Skocz do zawartości
Gość dronio

Gęsi - reprodukcja i tucz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Wie ktoś może jaka jest cena pisklaka w Ami?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proponuje wszystkim czekać. Trochę cierpliwości i wygramy na tym dobrą cenę. Ale podajrzewam że teraz kiedy cena zbliża się do 8zł to większość na gwałt poleci do zakładów podpisywać umowy......Powtarzam : trochę cierpliwości i ten rok może nie być aż taki zły.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witajcie.

Też docierają do mnie informacje, że na rynku już operuje w kilku zakładach cena 8 zł netto. Pamiętajcie, że 8 zł netto w tym roku jest i tak niższa niż propozycja 5,80 zł netto w ubiegłym.

 

Proste wyliczenie, choćby w oparciu o pisklę: cena na początku sezonu w ubiegłym roku wynosiła 5 zł netto, a w tym proponowana jest 7,50 zł netto. Wynika z tego, że tu był wzrost o 50%. Przenosząc to analogicznie na żywiec 5,80 zł + 50% to cena powinna wynosić 8,70 zł netto. Podobnie wzrosły inne składowe produkcji.

 

Rację ma Lukasz, że trzeba cierpliwości i spokoju w podejmowaniu decyzji. I nie ma powodów, żeby pędzić do zakładów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich chciałbym poruszyć temat niepodskubywania gęsi niosek z powodu jakiegoś abstrakcyjnego zakazu który zrodził sie w jakiejś jeszcze bardziej abstrakcyjnej głowie. nie chodzi tu już o straty których pewnie nikt nam nie zrekompensuje.

Przy podpisywaniu umów w krórych jest mowa o zakazie podskubu należy dopisać jeszcze jeden punkt mianowicie : pierwszy skup jaj będzie w połowie grudnia a ostatni w marcu ponieważ gęsi nieoskubane zaczną się nieść na początku grudnia więc policzcie sobie ile jaj trzeba będzie wyżucić tzn(zapłacić za ich utylizację) z własnej kieszeni, zakaz podskubu oznacza koniec gęsi w polsce nie znam chodowców którzy byliby chętni na wstawienie tuczu w styczniu chodzi głównie o koszty ogrzewania.

Należy zrobić wszystko aby ten zakaz został zniesiony i dlaczego ma obejmować tylko polskich chodowców czyżby w UNII byli równi i równiejsi!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o nioski to racze to będzie jej koniec ,osobiście hoduję już 10lat a rodzice utrzymywali ją 23 i wtym roku ja ubijam 1700 sztuk i jest to koniec tej przygody.Zakłady wstawiać chcą ale cena jak słyszęto może3,50 ajak 3,90 to już wszystko!!! Pasza 1280 i jeszcze skubać niewolno a gęś ma cykl nieprodukcyjny 180 dni.Gdy my mówimy że z kalkulaci wynika cena 5zł to dyrektor mówi że piskle wtedy 9-10zł to oceńcie sami ile chcą zarobić-ta cena jajka nieobejmuje kwesti nieskubania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koleżanki i Koledzy hodowcy,

 

Należy się krótkie usystematyzowanie wiadomości ostatnich dni.

 

1. W ostatnim czasie cena kilograma żywca gęsiego zyskuje na cenie i ta tendencja wzrostowa została nadal zachowana. Niepokojącą sprawą jednak jest to, że wciąż pojawiają się w naszym własnym gronie "odmieńcy", którzy podpisali umowy z cenami netto 8,00 zł - 8,20 zł/kg i wbrew naszemu wspólnemu interesowi dławią tą informację w sobie, zatajają fakt przed szerszym gremium. Jest to niewłaściwa droga, ale jednocześnie wciąż nie można temu zapobiec.

 

2. Koszt wyprodukowania jednej sztuki gęsi owsianej wynosi obecnie 49 złotych (w tej sumie nie uwzględnia się zysku) - oparte na kalkulacjach kosztów, a wcześniej omówione także tu na forum.

 

3. Wbrew dość jednoznacznemu stanowisku, że zapisy umowne typu : "ostateczna cena będzie ceną rynkową" są klauzulami niedozwolonymi i krzywdzącymi hodowców, część producentów zdecydowała się podpisać umowy z takimi zapisami. Szanowni hodowcy obserwując obecną sytuację na rynku sami oceńcie skąd będą brane te tzw. "ceny rynkowe" skoro już umowy uwzględniające najwyższe ceny są skrywane, zakłady posługują się cenami nie mającymi związku z rzeczywistością. Nie można liczyć na to, że nagle ulegnie to zmianom i zakłady wyliczą cenę w oparciu o faktycznie istniejące na rynku ceny. Nie mają w tym interesu. Naiwność osób, które podpisały takie umowy nie zna granic! Zapominacie także, że ZD inaczej określają cenę za gęś 9-cio tygodniową i 16-sto tygodniową, a średnią będą wyliczali z ogółu skupowanego żywca.

 

4. Koszty wyprodukowania gęsi 9-cio tygodniowej nie odbiegają od kosztów wyprodukowania gęsi 16-sto tygodniowej. Tzw. "młoda gęś" skarmiana jest pełnowartościowymi paszami w całym okresie chowu, albowiem to jedyny sposób na osiągnięcie oczekiwanej wagi w krótszym okresie. Koszty pisklęcia nie zmieniają się przy obu sposobach produkcji. Koszty produkcji również są analogiczne i bardzo zbliżone. Należy również pamiętać o tym, że nawet zużycie karmy w znaczny sposób nie odbiega w hodowli 9-cio i 16-sto tygodniowej. Jedyna zaleta to możliwość wyprodukowania większej ilości gęsi w trakcie jednego sezonu.

 

5. Kolejną sprawą, o której także była już mowa, jest to, że ceny na poziomie netto 7,30 - 7,50 zł/kg są dokładnym odpowiednikiem ceny netto 5,20 zł/kg wypłacanej w ubiegłym roku. Należy zwrócić uwagę na to, że mimo ładniejszego brzmienia ceny, dokładna i skrupulatna analiza kosztowa wskazuje na to, że są to ceny nie dające nawet pokrycia kosztów produkcji. Dlatego należy maksymalnie wstrzymywać wstawienia piskląt i negocjować ceny powyżej netto 8,00 zł/kg i wymuszać zamieszczanie w umowach zapisu cen gwarantowanych.

 

6. Ostatnią sprawą jest kwestia podniesiona przez kolegów "nioskarzy", którzy słusznie zauważyli, że cena pisklęcia powinna kształtować się na poziomie 9-10 zł/szt, co jednoznacznie wskazuje na poziom jaki powinny osiągnąć ceny za żywiec gęsi. Tak jak już było podane, cena za żywiec powinna być odnośnikiem ceny piskląt 1:1.

 

Wymiana informacji pomiędzy hodowcami, również na tym forum, jest jedyną metodą na zorientowanie się w sytuacji rynkowej i jest także sposobem na rozwiązanie nurtujących nas spraw. W ten sposób nie dość, że jesteśmy słyszalni to jeszcze możemy na poziomie ogólnopolskim ustalić wspólne stanowisko, a bez "masowego poruszenia" nie ma możliwości wypracowania cen zapewniających nam zysk. Dowodem na to jaką "bronią" jest internet i społeczeństwo informacyjne jest "rewolucja krzemowa" w Egipcie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

W związku z brakiem zmian w sytuacji na rynku gęsi spotkanie Zrzeszenia Gęś-Pol zaplanowane na 4-5 stycznia br. nie odbędzie się. W razie jakichkolwiek pytań proszę o kontakt telefoniczny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście informacja dotyczyła spotkania zaplanowanego na 4-5 lutego br. To spotkanie nie odbędzie się.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dodam że na spotkaniu podsumowującym poprzedni sezon padały obietnice płacenia dobrych cen - za zywiec a proponowana cena miałaby zniechęcać osoby spoza branży do produkcji gęsi poto by nie chwiać rynkiem, a producenci mieliby dostawać ceny rynkowe, nie określając czym miałaby byc cena rynkowa

Jednak moje obserwacje są takie że cena jaka jest finalnie płacona za zywiec to właśnie ta gwaratowana min. mimo obietnic płacenia dodatków, cen rynkowych, wyrównań e.t.c.

Wiadomość z ostatniej chwili Animex koryguje propozycje cenowe na 7,5 plus minus 20 groszy

Propozycja ta nie rekompensuje pełnych kosztów produkcji.

Nie jestem jednak w stanie określic jakie jest zainteresowanie ze strony producentów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koleżanki i Koledzy Hodowcy,

 

W tym sezonie zainteresowanie gęsią po stronie zakładów drobiarskich jest dość duże, zarówno po stronie polskiej jak i niemieckiej. Ceny również powoli wzrastają, a zakłady wciąż mają bardzo mało podpisanych umów. Hodowcy nie są skłonni podpisywać umów z cenami poniżej netto 8 złotych/kg i większość wciąż czeka na ceny zapewniające opłacalność, a w przypadku nie osiągnicia tego pułapu jest skłonna zrezygnować z produkcji gęsi.

 

Ceny oferowane przez zakłady niemieckie sięgają obecnie ponad netto 2,55 Euro/kg żywca. W Polsce ceny za żywiec dla hodowców produkujących dobry towar osiągają obecnie ceny netto 8,30 zł/kg.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Zapraszam Was do szerszej dyskusji.

Czy przedstawiciele ZD odwiedzają Wasze fermy i jakie proponują

ceny za żywiec, czy wprowadzają do umów jakieś nowe zapisy na

naszą korzyść lub niekorzyść, jakie ceny pasz oferują paszarnie,

jakie są realne ceny zbóż w innych rejonach Polski z wyłączeniem

lubuskiego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli niemiecki hodowca ma 2,55euro za kilogram,to polski hodowca musi mieć 10zł netto.Moim zdaniem ZD są przygotowane na taką cenę,lecz zaczynają od najniższego pułapu,może się uda polskiego hodowcę wyrolować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. U mnie cisza propozycji konkretnych niema ani na jajo ani na żywiec przesunięto nakład pierwszy z 07. na 14. lutego a na 18 zakład organizuje spotkanie integracyjno - negocjacyjne ciekawy jestem co to wyjdzie z tego . Na spotkaniu tym ma być p. Bielińska i p. Badowski kto to jest to hodowcy nioski doskonale wiedzą postaram się wykorzystać ich obecność .Chciałbym się odnieść jeszcze do postu Franka , twoja propozycja procentowego zapisu w umowie kontraktacyjnej ceny jaja 70% lub 62% kg żywca , lub ceny pisklęcia jest propozycją bardzo trafioną i hodowcy któzry wymieniają stada w tym roku powinni już te zapisy uwzględniać w nowych umowach kontraktacyjnych jak również powinni się domagać tego aby sprzedaż starego stada pokrywało zakup piskląt na nowe stado . W2007r ja wymieniałem stado wraz z kolegami wynegocjowaliśmy takie warunki wraz z zapisem ceny minimalnej na jajo wylęgowe pisałem naten temat na forum co roku w tym roku zakłady stawjają warunki takie jak w całej Polsce takich warunków jak my żądamy nikt niema dlatego apel nas do hodowców z całej Polski upominajcie się o swoje nawet kosztem przerwania hodowli a nawet zaniechania jeśli z waszej strony nie będzie zaangażowania co do warunków i zasad określania wymiany i ceny jaja my tutaj unas nic nie zrobimy sami . Pozdrawiam[/url]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam stado 600 niosek reprodukcji rusza nowy sezon na pisklaka a ja nie znam ceny za jajo.PASZE drogie i reszta też. tuczarze będą wstawiać nowe stada a niewiedzą za ile sprzedadza gęś.promocja naszej ,,g,, jest do bani. co zatym się kryje zmowa jakaś w krajowej radzie czy co.temat tabu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ja kontraktuję w ZD Niepołomice. mam w umowie cenę taką jak w zeszłym roku czyli 5 złotych netto.
następne 5zł dołorzysz z babcinej renty? A gdzie Twój zarobek?CH YBA ŻE GĘSIAKI powietrzem będziesz karmić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Witam. U mnie cisza propozycji konkretnych niema ani na jajo ani na żywiec przesunięto nakład pierwszy z 07. na 14. lutego a na 18 zakład organizuje spotkanie integracyjno - negocjacyjne ciekawy jestem co to wyjdzie z tego . Na spotkaniu tym ma być p. Bielińska i p. Badowski kto to jest to hodowcy nioski doskonale wiedzą postaram się wykorzystać ich obecność .Chciałbym się odnieść jeszcze do postu Franka , twoja propozycja procentowego zapisu w umowie kontraktacyjnej ceny jaja 70% lub 62% kg żywca , lub ceny pisklęcia jest propozycją bardzo trafioną i hodowcy któzry wymieniają stada w tym roku powinni już te zapisy uwzględniać w nowych umowach kontraktacyjnych jak również powinni się domagać tego aby sprzedaż starego stada pokrywało zakup piskląt na nowe stado . W2007r ja wymieniałem stado wraz z kolegami wynegocjowaliśmy takie warunki wraz z zapisem ceny minimalnej na jajo wylęgowe pisałem naten temat na forum co roku w tym roku zakłady stawjają warunki takie jak w całej Polsce takich warunków jak my żądamy nikt niema dlatego apel nas do hodowców z całej Polski upominajcie się o swoje nawet kosztem przerwania hodowli a nawet zaniechania jeśli z waszej strony nie będzie zaangażowania co do warunków i zasad określania wymiany i ceny jaja my tutaj unas nic nie zrobimy sami . Pozdrawiam[/url]
a gdzie to zebranie to wpadne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziwne wydaje mi się że spotkania na temat cen gęsi odbywają się w tych samych terminach w wielu ZD podejżewam że ZD są lepiej zorganizowane od nas. W Kutnie spotkanie na temat cen gęsi odbyło się w tym samym czasie co w AMI. Na którym zaproponowano cenę 7,3 bez zainteresowania hodowców a następne ma odbyć się też 18-tego.

Apeluję do hodowców aby trzymali się ceny która gwarantuje zakup za 1kg żywca gęsiego co najmniej 11kg pszenicy ponieważ tylko taka relacja cen może dać nam minimalny zysk. Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich jak tam z ceną jaj dostałem propozycje od Animex 3,5-3,9 zł co nawet nie pokrywa kosztów produkcji nie wspominając o zakazie podskubu.

Kilka dni temu dzwoniło do mnie dwóch właścicieli zakładów wylęgowych i proponowali mi cenę jeden 4,5 a drugi 4,6 zł ale powiedziałem im że nic z tego.

Taka cena jest niewystarczająca.

NIE ODDAWAJCIE JAJ PO CENACH NIE POKRYWAJĄCYCH KOSZTÓW PRODUKCJI JESZCZE JEDEN TAKI ROK JAK 2 POPRZEDNIE I BĘDZIE PO NAS CIEKAWE SKĄD WTEDY JAJA WEZMĄ.

Proponowane 3,5-3,9 za jajo to tyle samo co w ubiegłym roku 2,5. Nie chce prawić wywodów na temat cen paszy itd bo już DrHouse udzielił wystarczającej wypowiedzi na ten temat.

LUDZIE ZACZNIJCIE LICZYĆ.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Witam wszystkich jak tam z ceną jaj dostałem propozycje od Animex 3,5-3,9 zł co nawet nie pokrywa kosztów produkcji nie wspominając o zakazie podskubu.

Kilka dni temu dzwoniło do mnie dwóch właścicieli zakładów wylęgowych i proponowali mi cenę jeden 4,5 a drugi 4,6 zł ale powiedziałem im że nic z tego.

Taka cena jest niewystarczająca.

NIE ODDAWAJCIE JAJ PO CENACH NIE POKRYWAJĄCYCH KOSZTÓW PRODUKCJI JESZCZE JEDEN TAKI ROK JAK 2 POPRZEDNIE I BĘDZIE PO NAS CIEKAWE SKĄD WTEDY JAJA WEZMĄ.

Proponowane 3,5-3,9 za jajo to tyle samo co w ubiegłym roku 2,5. Nie chce prawić wywodów na temat cen paszy itd bo już DrHouse udzielił wystarczającej wypowiedzi na ten temat.

LUDZIE ZACZNIJCIE LICZYĆ.

zprecyzuj za jakie jajo biologiczne czy za każde.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzisiaj mam pierwsze jajo a mój ZWD niewie ile zpropnować zanie trzymaja wszystko w tajemnicy przed nami . Ijak tu produkować i inwestować.KOLEDZY tuczarze piskle powinno kosztować1:1 za kg żywca .A jajo biologiczne 60/65% pisklaka kg żywca 10zł netto.każdy byłby zadowolony i mógby wyliczyć sobie zysk w tym sezonie powodzenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

za biologiczne zapomniałem sprecyzować

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...