Skocz do zawartości
Gość dronio

Gęsi - reprodukcja i tucz

Rekomendowane odpowiedzi

Mi dobrze się przepierzają jak stosuję pasze bogatą w aminokwasy i tuczę w kojcach na siatkach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie, kiedy odrobaczać gęsi?, moje mają 7 tygodni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja odrobaczam jak włożę na siatki okolo 4 tyg przed odstawą

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja odrobaczam profilaktycznie w 8 tyg.(jak widać zarobaczenie u pojedynczych sztuk).Póżniej przed wstawieniem gęsi na tucz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ze względu na zapatynia dotyczące hodowli gęsi, a w szczególności rynku gęsiarskiego, zgodnie z posiadaną przeze mnie wiedzą postaram się udzielić odpowiedzi.

 

1. Hodowla gęsi rzeźnej w tym roku jest szczególnie trudna, a tym samym bardzo pracochłonna i kosztowna. Wpływ na nią mają zarówno warunki pogodowe jak również ciągle wzrastające ceny paszy i innych potrzebnych komponentów - długa zima, później powodzie, a teraz susze i upały.

 

2. Ceny oferowane przez zakłady są zbyt niskie i tym samym nie pozwalają wypracować zysku. Na chwilę obecną cena za 1 kg żywca gęsiego powinna kształtować się w granicach 7 zł i wynika z prostego rachunku ekonomicznego.

 

3. Ceny pasz w ostatnich tygodniach drożeją średnio 20-30 zł w ciągu tygodnia. Ponadto uzyskanie kredytowania na paszę mija się czasami z cudem.

 

4. Ogromne kłopoty z uzyskaniem w bankach kredytu obrotowego na produkcję gęsi.

 

5. Jakość wstawianych piskląt pozostawia wiele do życzenia (są zróżnicowane, często chore, mają małe przyrosty wagowe podczas całego chowu) - jest to wynik oszczędności prowadzonych przez producentów jaj.

 

6. Duża ilość piskląt sprzedawana bezpośrednio za granicę ( niekiedy to wynik ekonomiczny, a niekiedy proste zagospodarowanie piskląt, tym samym część wylęgarni bezmyślnie psuje rynek).

 

7. Przepierzanie gęsi stanowi dla dużej części hodowców ogromny problem. Ilość zrzucanego pierza jest tak duża, że zanieczyszcza ogromne tereny ziemi i stanowi problem dla otoczenia. Odrost pierza również nie jest jednolity, przeciąga się i są problemy z tzw. pałkami. Jakość pierza również jest różna.

 

8. Ile piskląt gęsich zostało wstawionych na fermy? Ile zostanie wyprodukowanej gęsi rzeźnej okaże się na koniec sezonu. Wszystko wskazuje, że produkcja zdecydowanie jest ograniczona, ale poczekajmy na koniec.

 

9. Spora część żywca gęsiego sprzedawana jest bezpośrednio na rynek niemiecki, jednak ceny proponowane przez odbiorców są bardzo różne. I tu znów wiele błędów hodowców teraz i na przyszłość

-sprzedają gęsi często w cenach podobnych do tych obowiązujących na rynku polskim

-psują tym samym ceny obowiązujące na rynku niemieckim

-żywiec gęsi odbierany od nas przez odbiorców niemieckich najczęściej sprzedawany jest jako żywiec niemiecki z gęsi niemieckiej o znacznie wyższych cenach

-zwróćmy na to uwagę i nie podcinajmy sobie gałęzi, na której siedzimy

 

10. Koszty pośrednie związane z produkcją gęsi wzrastają nieproporcjonalnie do ceny żywca (ceny piskląt w ostatnim okresie to 6-7 zł za 1 sztukę)

 

Hodowla gęsi opiera się w dużej mierze na zielonkach, których na obecną chwilę ze względu na suszę jest brak. Zatem nie możemy póki co sprzedawać również rewelacyjnego towaru.

Namawiam wszystkich do negocjowania cen żywca gęsiego używając właściwych argumentów i rachunku ekonomicznego. Chodzi bowiem o właściwe postrzeganie tej trudnej produkcji i godne ceny zbytu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam . Jestem z podlasia a dokładnie z terenu ubojni Animexs Suwałki. U nas negocjacia ceny polega stwierdzeniu : jak ci coś nieodpowiada to niewstawiaj. I mamy 5,30 netto. ..Przy takiej cenie ziarna na kolejny sezon ,a zapowiada się wysoko , będą wstawiać na siłe komu sie da i wpajać bajkę ze popszedni sezon był cięzki ale w kolejmy napewno zarobicie !!!!!!!!!!!

pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z kolegą. Hodowla gęsi jest pracochłonna a efekty są różne. Co do samej hodowli to powiem tak: 60% to jakość piskląt, 30% pogoda a reszta zależy od znajomości tematu. Ja hoduję od prtawie 10 lat i każdy rok jest inny. zielonki mam pod dostatkiem kiedys nawet wypasałem w dzień gesi na łąkach (5000 sztuk na 20 ha), wyleczyły mnie lisy. u mnie tucz trwa średnio 18 tygodni, a waga 6 kg, upadki są rzędu 5-8 %. O cenie to nawet nie dyskutuję bo mi nerwa rusza. rachowac kazdy potrafi i nie da sie ukryc ze wypadkowa wszystkiego czyli koncowy efekt naszej pracy musi to być 7 zł za kg. Kolego z Podlasia powiem krótko: to rozbój, okradaja Cię! Rada? Może da się zmienić odbiorcę?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

;

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry

 

Ostatnio otrzymałam informację z PZHiG o wystosowaniu do Krajowej Izby Drobiu i Pasz pisma w sprawie podskubu gęsi. Z zawartymi w tym piśmie wiadomościami i petycjami zgadzam się w 100% i popieram je w całej rozciągłości.

 

Przede wszystkim uważam, że treść tego pisma powinna być znana wszystkim hodowcom, bo kto jak nie oni najlepiej wiedzą, co jest podstawą hodowli gęsi. Podskubywanie gęsi jest zabiegiem niezbędnym w tej produkcji, albowiem tak jak u innych zwierząt, a nawet ludzi zabiegi kosmetyczne w tym skracanie sierści czy też włosów, zarostu poprawia kondycję organizmu.

 

Podkubywanie gęsi powinno nadal być stosowane, ponieważ prawidłowo przeprowadzone jest znacznie mniej stresogenne dla ptaków aniżeli przepierzanie w warunkach chowu. Poza tym przepierzanie gęsi powoduje nie tylko nierównomierne pozbywanie się przez ptaki upierzenia, chudnięcie ptaków, gorszą jakość mięsa, ale dodatkowo jest nieekologiczny z uwagi na bardzo duże zanieczyszczenie środowiska (pióra i puch znajdują się w zbiornikach wodnych, na łąkach, pastwiskach itd).

 

Nie możemy tego zlekceważyć, bo ktoś kto nie zna się na tej produkcji podejmuje decyzje za nas. Podskuby są na tyle ważne, że powinniśmy zaangażować się wszyscy, aby nie przegapić tej sprawy.

Poniżej przedstawiam treść pisma PZHiG w Lublinie.

 

Gęsi rzeźnej w sezonie 2010 z całą pewnością jest dużo mniej. Wiele zakładów poszukuje już jej na wolnym rynku. Również poszukują tej gęsi pośrednicy i zakłady niemieckie (1,8 -1,9 euro za kg - pośrednicy, 2 euro za kg - zakłady niemieckie). Dlatego też ceny na rynku zbytu musimy negocjować, bo ceny niektórych ZD są wręcz karygodne, dużo poniżej opłacalności produkcji. Gęsi na rynku zaczyna brakować, co powinno stanowić dla wszystkich hodowców impuls do podnoszenia ceny za kg żywca. Cena na tą chwilę powinna kształować się w granicach 7 zł netto za kg.

 

 

 

Ostrów Lub. 23.07.2010r

 

Polski Związek Hodowców

I Producentów Gęsi

 

Krajowa Izba

Producentów

Drobiu i Pasz

61-372 Poznań

ul. R. Maya 1

 

 

 

Nawiązując do notatki z plenarnego posiedzenia Sekcji Eksporterów Gęsi, Krajowej Rady Drobiarstwa- Izby Gospodarczej z dnia 20.06.2010r. poświęconej dobrostanowi gęsi opublikowanej na stronie internetowej- KRD-IG oraz zamieszczonej w dn.29.06.2010r. na stronie Pierwszego Portalu Rolnego, pt. „Krajowa Rada Drobiarska- Izba Gospodarcza-dobrostan gęsi”, Polski Związek Hodowców i Producentów Gęsi zważa co następuje:

1. Krajowa Rada Drobiarstwa- Izba Gospodarcza nie jest reprezentantem hodowców gęsi, gdyż skupia wyłącznie eksporterów gęsi- tworu, którego interesy są rozbieżne z interesami hodowców. Celem eksporterów z KRD-IG jest skup gęsiny po jak najniższej cenie. Eksporterzy często wyzyskują hodowców, gdyż tuż przed odbiorem gęsi przysyłają aneksy do umów, zaniżając wcześniej ustaloną cenę i grożąc, że w razie niepodporządkowania się hodowcy, gęsi nie zostaną oDebra1ne. Organizacjami reprezentującymi hodowców są związki branżowe, jednym z nich jest Polski Związek Hodowców i Producentów Gęsi (PZHiPG), posiadający osobowość prawną. W skład organów Związku wchodzą terenowe ogniwa, skupiające hodowców z terenu całej Polski. Stąd jakiekolwiek propozycje Krajowej Rady w powyższej sprawie są bezzasadne i sprzeczne ze stanem faktycznym i prawnym. Ewentualne pominięcie opinii PZHiPG przez Ministerstwo Rolnictwa w tej kwestii byłoby sprzeczne z prawodawstwem unijnym w którym branżowe związki rolnicze (takie jak PZHiPG w przypadku hodowców gęsi) mają wpływ na tworzenie prawa. W Unii Europejskiej istnieje obowiązek wysłuchania i uwzględniania opinii związków branżowych w procesie legislacyjnym.

2. Pan Krzysztof Terlikowski ma prawo do wyrażania opinii by jednostki jakościowe lub inne organizacje, dysponujące odpowiednim uzasadnieniem wizytowały eksporterów drobiu zrzeszonych w KRD-IG w Warszawie. Uważamy, że nie ma umocowań prawnych by wypowiadać się w imieniu hodowców gęsi w sprawach kontroli ferm przez bliżej nieokreślone organizacje. Należy wyjaśnić pojęcie „inne organizacje dysponujące odpowiednim uzasadnieniem”.

3. Godnym uwagi jest fakt, że zarówno KRD-IG jak i Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi nie zasygnalizowało chęci zmiany ustawy o dobrostanie zwierząt w kwestii podskubów przyżyciowych gęsi. Sprawę wręcz zatajono przed PZHiPG.

4. Hodowla gęsi od wieków odbywała się w celu pozyskiwania: pierza, puchu, mięsa i jaj. Niepodskubywanie gęsi wpływa na zmniejszenie przyrostów wagowych, co ma przełożenie na wagę końcową gęsi a tym samym jej cenę. W przypadku gdy stado gęsi w wieku ubojowym- 16/17 tygodni z różnych powodów nie osiągnie wagi ekstra (najczęściej jest to powyżej 5,6 kg), to wręcz wskazany jest podskub gęsi, by stado się rozrosło. Wówczas sprzedaż pierza zrekompensuje koszt tego przedłużonego odchowu.

5. Podskubywanie młodych gęsi powoduje wyrównanie pokrywy pierza, gdyż pierze w różnych partiach ciała nie dojrzewa równomiernie. Częste opóźnienie terminu uboju przez eksporterów gęsi zrzeszonych w KRD-IG powoduje wypadanie pierza (starego) i tworzenie się zalążków nowego (tzw.pałki). Wówczas hodowca jest karany i otrzymuje niższą cenę za sprzedawane gęsi z tytułu nierównomiernego porostu pierza, niewyrośniętego, nadmiaru pałek czy przyżółconego pierza. Zakaz podskubów może wpłynąć na fakt, że eksporterzy gęsiny nagminnie będą wykorzystywać powyższy proceder i obniżać ceny gęsi.

6. Podskubu gęsi należy dokonywać, tak jak nauczał tego podręcznik dla Technikum Hodowlanego z lat 80-tych ubiegłego wieku, pt. „Hodowla Zwierząt” cz.II

7. Odchów gęsi odbywa się w miesiącach letnich. W okresie upałów takich jak obecnie, gęsi w pełnej okrywie ulegają przegrzaniu co nierzadko kończy się śmiercią ptaka.

8. Coraz częściej w stadach gęsi obserwuje się zjawisko kanibalizmu i pterofagii. W stadach pojawiają się grupy osobników przejawiających te skłonności. Podskubywanie gęsi powoduje uspokojenie się stada przez okres ok. 3 tygodni a w konsekwencji zanik tego niekorzystnego nawyku.

9. Wprowadzenie zakazu podskubu gęsi owsianej spowoduje, że wobec nacisku najczęściej organizacji ekologicznych cyt: Terlikowski ‘'…organizacje dysponujące odpowiednim uzasadnieniem, będą mogły o każdej porze wkroczyć na teren gospodarstwa rolnika.” W najbliższej przyszłości kolejnym etapem będzie prawdopodobnie zakaz podskubu gęsi reprodukcyjnych. Przy obecnej cenie jaja wylęgowego- niepokrywającej jego kosztów, tylko pierze może zrekompensować straty hodowców. Sprzedaż pierza z niosek w okresie nieprodukcyjnym w terminie od lipca do listopada w znacznym stopniu zrekompensuje koszty wyżywienia gęsi. W przypadku zakazu podskubów gęsi niosek doszłoby do zaniechania i całkowitej eliminacji hodowli gęsi w Polsce z powodów czysto ekonomicznych.

10. Brak podskubów gęsi, które zgodnie z wytycznymi Unii Europejskiej mają korzystać z chowu wolnowybiegowego spowodowałby zabrudzenie pierzem całych wsi, często terenów agroturystycznych, co może wszcząć lawinę pozwów przeciwko hodowcom gęsi.

11. Podskubem gęsi stymuluje się nieśność. Przyśpiesza się bądź opóźnia wejście gęsi w sezon reprodukcyjny.

 

Reasumując PZHiPG uważa, że to hodowca a nie ustawa, rozporządzenie czy urzędnik zdecyduje o podskubie gęsi w danym roku

 

Z poważaniem:

Prezes PZHiPG

Józef Gruszczyk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje kończą się pierzyć i myślę że za jakies 5 tygodni będę sprzedawał. Dzisiaj zamykam i tuczę. Jak cena na gąski?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Moje kończą się pierzyć i myślę że za jakies 5 tygodni będę sprzedawał. Dzisiaj zamykam i tuczę. Jak cena na gąski?

w ROLDROBIE to 5,3zł+vat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podobno Cedrob płaci 5,5 zł/kg netto. Co to za cena? Jak tu trzymać gęsi? Podobno za rok ma być lepiej...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

historia lubi się powtarzać tak jak w 2008r.

-2007 zboże drożeje----------------------------

- 2008 drogie gęgi-------------- drogie zboże+droga pasza gotowa

- zarabiają co hodują

-zarabiają co tylko zboże sprzedają

I TAK POWINNO BYĆ!@@

Jak źle piszę to .........................

TYLKO MOGĘ PRZESŁAĆ TYLKO POZDROWIENIA DLA WSZYSTKICH HODOWCÓW I PRODUCENTÓW ZBOŻA, ŻEBY KAŻDY ZAROBIŁ.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się. Tak może byc, tylko kogo będzie stać na wstawienia na następny sezon przede wszystkim za co? Dla np 5000 sztuk gęsi trzeba szykować około 100 tys. zł. Wygląda to tak mniej wstawisz mniej zarobisz bo nie masz za co zainwestować. No i za dwa/trzy lata powtórka. Ja mam gęsi i mam uprawy, co z tego skoro w tym roku musiałem dokupić 40 ton zboża (moje wymokło i zebrałem ledwie tonę z hektara). Też jestem za: niech wszyscy zarabiają bo Polski rolnik ma ciężko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już koniec z gęśmi?

Jeszcze została ciepła tuszka--- za którą płacą w tej chwili ok. 7.00pln+vat.

Chyba wszyscy hodowcy już się pozbyli swoich gąsek bo ucichło "jak po śmierci organisty"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co to jest ciepła tuszka?

Jestem po gęsiach od miesiąca i nie mam co się cieszyć, raczej udzielił mi się nastrój pogrzebowy. Poważnie zastanawiam się nad kolejnym rokiem z gęśmi, pomimo tego iż następny sezon na 100% będzie cenowo lepszy. Pozdrawiam HODOWCÓW i życzę sukcesów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hugo16@

Ciepła tuszka to jest gęś sprzedawana na św. Marcina (nie mrożona)

Sprzedawana jest do świąt Bożego Narodzenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Ptyś za odpowiedz.

Tuszka poubojowa a nie za żywiec tyle płacą?

Od jakiegoś czasu promują ten staropolski zwyczaj podobny do tego w USA, tam indyk tu gęś. Dobra tradycja powiązana z Dniem Niepodległości (11.11. - imieniny Marcina).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam szanownych hodowców piszę bo dowiedziałem się iż od przyszłego roku mamy mieć zabroniony podskub nioski , monitoring pasz archiwizowanie próbek pasz kupionych iswoich wraz z badaniem jakości oraz w nie odleglym czasie certyfikacja stad i pełen monitoring , czy ktoś z zainteresowanych tematem może mi podpowiwdzieć ile będzie kosztować jajo wylęgowe, pisklę, kilogram tuczonej gęsi ? . Czy ktoś może mi odpowiedzieć kto decyduje o nas bez nas???. Jestem hodowcą nioski i tuczu i kompletnie nie mogę zrozumieć ludzi którzy na wszystkie zachcianki niemieckich handlowćów zgadzają się nie licząc się z konsekwencjami iż polska gęś padnie po ostatnich dwuch latach kryzysu w tej branży szykują nam panowie amnezję.dzięki pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Słyszałem że na sezon 2011, TOMASZÓW proponuje 7zł netto, a BIK z Jędrzejowa 7,3zł. A jak inne zakłady?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chciałem jeszcze dodać że w umowie proponują jeszcze że w TOMASZOWIE powyżej 5,7kg wszystko idzie w klasie ekstra. U BIK powyżej 6kg. wszystko idzie w klasie ekstra.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po prostu TOMASZÓW nie klasyfikuje jak inni wcześniej byłem w AMI -------[PORAŻKA]

-------- bez komentarza. Idea

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
witam . Jestem z podlasia a dokładnie z terenu ubojni Animexs Suwałki. U nas negocjacia ceny polega stwierdzeniu : jak ci coś nieodpowiada to niewstawiaj. I mamy 5,30 netto. ..Przy takiej cenie ziarna na kolejny sezon ,a zapowiada się wysoko , będą wstawiać na siłe komu sie da i wpajać bajkę ze popszedni sezon był cięzki ale w kolejmy napewno zarobicie !!!!!!!!!!!

pozdrawiam.

Mój ulubieńcu Marku2184.NIE WSTAWIAJ!!! I Twoi koledzy też niech nie wstawiają.Zamiast zaliczyć 100% wtopę,poczekajcie na satysfakcjonującą Was cenę.Jeśli takiej nie ma,to nie decydujcie się na siłę na dokładkę do interesu.Poczekajcie na ruch Waszych odbiorców.Pozdrawiam i życzę powodzenia w twardych negocjacjach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Na BIKA bym uważał w 2009r kontraktował z ceną 6 zł a później wysłał aneks do umowy i płacił 5,2 a żeby było zabawniej to wysłał drugi aneks że przedłuża okres płatności z 30 dni do 60 NIGDY WIĘCEJ INTERESU Z PANEM BIKIEM POZDRAWIAM !!!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedys mialem gesi ,mam pytanie ludzie czy wy znacie ceny zboza pasz itd i prognozy cena 7,07 was podnieca

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...