Skocz do zawartości
Gość sirnnemonic

Przejście na Vat z ryczałtu

Rekomendowane odpowiedzi

Mógłby mi ktoś na 100% odpowiedzieć, czy od części na samochód osobowy można odliczyć VAT, bo tak do końca nie jestem pewien. W sumie służy do produkcji bez samochodu ani rusz.

 

Tak na 100% możesz odliczyć VAT od samochodu osobowego, bo sam w tym miesiącu będe odliczał. Nie musisz prowadzić żadnej ewidencji środków trwałych wpisujesz go tylko w ewidencji nabycia towarów i usług Vat, tam samo gdzie wpisujesz nawozy, maszyny, paliwo itd. Fakturke zanosisz do księgowej i już. Kupujac samochod w salonie zapytaj sie czy nie maja znizki dla osob prowadzacych dzialnosc gospodarcza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem to są dwie możliwości:

 

1. Wciągnąć samochód na środek trwały i wtedy ewidencji przebiegu pojazdu nie trzeba prowadzić, ale oczywiście można, żeby na przykład udowodnić w US że samochód używany jest do celów służbowych a nie prywatnych.

 

2. Używać samochodu prywatnego do celów firmowych, wtedy należy prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu.

 

Mowa oczywiście o samochodach osobowych. VAT od części i napraw można odliczac w obu przypadkach, z tym że w drugim iloczyn liczby przejechanych kiometrów i stawki za kilometr powinien być na tyle duży by przekroczyć koszty poniesione na używanie samochodu, ale to nie powinno stanowić problemu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak już żeby nie było wątpliwości - jesli nie wierzyta w to co piszę:

cytat z ustawy o podatku od towarów i usług:

 

3. (107) W przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony kwotę podatku naliczonego stanowi 60 % kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca - nie więcej jednak niż 6.000 zł.

 

7a. (115) Przepisy ust. 3 i 4 stosuje się odpowiednio do nabytych lub importowanych części składowych zużytych do wytworzenia przez podatnika samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych, o których mowa w ust. 3, z uwzględnieniem przepisów ust. 4-5c, jeżeli te samochody i pojazdy zostały zaliczone przez tego podatnika do środków trwałych w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym.

 

Mam nadzieję że wątpliwości wyjaśnione.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze jedno tak już dla wszystkich Vat-owców:

vat zawsze można odliczyć tylko i wyłącznie od towarów i usług które w rozumieniu podatku dochodowego mogłyby stanowić koszt uzyskania przychodu. I tą zasadą zawsze należy się kierować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie a można odliczyć np. pralkę, przydomową oczyszczalnie ścieków. Napiszcie jakie rzeczy odliczaliście, które wykorzystujecie niekoniecznie do produkcji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Technik - nie da się odliczyć VAT-u od towarów i usług, które nie są kosztami w produkcji. Odnośnie pralki to teoretycznie możesz się tłumaczyć że służy do prania odzieży roboczej - ale jeśli inspektor Ci to odrzuci podczas kontroli to narażasz się na domiar. Proszę pamiętać że US traktuje to jako przestępstwo karno skarbowe.

Jeśli masz ochote to teoretycznie wszystko możesz kupić na fakturę i odliczyć VAT. Oczywiście do pierwszej kontroli z US, która Cię wtedy bardzo mocno zaboli.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można odliczyć wszystko pod warunkiem że jesteś w stanie udowodnić że używasz tego tylko w gospodarstwie a nie w domu. Dla skarbówki nie jest logiczne że dom jest miejscem pracy, ja mieszkam gdzie indziej a gospodarstwo mam gdzie indziej i odliczam vat od wszystkich zakupów dla gospodarstwa. Nie tylko od pralki ale od proszku do prania, wody do picia, kosiarki do trawnika komputera, internetu, gazet, itp. itd. Miałem już trzy kontrole i nigdy nie miałem problemów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Urząd skarbowy to,, Państwo w Państwie" ten sam przepis będzie różnie interpretowany (zależy od regionu i....humoru urzędnika) trudno nieraz

przeforsować swoje racje ale do odważnych świat należy i nie można mieć

zbytnich kompleksów przed US.

A co do ,,przesadnego"odliczania Vat to byłbym ostrożny(nie zawsze to się opłaci)

żeby nie prowokować Skarbówki.

Ja na ,,Vacie" jestem 6 lat i jak na razie bez problemów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Księgowa nie odliczyła mi pralki, poniważ powiedziała, ze nie zatrudniam pracowników a więc nie mogę odliczyć, ale mam nadzieje ze od komputera wraz z osprzetem omozna odliczyc vat, poniewaz nie wyobrazam sobie prowadzenie gospodarstwa bez komputera w dzisiejszych czasach. Jak to jest z tym panowie? Ktos z was odliczał?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Księgowa nie odliczyła mi pralki, poniważ powiedziała, ze nie zatrudniam pracowników a więc nie mogę odliczyć, ale mam nadzieje ze od komputera wraz z osprzetem omozna odliczyc vat, poniewaz nie wyobrazam sobie prowadzenie gospodarstwa bez komputera w dzisiejszych czasach. Jak to jest z tym panowie? Ktos z was odliczał?

troche bez sensu to ca masz całe zycie chodzić w brudnych ciuchach?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musisz skarbowemu udowodnić że używasz pralki tylko w gospodarstwie a to jest praktycznie niemożliwe jeżeli nie masz osobnego biura łazienki itp. Ich nie obchodzi że zona ci pierze ciuchy robocze. Możesz też oddać je do pralni i odliczyć vat od rachunku za pranie, wtedy będzie ok tylko pralnia musi pewnie napisać że pierze ubrania robocze a nie futro

Wystarczy mieć gdzieś małe pomieszczenie na biuro (nie w domu) i wtedy od wszystkiego co się tam znajdzie a jest potrzebne do gospodarstwa łącznie z mydłem i powidłem można odliczyć vat. Jak masz wszystko w domu to mogą być nawet problemy z vatem od energii.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

koledzy mam pytanko, o odliczeniach vat mozna sie z tego tematu bardzo duzo dowiedziec, a jak jest ze sprzedażą? Jak sprzedaje np. zboże to dostaje na konto cene netto, a vat odprowadzam do us? I to jest tez 6%?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprzedajesz z 3% vatem i kwotę brutto dostajesz na konto albo gotówką i teoretycznie vat odprowadzasz do us. W praktyce w związku z różnicą vatu z którym kupujesz-22% a vatem z którym sprzedajesz-3% to us zwraca ci nadpłacony przy sprzedaży vat.

Np. jeśli kupiłeś towary za 12 200zł a sprzedałeś towar za 12 200 zł to wpłaciłeś (kupując) 2 200zł vatu a odzyskałeś 366 zł przy sprzedaży, w związku z tym us zwróci ci 1834 zł nadpłaconego vatu.

To tak najkrócej i najogólniej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki Rozumiem - różnica pomiedzy vatem z zakupu srodków do produkcji a vatem który jest naliczony przy sprzedaży płodów rolnych wraca do mnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak jest jeśli sprzedaje np. cielaka dla vatowca a jak dla ryczłtowca. W obu przypadkach na fakturze wstawiam stawkę 3%? Zawsze sprzedaje wszystko ze stawką 3 %?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co z remontem domu - wymiana dachu, okien, budowa przydomowej oczyszczalni ścieków itp? Czy rolnicy mogą odliczyć Vat z faktur przeznaczonych na ten cel?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz część domu przeznaczyć na działalność rolniczą - biuro - proporcjonalnie od tej części (zazwyczaj 30-50%) odlicza się wydatki na bieżące remonty budynku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Zakupiłem trochę maszyn i z tego co wiem musze prowadzić ewidencję środków trwałych, tylko nie wiem jak to wygląda. Czy ktoś z forumowiczów - VAT owców mógłby mi podesłać na PW taką ewidencje i wytłumaczyć jak się ją prowadzi? Proszę o szybką odpowiedź ponieważ deklaracja VAT już złożona i spodziewam się kontroli z US a ewidencji nie posiadam.

Z góry dziękuje i pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a czy od nowego roku wchodzi cos takiego ze US ma obowiazek powiadomic przed wczesniejsza wizyta????????? nie wiem gdzie to słyszałem..........

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przed każdą planowaną wizytą US ma obowiązek powiadomić podatnika.

Rolnicy - vatowcy nie mają obowiązku prowadzenia EŚT - jedynie w rejestrze VAT (nie mylić z ewidencją kupna i sprzedaży) należy wyszczególnić pozycje, które stanowią ŚT. Wtedy kwoty z tych pozycji wpisujesz w poz. 44 i 45 deklaracji, a jeśli masz dowody ich opłaty możesz wystąpić do Naczelnika US o zwrot nadwyżki VAT w ciągu 25 dni. Do wniosku dołączasz potwierdzone kopie faktur i ich opłat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem że rejestr Vat to jest rejestr faktur, który prowadzę na co dzień (czyli prowadzę rejestr faktur sprzedaży i kupna)?

Czyli mam w tym rejestrze wyszczególnić, że ten zakup to środek trwały, tylko w jaki sposób mam to zrobić (np. zaznaczając przy numerze faktury ŚT?).

I czy aby na pewno nie jest wymagany EŚT bo doradca w ODR twierdzi że jest wymagany.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na pewno nie jest wymagany. Już dwa razy miałem rozliczany zwrot VAT za środki trwałe i nie musiałem się okazywać żadną ewidencją.

Ja rejestr VAT prowadzę w arkuszu kalkulacyjnym - mam rubryki z poszczególnymi stawkami VAT a ostatnia jest zarezerwowana na ŚT i osobno podliczana.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na pewno nie musisz prowadzić ewidencji środków trwałych i obliczać od nich amortyzacji.

Rejestr faktur najlepiej prowadzić osobno dla faktur zwykłych i faktur od środków trwałych bo ich wartości netto i vat wprowadzasz w innych rubrykach w deklaracji VAT. I dopiero w deklaracji sumujesz kwoty netto i vat od faktur bieżących i od zakupu śr. trwałych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Na pewno nie jest wymagany. Już dwa razy miałem rozliczany zwrot VAT za środki trwałe i nie musiałem się okazywać żadną ewidencją.

Ja rejestr VAT prowadzę w arkuszu kalkulacyjnym - mam rubryki z poszczególnymi stawkami VAT a ostatnia jest zarezerwowana na ŚT i osobno podliczana.

 

A czy mógłbyś mi przesłać swój rejestr, oczywiście szablon.

Na PM lub e- mail.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...