Skocz do zawartości
Gość sirnnemonic

Przejście na Vat z ryczałtu

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie jak rolnik vatowiec sprzedaje traktor to z jaką stawką vatu 3% czy 22%??

 

Jeśli nabyłeś ciągnik jako Vatowiec to napewno 22% od faktury.

Jeśli ciągnik był Twoją własnością przed przejściem na Vat to sprzedajesz go

na umowę K-S nie wystawjając faktury:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ciągnik był Twoją własnością przed przejściem na Vat to sprzedajesz go

na umowę K-S nie wystawjając faktury:)

 

Niestety nie jest to prawda ponieważ, w twoich ewidencjach vatowskich widnieja z pewnoscia zakupy czesci zamiennych i/lub paliwa do traktora. Tak wiec jest wykorzystwany do prowadzonej dzialalnosci rolniczej. W przypadku gdyby w dokumentacji nie bylo sladu uzywania traktora do celow produkcji rolnej mozna go sprzedac jako majatek prywatny na podstawie umowy kupna-sprzedazy. W podanej sytuacji nalezy wystawic fakture - VAT ZWOLNIONY. Poniewaz zostal zakupiony przed przejsciem na VAT i nie bylo mozliwosci odliczenia podatku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomocy!

No to przeszedłem na ten VAT od 1 stycznia i teraz wypełniam pierwszą deklaracje i mam problem z tymi terminami zwrotu, mianowicie:

w moim przypadku po kolei według numerów pól na deklaracji

poz 24 - 4229,5

poz 25 - 126,89

poz 40 i 41 bez zmian

poz 46 - 16472,91

poz 47 - 2076,04

poz 50 - 2076,04

poz 55 - 1949,15

i dalej mam problem z tego co wiem w poz. 56 powinienem wpisać 930,49 czyli 22% mojej sprzedaży netto a w poz.59 resztę nadwyżki czyli 1018,66. Czy mam rację? A co z pozycjami 51 i 58.

Czy mógłby ktoś od poz. 55 powiedzieć mi co ma być wpisane. Nie bardzo wiem o co chodzi z tymi terminami. Słyszałem też że są też jakieś skrócone terminy zwrotu.

Dzięki za pomoc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie twoje obliczenia są prawidłowe tylko sumy zaokrągla się do pełnych

złotówek np.poz.24 - 4229,5 a powinno być 4230. w poz.56 wpisujesz jeżeli

chcesz dokonać zwrotu podatku co w twoim przypadku jest możliwe,a w

poz.59 jeżeli chcesz przenieść resztę na następny okres rozliczeniowy,a w poz.

58 jeżeli chcesz aby reszta podatku została ci zwrócona w 180 dni.Osobiście

nie polecam bo jeżeli w następnym okresie rozliczeniowym będziesz miał

sprzedaż to kasa będzie w sumie w 90 dni .Poz. 51 nie mam pojęcia ale

chyba nie dotyczy.W poz. 55 wpisujesz nadwyżkę podatku naliczonego nad

należnym czyli 1949zł.

Jeżeli rozliczasz się miesięcznie i masz na komputerze exela to polecam do

pobrania arkusz który znacznie ułatwia wypełnianie.

 

Poniższe informacje mają wyłącznie charakter informacyjny i nie mogą być

przedmiotem pretęsji w stosunku do autora

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej.

Mam dwa pytanka:

 

1.Jak lepiej się rozliczać: co miesiąc czy co kwartał?

w pierwszym miesiącu po przejściu na zasady ogólne zrobię zakup środków trwałych za 150 000zł

Prowadzę wyłącznie produkcję roślinną (truskawki, porzeczki, aronia) więc sprzedaję w miesiącach: czerwiec, lipiec, sierpień

 

2.Czy mogę odliczać Vat z ON jeżeli nieposiadam ciągnika?

(Przejołem gospodarstwo po rodzicach i ciągniki których urzywam są zarejestrowane na ojca)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

siema !!

jest taka sprawa....zastanawiam się nad przejściem na Vat ale ostatnio doszły mnie słuchy że w przypadku gdy nie nie zwrócę do skarbówki takiej samej ilości jaką powinienem dostać od nich to więcej nie będzie mi wypłacone tzn. powiedzmy że sprzedałem płodów rolnych na 10 tyś zwrotu ale kupiłem nowy traktor za który powinni mi oddać 20tyś to jaka kwota zostanie mi oddana?

a takie pytanie na marginesie od jakiej wielkości gospodarstwa jest to opłacalne?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nieprawda - np sprzedałes w miesiacu zboze za 100 tys zł z tego +-3 tys wedruje do US , i kupiłes traktor za 80tys netto +- 100tys brutto

wiec dostaniesz zwrotu z ciagnika nie 20 tys tylko (20tys-3 tys) 17 tys

tak troche w przyblizeniu

Jezeli kupijesz cos na kredyt to tak samo dostajesz zwrot z tych pieniedzy.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie mam pytanie, coś takiego jak quad .Czy można odliczyć vat ,czy nie bardzo?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli w czasie kontroli uzasadnisz, że używasz go w gospodarstwie (szeroko pojętym) - masz do niego np. kosiarkę to nie ma problemu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

proszę o wskazanie

- jakie jest stanowisko US w przypadku odliczania VAT od ON zakupionego do ciągnika, który to został mi nieodpłatnie użyczony przez ojca

- czy warunkiem koniecznym do przejścia na VAT jest uzyskanie wymaganego przychodu (20000zł) w roku kalendarzowym poprzedzającym rok, w którym pragnę przejść na VAT czy też w przypadku przejścia na VAT od września wystarczy udokumentowanie takiego przychodu w roku 2008 (zaznaczam, iż działalność rolniczą prowadzę od końca sierpnia 2007 czyli od niepełnego roku), proszę również o podanie sposobu udokumentowania wymaganego przychodu (czy musi być to faktura VAT)

- w jakiej postaci przedstawia się przepływy finansowe w gospodarstwie z ostatnich 3 miesięcy bezpośrednio poprzedzających przejście na VAT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[

3. Jeśli kupisz samochód osobowy nie możesz sobie odliczyć od niego VAtu więc sprzedajesz jak dotychczas Jeśli kupisz samochód Z homologacją na ciężarowy i kupisz go na gospodarstwo to odliczysz sobie coś około 6 tyś max .Przy sprzedaży wiadomo faktura lub kombinwać z amortyzacją

Pozdrawiam

Może kupić Pick-upa

 

 

Począwszy od 22 sierpnia 2005r. w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony odliczyć można 60% kwoty podatku VAT, nie więcej jednak niż 6'000 zł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
proszę o wskazanie

1)jakie jest stanowisko US w przypadku odliczania VAT od ON zakupionego do ciągnika, który to został mi nieodpłatnie użyczony przez ojca

2) czy warunkiem koniecznym do przejścia na VAT jest uzyskanie wymaganego przychodu (20000zł) w roku kalendarzowym poprzedzającym rok, w którym pragnę przejść na VAT czy też w przypadku przejścia na VAT od września wystarczy udokumentowanie takiego przychodu w roku 2008 (zaznaczam, iż działalność rolniczą prowadzę od końca sierpnia 2007 czyli od niepełnego roku), proszę również o podanie sposobu udokumentowania wymaganego przychodu (czy musi być to faktura VAT)

3) w jakiej postaci przedstawia się przepływy finansowe w gospodarstwie z ostatnich 3 miesięcy bezpośrednio poprzedzających przejście na VAT

 

AD.1. żaden problem - wymagane jest tylko użyczenie w formie pisemnej czyli umowa użyczenia musi być sporządzona na piśmie.

 

AD.2. jest to warunek konieczny, sposób udokumentowania przychodu - zależy od US, niektórym wystarczy oświadczenie ale coraz częściej Urzędy żądają faktur RR z roku poprzedniego do wykazania przychodu.

 

AD.3. faktury zakupu i sprzedaży.

 

Ale wszystko dokladnie powiedzą Ci w US właściwym terytorialnie dla Ciebie, zreszta nie wiem na jakim jesteś etapie przechodzenia na VAT, trzeba zacząć od urzędu ststystycznego i nadania nr REGON. Jeśli potrzeba więcej info służę pomocą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzięki bardzo za wyczerpującą odpowiedź, teraz już tylko muszę udać się do US i wykombinować w jaki sposób wykazać przychód z roku poprzedzającego przejście na VAT w wysokości 20000zł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prosze odpowiedzcie mi na ponizsze pytania:

1. Czy to prawda że odlicza się tylko 60% vat i nie więcej niż 6000 zł kupując nie wazne co np. ciagnik?

2. Jak wystawiac faktury, chodzi mi miedzy innymi jak wpisywac numer faktury ?

3. Co sie wpisuje w deklaracji ktora sklada sie co miesiac, jka obliczyc kwote podatku, jak udowodnic urzedowie ze kupilo sie np ciagnik?

4. Kupowal ktos z was samochod osobowy i odliczal od niego vat?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1/odliczasz cały vat

2/numeracja to twoja indywidualna sprawa

mozesz robic nr kolejny faktury / miesiac / rok np 39/08/2008 itp

mozesz tylko kolejno numerowac ...........

3/poszukaj w temacie np

sprzedałes mleka za 10,000 tys z vatem za 10,300 ----300złvat

kupiłes dojarke za 5,000 tys z vatem za 6600 ----------1100złvat

wiec dostaniesz 800 zł zwrotu z US

4/ -patrz 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panie Hansie a mógłbyś mi wytłumaczyć dlaczego w Urzędzie Skarbowym powiedziano mi ze od samochodu np. za 50 000 zl brutto moge odliczyc podatek vat nie wiecej jak 60% i nie wiecej jak 6000zl?

Masz moze jakies przykladowe deklaracje lub wiesz gdzie sa one dostepne w internecie., bo nie rozumiem kilku rzeczy, mianowicie skad urzad ma pewnosc co wpisuej w deklaracji jesli nie zlaczam faktur vat?

Jak wypisuje fakture to zostawiam sobie kopie czy oryginał?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jezeli chodzi o samochody to Urzad Skarbowy ma racje - haxe kilka postow wczesniej opisal/a to dokładnie

 

tutaj deklaracja - http://www.vat.pl/deklaracje/index.php

Wizyty inspektorów bez zapowiedzi, wezwania do US do przyjemnych nie naleza-to odnosnie tego ze US nie ma pewnosci co wpisujesz do faktur.

mozliwe ze prowadzona jest kontrola krzyzowa - dokladnie nie wiem

zostawiasz sobie kopie- dajesz oryginał

ze sklepu dostajesz oryginał

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
nie rozumiem kilku rzeczy, mianowicie skad urzad ma pewnosc co wpisuej w deklaracji jesli nie zlaczam faktur vat?

Urząd skarbowy nabywa pewności, do tego co Pan pisze po kontroli skarbowej, która faktycznie do przyjemych nie należy jeżeli jest coś nie tak. Kary za zanizenie podatku VAT sa surowe, np 3 krotnośc zaniżenia plus odsetki.

ma pan obowiązek przechowywać dokumentacje przez 5 lat licząc po zakończeniu roku podatkowego, przez ten czas może być Pan wezwany do US w celu okazania dokumentów ksiegowych, wraz z ewidencjami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Technik rolnik - jeśli masz takie problemy ze zrozumieniem CO, GDZIE, KIEDY I DLACZEGO - TO KONIECZNIE WYNAJMIJ KSIĘGOWEGO, NO, LUB KSIĘGOWĄ, bo sam sobie na pewno nie dasz rady, choć nie są to skomplikowane rzeczy. No i jeszcze jedno z ustawą od podatku i usług oraz o podatku akcyzowym to musisz się "polubić", bo jak będziesz z każdym banałem do US chodził to w końcu im zbrzydniesz, a to podatnik ma w obowiązku znać przepisy podatkowe. Nie znajomość przepisów nie zwalnia z obowiązku podatkowego i prawidłowego wypełnienia deklaracji podatkowej. Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wniosek o przejscie na vat zlozylem w sierpniu i od wrzesnia bede na vacie. Kiedy po raz pierwszy i za jaki miesiacd skladam deklaracje?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Wniosek o przejscie na vat zlozylem w sierpniu i od wrzesnia bede na vacie. Kiedy po raz pierwszy i za jaki miesiacd skladam deklaracje?

 

Żartujesz?

 

A co napisałeś we wniosku, będziesz się rozliczał miesięcznie czy kwartalnie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Wniosek o przejscie na vat zlozylem w sierpniu i od wrzesnia bede na vacie. Kiedy po raz pierwszy i za jaki miesiacd skladam deklaracje?

 

Żartujesz?

 

A co napisałeś we wniosku, będziesz się rozliczał miesięcznie czy kwartalnie?

 

miesiecznie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Wniosek o przejscie na vat zlozylem w sierpniu i od wrzesnia bede na vacie. Kiedy po raz pierwszy i za jaki miesiacd skladam deklaracje?

 

Naprawdę zastanów się co zrobiłeś ... Jeśli nie wiesz za jaki miesiąc masz złożyć deklarację, a od 01 września jesteś na "WACIE" to życzę sukcesów w prowadzeniu rachunkowości do celów Vat-owskich

Powodzenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...