Skocz do zawartości
Pietko

Czy warto przechodzić na VAT dla rolników

Rekomendowane odpowiedzi

re.nehco

ciekawy post , a czy mólbyś coś więcej, gdyż jak do tej pory to przy 3% stawce wat nie spodziewałem się by na RR było lepiej.Pytanie podstawowe kto w Twoim przypadku płacił wat RR, czy aby napewno ten wat RR to dostawałeś dodatkowo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
re.nehco

Pytanie podstawowe kto w Twoim przypadku płacił wat RR, czy aby napewno ten wat RR to dostawałeś dodatkowo.

To nie jest tylko przypadek mój , ale każdego kto rozlicza się na tych zasadach. Jeżeli ja w swoim gospodarstwie co roku, ponad zakupy bieżące związane z ciągłością produkcji, wydam 20tyś brutto - najlepiej na zakup produktów z vat 22% (23%), to rachunek vatu wychodzi mi na 0 w porównaniu z rozliczaniem się z vatRR. Wniosek z tego taki że jeżeli będę co roku inwestował za kwoty powyżej 20 tyś to będę zarabiał na tym sposobie rozliczania się Vatu, a jeżeli tylko za tyle lub mniej to przechodzenie z ryczałtu na Vat na zasadach ogólnych mija się z celem. Takie jest moje zdanie, ciekawe co na to inni, na i Ty Rysiu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
re.nehco

Pytanie podstawowe kto w Twoim przypadku płacił wat RR, czy aby napewno ten wat RR to dostawałeś dodatkowo.

To nie jest tylko przypadek mój , ale każdego kto rozlicza się na tych zasadach. Jeżeli ja w swoim gospodarstwie co roku, ponad zakupy bieżące związane z ciągłością produkcji, wydam 20tyś brutto - najlepiej na zakup produktów z vat 22% (23%), to rachunek vatu wychodzi mi na 0 w porównaniu z rozliczaniem się z vatRR. Wniosek z tego taki że jeżeli będę co roku inwestował za kwoty powyżej 20 tyś to będę zarabiał na tym sposobie rozliczania się Vatu, a jeżeli tylko za tyle lub mniej to przechodzenie z ryczałtu na Vat na zasadach ogólnych mija się z celem. Takie jest moje zdanie, ciekawe co na to inni, na i Ty Rysiu.
odpowiadając na pytanie: Vat RR płaci tak jak zawsze konsument, tylko tu za pośrednictwem pośredników (firm skupujących i przetwarzających płody rolne). Vat RR w moim przypadku który opisałem wcześniej dostawałem dodatkowo, w wysokości tych ok 2% i to tyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nim zaczniemy sobie porównywać RR/WAT chciałbym żebyście mi wyjasnili jedno

np. cena q pszenicy była 80 zł , przychodził do was watowiec i chciał ja kupić, to co płacił Wam 80 + 6% =84.8 , bo ja duzo tych RR nie wypisałem ale tego dodatkowego watu to nigdy nie dostałem.Z tego co wiem to jest też róznica pomiędzy zapłatą gotówka za RR a przelewem na konto/ tylko w tym przypadku watowiec moze odliczyć sobie wat/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
nim zaczniemy sobie porównywać RR/WAT chciałbym żebyście mi wyjasnili jedno

np. cena q pszenicy była 80 zł , przychodził do was watowiec i chciał ja kupić, to co płacił Wam 80 + 6% =84.8 , bo ja duzo tych RR nie wypisałem ale tego dodatkowego watu to nigdy nie dostałem.Z tego co wiem to jest też róznica pomiędzy zapłatą gotówka za RR a przelewem na konto/ tylko w tym przypadku watowiec moze odliczyć sobie wat/

 

jak byla po 80 zeta to na RR wypisywałem 75.48 + 6%=80 na RR zawsze przelewem a pomiedzy Watowcami można przelewem lub gotówką

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

więc gdzie ten dodatkowy zwrot , nadal czegoś nie rozumiem, mogłeś sprzedac po 80 , ale watowcowi sprzedałeś po 75,48+6%=80, z tego co piszesz to zyskał tylko wat-man bo mógł sobie odpisac wat, a co dla rolnika?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nigdy nie sprzedawałem rolnikom na RR , kupowałem parę razy na fakturę vat RR ale są ludzie i ludziska niektórzy boją się że im kasa nie wpłynie na konto inni zaraz chcieliby więcej kasy więc i tak to nie ma zbyt dużego sensu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
więc gdzie ten dodatkowy zwrot , nadal czegoś nie rozumiem, mogłeś sprzedac po 80 , ale watowcowi sprzedałeś po 75,48+6%=80, z tego co piszesz to zyskał tylko wat-man bo mógł sobie odpisac wat, a co dla rolnika?

ja nie sprzedawałem tylko dokonywałem zakupu i miałem możliwość odpisania sobie Vat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

widzę że to nie takie proste dostać odp ,więc postaram się zadać pytanie jasniej

- kiedy RR dostawał zwrot zryczałtowanego podatku wat, może kiedy to wiemy tylko czy na pewno, bo według mnie tp powinno być tak że mogłeś sprzedać pszenicę po 80 przychodził do Was Watowiec i kupował ja po 80+6%.To ma dla mnie sens.Znam taki przypadek, ale w praktyki wygladało to tak , po ile? po 80. To wypisz RR na 80 ale w tym wat.Rolnik dostawał co chciał czyli 80, a watowiec miał 6% do przodu,

a jeszcze gorzej jak kazał sobie wypisać na 90 a płacił 80.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
nim zaczniemy sobie porównywać RR/WAT chciałbym żebyście mi wyjasnili jedno

np. cena q pszenicy była 80 zł , przychodził do was watowiec i chciał ja kupić, to co płacił Wam 80 + 6% =84.8 , bo ja duzo tych RR nie wypisałem ale tego dodatkowego watu to nigdy nie dostałem.Z tego co wiem to jest też róznica pomiędzy zapłatą gotówka za RR a przelewem na konto/ tylko w tym przypadku watowiec moze odliczyć sobie wat/

Coś tu mieszasz kolego, bo jak Ty jesteś Vatowcem i przychodzi do ciebie rolnik RR i chce kupić od ciebie tą pszenicę po 80 zł, to Ty mu wystawiasz fakturę na 3% ( 80zł+3%vat), a jak Ty kupujesz od rolnika RR to wystawiasz mu fakture VatRR (80zl+6%vat) i placisz 84,8zl.

a co do platnosci przelewem czy gotwka to niewiem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chodzi mi tylko o informacje czy ten watRR jest na pewno dodatkowo płacony, myśle że po to jest wymóg płatności przez konto aby uwiarygodnić zapłacenie dodatkowego watRR, zaczynam trochę to rozumieć

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

możecie mi naświetlic sprawę Vatt ,jestem rolnikiem Vat-owcem,pojechałem do rzeźni sprzedac świnki tam powiedzieli mi że mam wystawic fakturę na 8%,natomiast dzwoniłem do biura rachunkowego przed wyjazdem i powiedziano mi ,że mam wystawic fakturę na 5%

pytanie brzmi jaka jest stawka Vat-u gdy sprzedaję - ziemniaki,pszenicę,bydło,czy też świnki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ryszard1960 dzięki Ci bardzo ,to wszystko już w zupełności mi wyjaśnia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
chodzi mi tylko o informacje czy ten watRR jest na pewno dodatkowo płacony, myśle że po to jest wymóg płatności przez konto aby uwiarygodnić zapłacenie dodatkowego watRR, zaczynam trochę to rozumieć
Płacenie przelewem z pewnością służy uwiarygodnieniu transakcji, ale polak potrafi i tu też można coś pod stołem przemycić. Co do vatRR to jest on płacony dodatkowo, bo porownując z rozliczaniem się na zasadach ogólnych to nawet jak weźmiesz te 3% doliczone do towaru sprzedawanego , to jeśli nie zakupiłeś czegoś z równą, bądź większą sumą vat to musisz zwrócić całość , bądź różnicę, a na vat RR to luzik, bierzesz 6% i reszta cię nie obchodzi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wie ktoś jak to jest ze sprzedażą używanych maszyn z gospodarstwa, przy których zakupie był odpisywany vat i są wprowadzone do ewidencji zakupu jako środek trwały. Chodzi mi o dosprzedanie innemu rolnikowi (vatowcowi czy ryczałtowcowi) czy wystawiać trzeba fakturę itd... wie ktoś jak to będzie ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

od takich maszyn odliczasz amortyzacje i wystawiasz fakture ale niewiem ile % rocznie się amortyzuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chcąc wyczerpać temat, to :

1 faktura ze stawką vat 22, czy 23 %

2 jak maszyna jest już zamortyzowana to po prostu sprzedać bez faktury ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nehco:

1. stawka 23%

2. cenę stosujesz na fakturze umowną, to czy sprzedasz bez faktury zależy od kupującego,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jutro jade do skarbowego zawieść dokumenty o przejsciu na vat.

Mam pytanie czy musze najpierw wyrobic pieczątke zeby nia sie podbić na dokumentach czy dopiero pieczątke wyrabiam jak juz złatwie sprawy w US.

Ile wynosił vat dla ziemniaków jadalnych w zeszłym roku dla RR, bo robie ewidencje sprzedaży za ostatnie 3 miesiace i juz sam nie wiem czy było 3 czy 5%?

 

Jeszcze co ma byc na pieczątce:

"Gospodarstwo rolne

imie nazwisko

adres gospodarstwa

nip

regon"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze pytanie dotyczące NIP-1

co zaznaczyć

punkt C.3.1. prowadzenie dokumentacji

- księgi rachunkowe

- podatkowa księga przychodów i rozchodów

- inna ewidencja

- nie jest prowadzona

 

W punkcie C.3.3 Dane wynikajace z wpisu do ewidencji lub rejestru.

Mam tu wpisac numer z ARiMR?

 

Jeszcze mam problem z regonem (dzis dopiero mi przyszedł), w miejscu gdzie ma rodzaj przeważającej działalnosci wpisali mi 0119Z - pozostałe uprawy rolne niz wieloletnie, a ja tego wogóle w zgłoszeniu nie podawałem, podałem tylko 0111 i 0113, ale jako główne podałem 0111- produkcja zbóz, jutro bede musiał do nich dzwonić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na pieczątce to możesz sobie wypisywać co tylko Ci się chce i podoba. Pieczątka nie jest wymagana przez US.

 

Odnośnie REGON - jeśli się nie mylę, to w ten sposób Urząd Statystyczny pisze, przy produkcji roślinnej - 0119Z pozostałe uprawy rolne inne niż wieloletnie - jest to prawidłowe.

 

NIP1 - nie jest prowadzona, gdyż nie płacisz podatku dochodowego

C3.3. nic nie piszesz bo nigdzie nie jesteś zarejestrowany

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
teraz wystarczy tylko zgłoszenie, czyli:

 

Art. 96.

1. Podmioty, o których mowa w art. 15, są obowiązane przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art. 5 złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne, z zastrzeżeniem ust. 3.

2. W przypadku osób fizycznych, o których mowa w art. 15 ust. 4 i 5, zgłoszenie rejestracyjne może być dokonane wyłącznie przez jedną z osób, na które będą wystawiane faktury przy zakupie towarów i usług i które będą wystawiały faktury przy sprzedaży produktów rolnych.

 

 

Byłem dziś w US. Mieli znieść sprzedaż na poziomie 20 000 i te 3 miesiące ewidencji, ale nie znieśli. Tak więc z przejściem na VAT muszę poczekać rok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

do "osa21" ad wypowiedzi "Jaro8083"

w punkcjie C.3.1 zaznaczasz w zależności czy księgowość będzie ci prowadziło biuro czy sam, jeśli sam to zaznacz "podatkowa księga przychodów i rozchodów" i prowadzić ewidencję zakupu i ewidencje sprzedaży

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...