Skocz do zawartości
martinus

Zagonowy czy obrotowy oto jest pytanie???

Rekomendowane odpowiedzi

Co powiesz, gdy duże gospodarstwo nie jest specjalistyczne wg. wadą obrotowych jest cena i waga no i te pętlowe nawroty (jak ktoś tego nie lubi), poza tym to raczej same zalety - mam zagonowy jak pole jest niekształtne to mam go dość. Teraz rzadko kto u nas ma jeden traktor w gospodarstwie ponad 10ha.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Technik rolnik

Argumenty, które przytoczyłeś zinterpretowałbym nieco inaczej. Każde gospodarstwo specjalizujące sie w produkcji zwierzęcej ( szczególnie bydło mleczne lub mięsne) wymaga ogromnego wsparci ze strony produkcji roślinnej. Oprócz dobrostanu zwierząt niezbędne jest zaplecze paszowe: zmeliorowane łaki, równe pastwiska o zwartej darni z wysokim udziałem motylkowych a także uprawa kukurydzy i zbóż( do pasz treściwych)- wszystko w wysokiej kulturze. No i oczywiście specjalistyczny sprzęt o którym piszesz plus zapewne owijarka, przetrząsaczo-zgrabiarka, rozrzutniki...... i wiele innych jak w każdym wyspecjalizowanym gospodarstwie "mleczarskim. Plus logistyka, żeby cały cykl produkcyjny pospinać: skosić i zebrać zielonkę, sianokiszonke, siano plus żniwa i kukurydza. Oczywiście w międzyczasie obornik, siewy, wsiewki i zabiegi agroteczniczne. Wszystko szybko, żeby "oszukać" pogodę. Żeby to wszystko "pospinać" w wyspecjalizowanym gospodarstwie (średniej wielkości) należy mieć "zapas KM" a wśród nich na pewno 100-120KM (w szczególności w gospodarstwach na terenie pagórkowatym). Ciągnik taki poradzi 4obrotowkę, która uprawi bezbruzdowo pola pod pastwiska, po których będzie można śmigać podczas zielonych żniw bez obawy że sie nożyk urwie, podbieracz skrzywi, z ciągnika wypadnie oraz obornik (jak leży grubiej) i pozostałości po kukurydzy na stokach roli przykryje. Obrotówki są OK. Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chciałem zapytać, czy grudziadzki ATLAS to dobry pług, oraz czy do c 385 jest sens kupić 4 skibowego czy raczej 3 ze względu na udźwig?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

te 15 cm, a nawet 20 szersza opona na pewno może być. Wg. ciebie to z pługiem 5x30 ( często spotykanym ) by musiał pracować traktor na ogumieniu 12,4 cala 18,4 cala zajmuje ok.0,5m, a to jest jedna z najczęściej używanych szerokości opon

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam pytanie czy orze ktoś mtz 82 pługami obrotowymi 4 skibowymi bo mam trójkę i myślę żę mógł by uciągnąć 4 skibowy tylko czy podnośnik da rade

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

opona spokojnie może byc szersza niż szerokośc skiby

ja mam z tyłu 520/70/38 i bez problemu mieści sie w bruzdę szekości 40 cm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pług marki landsberg 3x35 cm na skibe na 4 smiga bez większych problemów problem jest jak trzeba odorać od miedzy bo bierze do koła jak orałem czwórkami to było ok

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jaki pług radzicie do ciągnika Renault 103.54 (93KM)?? Zastanawiam sie nad 3 albo 3+1 obrotową. To ma być pług obrotowy. Oczywiście uzywany i jeszcze jakiej fizmy najlepiej??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak masz mozaiki to 5 z regulowaną szerokością, a jak równo i lżejsza gleba to 6. Na górki koniecznie obrotowy 5. Mam MF 190 KM i czasami ciągam KV 4 obrotówkę na sztywnej ramie- zostaje za duży zapas mocy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
jaki pług radzicie do ciągnika Renault 103.54 (93KM)?? Zastanawiam sie nad 3 albo 3+1 obrotową. To ma być pług obrotowy. Oczywiście uzywany i jeszcze jakiej fizmy najlepiej??

Wszystko zalezy jaka kasa dysponujesz do wydania na pług?

Ale przy takiej mocy ciagnika mozesz spokojnie kupic 4skibowego obrotowca powinienes sobie poradzic z takim pługiem nawet na ciezszej glebie!

Najlepiej zeby był na zabezpieczeniach non-stop typu:resor,sprezyna,olej ewentualnie pneumatyka (jesli posiadasz w swoim ciagniku do tego układ pneumatyczny) no ale takie pługi sa zazwyczaj drozsze o tych z zabezpieczeniem kołkowym które zdecydowanie odradzam!

Warto zwrócic uwage na wysokosc słupic bo wyzsze słupice znacznie poprawiaja wydajnosc i jakosc orania szczególnie po niektórych uprawach jak np:kukurydza, rzepak itp. a na pewno nie beda przeszkadzały np:przy oraniu po uprawach zbozowych!

Z dodatkowych ulepszeń warte uwagi sa pługi dodatkowo wyposazone w regulowana szerokosc orki ale oczywiscie to sprowadza sie do wzrostu ceny a bez tego raczej da sie przezyc!

Jesli chodzi natomiast o firme to sugerowałbym sie osobiscie dostepnoscia

czesci zamiennych i tu przynajmniej w mojej okolicy praktycznie oprócz polskiej Unii Grudziądz króluje Kverneland i Lemken a ceny czesci do nich wcale nie sa wyzsze od cen czesci do polskich pługów!

No ale zeby kupic 4skibowy obrotowy uzywany pług w dobrym stanie jednej z tych firm szczegolnie Kvernelanda to trzeba wyłozyc minimum 10tys.zł!

Sa takze inni producenci jak np: Rabewerk,Overum,Fiskars,Gassner itp. ale tak jak wczesniej wspomiałem z czesciami do nich przynajmniej w mojej okolicy jest ciezko bo jesli sa wogóle dostepne to trzeba na nie długo czekac az zostana sprowadzone albo sa znacznie drozsze (np: Overum) od czesci do pługów wyzej polecanych firm!

Rozejrzyj sie chocby po allegro bo tam czasami zdarzaja sie ciekawe oferty!

Jesli chcesz kupic uzywany obrotowy pług to (mysle ze o tym na pewno wiesz ale pisze tak dla swietego spokoju)koniecznie go dobrze obejrzyj i w miare mozliwosci przetestuj bo przypadku pługów obrotowych dochodza jeszcze oprócz pokrzywionych ram takie usterki jak luzy mechanizmu obrotu,wycieki nie tylko w tym miejscu ale takze (w zaleznosci od rodzaju) na elementach zabezpieczeń skib itd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za rade właśnie o takie info. mi chodziło teraz tylko musze sie rozejrzeć w okolicy jak jest z częściami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Chciałem zapytać, czy grudziadzki ATLAS to dobry pług, oraz czy do c 385 jest sens kupić 4 skibowego czy ra

czej 3 ze względu na udźwig?

kup lepiej trojke szybciej bedziesz oral i moze po duzym obciazenie kotlowac a jesli masz gory to nie radze narazie

 

/edit - Sob Lis 4 9:27:26

Co powiesz, gdy duże gospodarstwo nie jest specjalistyczne Question wg. wadą obrotowych jest cena i waga no i te pętlowe nawroty (jak ktoś tego nie lubi), poza tym to raczej same zalety - mam zagonowy jak pole jest niekształtne to mam go dość. Teraz rzadko kto u nas ma jeden traktor w gospodarstwie ponad 10ha.

kumpel ma na 20 ha 4 ciagniki w tym dwie 1201 i 1224 hehe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam wszystkich, podczepie sie do tematu , potrzebuje fotki plugow wahadlowych i talerzowych, chcacych mi pomoc prosze o kontakt na gg 5270874 z gory wielkie dzieki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...