodzi mi o udokumentowanie przedazy "czegos" przed kupnem ciągnika.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To troche bedzie roboty z tym jak by chciał za każdym razem wystawić fakture. A do wystawienai faktury to musze miec jakiś prodgam i za każdym razem drukować czy stosuje sie jakieś bloczki?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jaro jesteś pewien na 100% że trzeba mieć sprzedaż?? Kilka razy ubiegałem się o wcześniejszy zwrot vatu (25dni) w biurze rachunkowym robili pisali mi te podania i od środków trwałych gościówa niepytała się czy jest sprzedaż, zawsze miałem kontrol po takim zwrocie. Raz poprosiłem o przyśpieszony zwrot środków ruchomych to zaraz mnie US wołał na dywanik z fakturami i dowodami wplaty z tych miesięcy z których miałem zwrot (czyli od ostatniego zwrotu)

 

Korsarz, to jest nowy podatnik więc dotyczą go inne trochę przepisy. Polska słynie z tego, że wspiera nowopowstałe firmy, bądź w tym przypadku nowego rolnika Vat-owca, więc robi mu standardowo zwrot VAT-u po 180 dniach, chyba że będzie sprzedaż i wniosek o zwrot w terminie 25 dni. Proszę jeszcze pamiętać, że jesli piszemy wniosek o wcześniejszy zwrot to trzeba wykazać w US, że wszystkie faktury zakupu są zapłacone.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Czyli jesli kupie ten ciągnik przykładowo 5 stycznia a termin zapłaty bedzie w lutym co bedzie zaznaczone na fakturze to przed 5 stycznia musze dokonac sprzedazy?Sory ze takie pierdoly pytam ale poki co to dla mnie kosmos

 

W miesiącu, w którym kopiłeś środek trwały musisz wykazać sprzedaż, czyli w styczniu. Oczywiście tylko wtedy, gdy chcesz mieś wcześniej zwrot VAT-u, bo jeśli po pół roku to nie.

W przypadku, gdy skorzystasz z prawa do zwrotu VAT w terminie 25 dni, deklarację składasz jeśli będziesz miał zapłacone za ciągnik. Zwrot VAT następuje w terminie 25 dni od daty złożenia deklaracji. (Oczywiście US sam tego nie zrobi, wszystko dzieje się na wniosek podatnika, więc z deklaracją musisz złożyć do US stosowny wniosek).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
To troche bedzie roboty z tym jak by chciał za każdym razem wystawić fakture. A do wystawienai faktury to musze miec jakiś prodgam i za każdym razem drukować czy stosuje sie jakieś bloczki?

 

 

Polecam: http://www.i-faktura.pl/ , sam korzystam i jest darmowy prze chyba pół roku, a potem rocznie płaci się grosze, jeśli się nie myle 49 zł.

 

Oczywiście możesz kupić bloczki z fakturami i wypisywać ręcznie.

 

Jeśli sprzedaż w taki sposób trochę ziemniaczka, to ja na Twoim miejscu nie zawracałbym sobie gitary i nie fakturował tego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Powiedzcie mi jak mam wykazać sprzedarz ziemniaków osobie prywatnej, tzw. do piwnicy, lub ktoś do mnie przyjedzie na podwórko i weźmie kilka workow, to musze wystawić komuś takiemu fakture imenną? Chodzi mi o udokumentowanie przedazy "czegos" przed kupnem ciągnika.

 

Odnośnie postu poniżej (mojego), sorki nie doczytałem tej cytowanej wypowiedzi. Jeśli jest Ci potrzebna sprzedaż, to normalnie na osobę fizyczną wystawiasz fakturę Vat, wypełniając wszystkie dane: imię, nazwisko, dokładny adres nabywcy, nie jest w takim wypadku wymagane podawanie na fakturze numeru NIP nabywcy, aczkolwiek jeśli poda to lepiej wpisać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli dobrze zrozumiałem to mam zrobić tak:

1) złozyć wniosek do US ze chcem przejśc na vat.

2) np. 5 stycznia wykazać sprzedarz (w moim przypadku ziemniaka)

3) kupic ciągnik

4) złożyc wniosek o przyspieszenie zwrotu vat.

5) kontrola z us

 

Jeszcze jedno jak przejde np od stycznia na vat a jeszcze cukrownia nie wypłaciła mi wszystkiego za buraki to musze zgłosic do cukrowni że jestem na vacie i ta dodatkowa fakture korygującą musze zaksięgowc?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...