Skocz do zawartości
Gość sirnnemonic

Przejście na Vat z ryczałtu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam czy może mi ktoś odpowiedzieć czy ja jako rolnik na vacie a tym samym posiadający regon mogę nabyć samochód w leasing i czy jest on bardziej opłacalny od zwykłego kredytu myślę o nabyciu nowego samochodu dostawczego dla potrzeb gospodarstwa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nabyć oczywiście możesz, a czy leasing będzie bardziej opłacalny od kredytu to ciężko wywróżyć nie znając warunków jednego oraz drugiego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyli wszystko zależy od firmy leasingowej myślałem, że to będzie tańsza forma zakupu nowego auta

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wpisz w google: "porównanie kosztów kredytu i leasingu" i doczytaj ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zachęcam wszystkich do przejścia na Vat jestem Vatowcem od pół roku i z tego powodu jestem bardzo zadowolony. Zwłaszcza chciałbym podziękować Jaro8038, który poinformował mnie, że istnieje taka "instytucja" jak księgowa bo bez niej bym sobie nie poradził. Kobietka bierze 100 złotych miesięcznie, zawoże jej tylko faktury, ona sie wszystkim zajmuje a co najwazniejsze nie przyjezdzaja do mnie kotrole z US tylko do jej biura rachunkowego. Po tym czasie jak pożegnałem sie z ryczałtem nie rozumiem osob ktore mowia ze nie oplaca sie im przejscie na vat!! Słysze od nich ze malo inwestuja itp. a pozniej sie dowiaduje ze kupili ciagnik, rozrzutnik itp

Nierozumiem, poprostu nie rozumiem...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No bardzo dziękuję Technik, miło. Ja jestem Vat-owcem od daty wejścia w życie zmian do ustawy, które pozwoliły mi przejść na Vat i od tamtej pory sam prowadzę książki sprzedaży i nabycia towarów dla celów Vat, a ostatnio od roku robię to w arkuszu kalkulacyjnym EXEL, który zresztą sam stworzyłem.

Naprawdę nie jest to nic skomplikowanego, zamiast nosić faktury księgowej sam byś wpisał je do książek - chociaż z drugiej strony jeśli płacisz 100 zł to może i się nie opłaci tracić samemu czas ?... Z pewnością przy tak niskiej opłacie nie masz miesięcznie zbyt dużo faktur do księgowania ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Zachęcam wszystkich do przejścia na Vat jestem Vatowcem od pół roku i z tego powodu jestem bardzo zadowolony. Zwłaszcza chciałbym podziękować Jaro8038, który poinformował mnie, że istnieje taka "instytucja" jak księgowa bo bez niej bym sobie nie poradził. Kobietka bierze 100 złotych miesięcznie, zawoże jej tylko faktury, ona sie wszystkim zajmuje a co najwazniejsze nie przyjezdzaja do mnie kotrole z US tylko do jej biura rachunkowego. Po tym czasie jak pożegnałem sie z ryczałtem nie rozumiem osob ktore mowia ze nie oplaca sie im przejscie na vat!! Słysze od nich ze malo inwestuja itp. a pozniej sie dowiaduje ze kupili ciagnik, rozrzutnik itp

Nierozumiem, poprostu nie rozumiem...

 

Niestety nie dla wszystkich jest to takie opłacalne,przykładowo kupujesz ziemie uprawną brak vatu,kupujesz lub budujesz dom dla siebie lub dzieci, brak odliczeń.Chociaż inwestujesz dostajesz tylko 3% a ci na ryczałcie 6% trochę się uzbiera.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę ten temat zamarł, szkoda czyżby wszystko juz było jasne

Mam pytania

1.Środki trwałe to poniżej 3500 netto ale czy 3 x ten sam środek np.

3 x 1500 zł czyli 4500 zł na jednej fakturze to środek trwały czyli

czy ważna jest wartość faktury czy cena jednostkowa.

2. Czy nadal mogę odliczać w całości od zakupów czy tylko do wysokości

sprzedaży/ 22% x wysokość sprzedaży/

3.Czy prawdą jest że żeby odliczać wat od ON za paliwo dla sam. dost.

< 3.5tony to trzeba trzeba robić specjalne badanie na okręgowych

stacjach diagnostycznych

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli te 3x1500 zł idzie na zwiększenie wartości ś.t. to oczywiście wlicza się je. (np. komputer + drukarka + skaner+ monitor+ modem). Pojedynczo pewnie nie przekroczą - a sumując spełniają warunek wartości ś.t. Jednocześnie jeśli modernizujesz lub rozbudowujesz ś.t. to wtedy zakup wlicza się do ewidencji.

Cały czas obowiązuje limit odliczenia do 22% wartości sprzedaży.

Aby odliczyć pełen VAT od samochodów muszą posiadać homologację ciężarową.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Śmiem mieć inne zdanie poparte odpowiedzią US i składanymi deklaracjami. Wystarczy sprzedać za 1 zł i można odliczyć dowolny Vat. Tak jest chyba od początku roku, było też o tym na forum.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam pytanko Czy zakup wiertarki, kosy spalinowej zalicza się do środków trwałych?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja osobiście nie zaliczam. Miałem już kilka kontroli z US i nie kwestionowali mojego podejścia do tematu. Twój wybór jeśli zaliczysz zakup jako środek trwały to zaliczysz jeśli nie to nie (oczywiście jeżeli sa to przedmioty o wartości poniżej 3.500 zł).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mam jutro kontrole z US odnośnie Vat. Będą mi kontrolować maj bo był większy zwrot po zakupie maszyn.

 

Mam taką wątpliwość czy w ewidencji środków trwałych powinienem ując maszyny , które posiadałem przed przejściem na ogólne zasady rozliczania VAT. Czy tylko te zakupione po przejściu na ogólne zasady VAT.

 

Będę wdzięczny za szybka odpowiedź.

 

Pozdrawiam

 

Paweł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A kto każe rolnikowi prowadzić ewidencję środków trwałych? ten temat już kiedyś był omawiany, rolnik nie musi niczego takiego prowadzić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak robiłem wniosek o przyspieszony zwrot vat 25 dni to zahaczyla mnie kobieta o fakture na 30 litrów oleju superol - powiedzialem ze do ciagnika

a ona na to : do jakiego ??? - prosze ewidencje srodków trwalych

wiec roznie to bywa...........

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja miałem przez 6 lat 2 kontrole i nie mam ewidencji. Podczas kontroli spisali tylko ciągniki z dowodów rejestracyjnych a że część nie jest zarejestrowana na mnie to musiałem jeszcze napisać umowy użyczenia. I po problemie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Różnie z tym bywa, zależy od podejście urzędnika, ale temat już był omawiany wcześniej więc myślę, że nie ma potrzeby jeszcze raz go poruszać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam forumowiczów. Mam pytanie: Do EŚT wpisałem ciągniki zakupowane przed przejściem na vat, niedługo jeden z nich będę sprzedawał, jaką fakturę mam wystawić? 0%? Czy ktoś kto kupi ten ciągnik nie będzie miał problemów z zarejestrowaniem? W dowodzie rejestracyjnym jest "imię i nazwisko" a ja przecież wystawię fakturę "indywidualne gospodarstwo rolne imię i nazwisko"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od tego ciągnika nie odpisywałeś Vat-u więc i teraz nie będzie. Po drugie myślę, ze możesz go sprzedać na zwykłą umowę kupna sprzedaży, nie musisz wystawiać faktury.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1.kupić druk Ewidencja Srodków Trwałych

2.Wpisać w/g Faktury cena brutto, netto

3.nie interesują nas oczywiście rubryki dotyczace amortyzacji

 

- a przy okazji - posiadanie ew.sr.trwałych nie jest konieczne ale wymagane

przez niektóre US.Rada- lepiej mieć dla św. spokoju ,po co się głupio kłócic.

Po co to - ano po to by w sutuacji gdy zbędziemy śr.trwały przed uplywem

okresu amortyzacji łatwo było wyliczyc zwrot WAT-u do US.Wbrew pozorom jest to korzystne dla podatnika/ prowadzenie ew./ gdyż ma sie kontrolę nad

stanem śr,trwałych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niedawno miałem kontrolę i panie sprawdzały czy sprzęty do których kupowałem części zamienne znajdują się w mojej EŚT. Najwięcej się tłumaczyłem z paliwa, bo faktury brałem na jeden numer rej. i musiałem napisać oświadczenie że przetankowywałem do pozostałych ciągników i kombajnu, pozatym musiałem rozpisać jakie prace wykonywałem, jakim sprzętem i ile zużywałem paliwa. Panie poradziły żeby faktury brać na "sprzęt rolniczy" i tak też teraz robię. Pozatym kontrola nie była taka straszna ale trwała 5 dni...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no chyba przegieły pałę z ta kontrola u ciebie, ciekaw jestem co by zrobiły

gdybys tych oswiadczeń nie napisał.U mnie coś wspominaly o licznikach

motogodzin/ nawet wiedziały ze coś takiego jest/ ale gdy wspomniałem coś

o podstawie takiego żądania to sie wycofały

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie zaskoczyło to że kontrola była niezapowiedziana, bo dotyczyła zasadności zwrotu za jeden miesiąc. A z motogodzinami to też chciały żebym określił ile każdy ciągnik zużywa paliwa na MTG, ale napisałem w oświadczeniu że tego się nie da określić bo zależy to od wielu czynników.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...