Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

kolego Pepsi nadobrych stanowiskach i przy odpowiednim terminie u nas sieją po 40 nasion na m2 i na wiosne nawet jak jest 30 roślin to i tak plon jest powyzej 4t/ha, ja w tym roku liczyłem na wiosne rośliny i wychodziło od 40-50 na m2 i plon prawie 5t/ha więc wiecej nie trzeba, w zeszłym roku siałem pierwszy raz rzepak i troche źle zasiałem i 1ha mialm taki ze było 20 roślin na m2 i plon 3t/ha, pamiętaj rzepak wytwarza 70 % plonu z pędów bocznych i tylko 30 % z pedów głównych, więc jak dasz na jesień cos zeby sie rozkrzewilło a nawiosne pierwsza dawka azotu bedzie duża to bedzie dobrze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego Pepsi masz prawo mieć inne zdanie ale niemasz prawa oceniać innych co do sugestii firm to radze wyciągać własne wnioski często są odmienne , co do obsady to jak masz pożądny siewnik to da się zaoszczędzić.

ja wczoraj skończyłem siew i napszykład californium 2,24kg/ha =58szt/m2 i tak 2 rok sieje tą odmiane

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
kolego Pepsi nadobrych stanowiskach i przy odpowiednim terminie u nas sieją po 40 nasion na m2 i na wiosne nawet jak jest 30 roślin to i tak plon jest powyzej 4t/ha, ja w tym roku liczyłem na wiosne rośliny i wychodziło od 40-50 na m2 i plon prawie 5t/ha więc wiecej nie trzeba, w zeszłym roku siałem pierwszy raz rzepak i troche źle zasiałem i 1ha mialm taki ze było 20 roślin na m2 i plon 3t/ha, pamiętaj rzepak wytwarza 70 % plonu z pędów bocznych i tylko 30 % z pedów głównych, więc jak dasz na jesień cos zeby sie rozkrzewilło a nawiosne pierwsza dawka azotu bedzie duża to bedzie dobrze

 

Coś żeby rzepak się rozkrzewił ? proszę trochę jaśniej bo z tego co wiem to rzepak tworzy pędy boczne (krzewi się zboże) a co wpływa na tworzenie pędów bocznych ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Kolego Pepsi masz prawo mieć inne zdanie ale niemasz prawa oceniać innych co do sugestii firm to radze wyciągać własne wnioski często są odmienne , co do obsady to jak masz pożądny siewnik to da się zaoszczędzić.

ja wczoraj skończyłem siew i napszykład californium 2,24kg/ha =58szt/m2 i tak 2 rok sieje tą odmiane

 

I tutaj się zgadzamy przy dobrej agrotechnice możemy sporo zaoszczędzić jednak z tego co czytam na tym forum to nie wszyscy dysponują super sprzętem dlatego uważam że poinni trzymać się tego co jest zalecane (udowodnione doświadczalnie)

 

Ps

Ja wysiałem 3,4 kg EXCALIBURA 50 roślin/m2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

trafił sie POLSKI pepsi ile masz lat bo moim zdaniem 16

ja mam 23 lata samodzielnej praktyki , zmień ton w przeciwnym wypadku z mojej strony żegnaj

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Kolego Pepsi masz prawo mieć inne zdanie ale niemasz prawa oceniać innych co do sugestii firm to radze wyciągać własne wnioski często są odmienne , co do obsady to jak masz pożądny siewnik to da się zaoszczędzić.

ja wczoraj skończyłem siew i napszykład californium 2,24kg/ha =58szt/m2 i tak 2 rok sieje tą odmiane

 

I tutaj się zgadzamy przy dobrej agrotechnice możemy sporo zaoszczędzić jednak z tego co czytam na tym forum to nie wszyscy dysponują super sprzętem dlatego uważam że poinni trzymać się tego co jest zalecane (udowodnione doświadczalnie)

 

Ps

Ja wysiałem 3,4 kg EXCALIBURA 50 roślin/m2

O.K.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak kłocicie się o normę wysiewu.

Jak zaczynałem pracę w rolnictwie lat temu 30 to siało się rzepaku 12-13 kg ( ), Po 10 latach norma to było 7-8 ( ), po 20 ( czyli 10 lat temu) siano 4-6 kg.

Wtedy wszyscy mówili że musi być zdrowych roślin wiosną min imum 50 na m^2.

Dziś siejemy 2,5-3 kg i każdy chce mieć 50 roślin z wejściem w zimę.

Zmieniają się technologie, odmiany, możliwości ochrony. Najważniejsza staje się teraz świadomość tego co chcemy robić. Dobrze, że na takim forum wymieniają się poglądami co do technologii i udzielają sobie rad producenci. Dobrze też że czytają to forum Ci którzy mają pomagać rolnikom w codziennej pracy i także radzą (lepiej lub gorzej) innym.

Nie jest to jednak miejsce na jakie kolwiek formy obrażania forumowiczów z jego poglądów, technologii . Jak KOMUŚ się zdaje, że ktoś robi źle, niech w kulturalny sposób spróbuje przedstawić swoje racje.

Na pewno w różnych regionach Polski będą potrzebne różne technologie, inne odmiany - często całkowicie inne nawożenie i ochrona.

Mówcie o swoich doświadczeniach z terenu, co jest donre w tym co robicie i co można by jeszcze zmienić. Dobrze powiedzieć jest też DLACZEGO tak a nie inaczej robię.

Pozdrawiam wszystkich

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic tylko się podpisać pod tym co napisał tomasz0859.Ja tez nie widzę sensu żeby się kłócić o 0,5kg więcej czy mniej wysianych nasion.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Norma wysiewu to jedna sprawa ,druga to rozmieszczenie roślin w rządku ,(wysiew punktowy) nasze zwykłe mechaniczne siewniki sadzą 2-3 ziarenka w odległości 5cm a potem 15cm przerwy ,taka jest prawda panowie i możecie porobić sobie pomiary ,trzeba by pomyśleć jak temu zaradzić. A to ma ogromny wpływ na architekturę łanu zdolność przyswajania nawozów co za tym idzie nawet 25 proc .wzrost plonu. Tylko czym siać punktowo?.

Ja zasiałem nelsona 44 szt na m2,trochę ślimaki poszalały i zostało ok.30-35 ale rośliny były jak kapusta i rzeczywiście łodygi grubości kciuka,co do plonu

dawka wiosenna 1 razowa 420kg saletry trochę mała i opóźniona i ponad 4,5t/ha

wzorzec Coboru dla naszego rejonu 46q/ha. Dla wielkopolski 54q. Także przy odmianach mieszańcowych obsada 30szt jest obsadą rokującą dobry plon pod warunkiem odpowiedniego rozmieszczenia roślin.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
trafił sie POLSKI pepsi ile masz lat bo moim zdaniem 16

ja mam 23 lata samodzielnej praktyki , zmień ton w przeciwnym wypadku z mojej strony żegnaj

 

Kolego mam nadzieję że Twoje doświadczenie w rolnictwie wykorzystasz w polemice na ARGUMENTY .

Myślę że wiek niegra roli w przekazywaniu informacji, znam bardzo młode osoby które posiadają kapitalną wiedzę jak równierz i osoby starsze posiadające takową wiedzę.

 

Dla Twojej informacji moja praktyka w rolnictwie jest podobna do Twojej i do tego poparta solidnym wykształceniem rolniczym.

 

Życzę Ci powodzenia i radzę słuchać trochę innych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Maćku masz rację, dzisiaj jak z wiosny jest 30 roślin to wystarczy. Dobrze dokarmione ( jeż niestety jesienią, bo wtedy kształtuje się plon), ochronione 30 roślin spokojnie da 4-5 ton z ha.

Możliwości rozkrzewień wiosennych są ogromne.

Tylko czy na start 420 saletry ma sens? Nie lepiej ją podzielić i sypnąć po 2 - 3 tygodniach poprawkę. Sporo z wiosny niewykorzystanego azotu idzie w powietrze.

Sam osobiście preferuję startową(jeszcze na ostatnie przymrozki) w formie siarczanu amonu 200-220 kg a za dwa tygodnie 300 saletry.

Siarki będzie do wchłonięcia w sam raz azotu na start wystarczy.

Chyba że masz takie warunki polowe, że jest trudno wjechać w pole - wtedy jednorazowa 420 ma sens ( tylko wtedy może nie saletrę a saletrzak?)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czym dokarmiacie jesienia i w jakim stadium rzepaku?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim pod korzeń NPK w zależności po czym masz. Jak po jęczmieniu to więcej, jak po pszenicy to 250 Polifoski powinno wystarczyć ( chyba, że masz słabsze gleby to więcej).

Jesienią z fungicydem idzie dolistny. Jakiś Basfoliar, Ekolist, AdobRzepak ( no i robak) i przed samą zimą bor ( Borasol, Solubor itp)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może jeszcze marcepanów. Bez przesady po jakiego czorta na jesieni zasilać rzepak dolistnie no chyba że masz pralnię brudych pieniędzy! Rzepak ma wchodzić w zimę z grubą szyjką korzeniową a nie obrośnięty liśćmi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzesiu.

Fakt - makro i mikroelementy to koło 15 złotych (1,5 kg nasion więcej w plonie, nawet tego nie zauważysz).

Bor natomiast ma tę cechę, że zagęszcza soki komórkowe i rośliny o wiele lepiej zimują. To też koszt koło 15 zł.A poza tym tak jak i buraki cukrowe jest bardzo wrażliwy na jego brak.

Razem ze 3 dyszki. O jakiej pralni Ty mówisz.

Pamiętaj, że plon rzepaku się kształtuje jesienią - trzeba więc o niego zadbać.

O wiele większą kasę trzeba wydać na chemię - albo jak się nie trafi, albo jak się pójdzie po najmniejszej lini oporu - jakoś to będzie.

Rzepak niestety siedzi najdłużej w polu ( policz sobie dobrze), plon 4,5 tony jest w zasięgu. Więc rób wszystko byś go miał i by Ci zostało, bo jak weźmiesz 3 albo i mniej to co Ci zostaje?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja też na jesień daje bor i miedź i jakieś odżywke na rzepak koszt około 40-50zł ale warto

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

panowie i to jest rozmowa mądra i z senstm ja wam powiem że największym problemem są robale a zwłaszcza chowacz brukwiaczek i jego szkody bezpośrednie i pośrednie: zgnilizna twardzikowa,sucha zgnilizna i szara pleśń a obsada i nawozy to indywidualnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bor jesienią przede wszystkim. Ja lubię sobie jeszcze wiosną zrobić poprawkę gdyż koszt jest niewielki ale potrafi się to odbić na plonie. Jesienią daje często z tebukonazolem ale różnie to bywa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A robiliście doświadczenia czy jest istotna różnica w jesiennyn dolistnym dożywianiu? Dla mnie to najważniejszy jest termin wiosenny przd zwartym pąkiem. To coś jakby dawać sportowcowi jeść na zapas. Pewnie jak jest mizerny i widać że ledwie stoi na nogach to warto zasilać ale jak jest zdrowy to po co. Przecież nikt z was nie idzie do lekarza ba nawet o nim nie myśli jak jest zdrowy.

Panowie tak naprawdę to ilu z nas robi porządne badanie gleby z oznaczeniem podstawowych pierwiastków? Połowa

A ilu z nas jest stać zobić badanie na zawartość tych ważniejszych mikroelementów? ~10%.

Tak naprawdę to nie wiemi ile mamy faszerować w ten rzepak. Są programy które na podstawie tego co rosło i zastaosowanych nawozów pozwolą w przybliżeniu określić zapotrzebowanie roślin ale to nie rzeczywistość.

Piszecie 20-30 zł na ha a ile kosztuje wykonanie zabiegu 50 zł/ha to daje prawie stówkę. Pewnie można razem z regulatorem czy fungicydem.

Ja podchodzę do tego tak jak pisałem jak nie trzeba to nie daję plony mam zadowalające więc nadal będę toak robił.

Teraz z innej beczki może ktoś napisać ile kosztują jesienne herbicydy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A robiliście doświadczenia czy jest istotna różnica w jesiennyn dolistnym dożywianiu? Dla mnie to najważniejszy jest termin wiosenny przd zwartym pąkiem. To coś jakby dawać sportowcowi jeść na zapas. Pewnie jak jest mizerny i widać że ledwie stoi na nogach to warto zasilać ale jak jest zdrowy to po co. Przecież nikt z was nie idzie do lekarza ba nawet o nim nie myśli jak jest zdrowy.

Panowie tak naprawdę to ilu z nas robi porządne badanie gleby z oznaczeniem podstawowych pierwiastków? Połowa

A ilu z nas jest stać zobić badanie na zawartość tych ważniejszych mikroelementów? ~10%.

Tak naprawdę to nie wiemi ile mamy faszerować w ten rzepak. Są programy które na podstawie tego co rosło i zastaosowanych nawozów pozwolą w przybliżeniu określić zapotrzebowanie roślin ale to nie rzeczywistość.

Piszecie 20-30 zł na ha a ile kosztuje wykonanie zabiegu 50 zł/ha to daje prawie stówkę. Pewnie można razem z regulatorem czy fungicydem.

Ja podchodzę do tego tak jak pisałem jak nie trzeba to nie daję plony mam zadowalające więc nadal będę toak robił.

Teraz z innej beczki może ktoś napisać ile kosztują jesienne herbicydy?

dolistnie to tylko wiosną pare razy 1 raz jak nawozy są jeszcze niedostępne jesienią to NPK Mg i S {kieserit} no jak piszesz gdyby był osłabiony to tak ja mam sporo obornika a tam są mikroskładniki,

herbicyd na 2 liścienne u mnie to Galera w 2008r.=około120zł/ha. teraz niewiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzesiu, nie wiem czym pryskasz ale 50 zł/ha to znaczna przesada. Ja mam

Pilmeta 2000. Z zasady śmiga z 60. 10 ha to ok 80 minut ( bo małe kawałki po 4-5 ha) spali 4,5l ropy. Policz 10 - 12zł/ha.

Moim zdani9em najtaniej wyjdzie Metazanex z Brasiherbem na dwuliścienne.

A ceny na rzepak na jesień u nas są takie(brutto):

Metaz 5l-376,64

Galera 1l-403,50

Butisan Star 10l-1005,05

Devrinol Top 5l-264,83

Brasiherb (zast Commanda) 1l-139,10

Elegant 1l-49,76

Fusilade T.- 115,00

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

elegant to tosamo co targa więc żeby załatwić samosiewy,owies i miotłe to 1l/ha mało a 1,5l/ha byłoby 75zł+133 galera=208zł/ha powinno być czysto co o tym myślicie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
elegant to tosamo co targa więc żeby załatwić samosiewy,owies i miotłe to 1l/ha mało a 1,5l/ha byłoby 75zł+133 galera=208zł/ha powinno być czysto co o tym myślicie?
oczywiście osobno kropione

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A taki układ- Metaz(Metazanex)1,5- 2l -113-151 + Brasiherb (Command lub Kalif) 0,2 -27,8 =141-179 potem Elegant 0,7-1l 35- 50 to razem 176-229

I też powinno być czysto

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A taki układ- Metaz(Metazanex)1,5- 2l -113-151 + Brasiherb (Command lub Kalif) 0,2 -27,8 =141-179 potem Elegant 0,7-1l 35- 50 to razem 176-229

I też powinno być czysto

nie za mało tego Eleganta ma załatwić samosiewy,owies głuchy i miotłe zbożową

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...