Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

czy ktoś siał rzepak po peluszce ,bo nie wiem jakim środkiem opryskać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
czy ktoś siał rzepak po peluszce ,bo nie wiem jakim środkiem opryskać.
najlepsze stanowisko moim zdaniem szkoda lepiej siać pszenice a za rok rzepak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koledzy doradźcie. We wtorek posiałem rzepak czekałem na deszcz żeby wjechać z opryskiem i się doczekałem więc dziś rano poleciałem Kalifem w dawce 0,25l /ha. Chcę jeszcze polecieć Butisanem Star 416 tylko według mojej mądrej księżeczki to nim można polecieć w trzech momentach:

a) zaraz po siewie

b)od 4-7 dni po siewie 2,5l/ha

C) jak rzepak ma jedną parę liści właściwych w dace 3l/ha

 

I nie wiem kiedy polecieć z kalifem nie mieszałem bo jeszcze go wówczas nie miałem. Miałem dodać Fuego ale w tamtym roku nie byłem z niego zadowolony i nie biore.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym dał 4-7 dni po siewie bo było napisane w pewnej książeczce o tym oprysku ze są najlepsze rezultaty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

luki czy aby nie przesadziłeś z dawką?0,25 może skończyć sie zbieleniem liści no chyba ze masz super glebe.moim zdaniem na poprawkę butisan star to trochę drogo i nadwyraz jeśli już jechałeś kalifem.wystarczyłby sam metazachlor(butisan,feugo,metazanex,metaz) w dawce 2,5l po wschodach rzepaku no a jak już masz butisan star to 2,2l w 4-7 dnia powinno załatwić sprawe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a czy zbielenie liści o którym pisze poniżej jest czymś niebezpiecznym ? pytam gdyż jeszcze sam takiej sytuacji niemiałem ale na polach u sąsiada coś takiego bylo dziś prysnołem wspomnianym kalifem w dawce 0.3 na suchą zbryloną glebe ziemia cięzka margieli kreda no a teraz niewiadomo jak rzepaczek zareaguje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Koledzy doradźcie. We wtorek posiałem rzepak czekałem na deszcz żeby wjechać z opryskiem i się doczekałem więc dziś rano poleciałem Kalifem w dawce 0,25l /ha. Chcę jeszcze polecieć Butisanem Star 416 tylko według mojej mądrej księżeczki to nim można polecieć w trzech momentach:

a) zaraz po siewie

b)od 4-7 dni po siewie 2,5l/ha

C) jak rzepak ma jedną parę liści właściwych w dace 3l/ha

 

I nie wiem kiedy polecieć z kalifem nie mieszałem bo jeszcze go wówczas nie miałem. Miałem dodać Fuego ale w tamtym roku nie byłem z niego zadowolony i nie biore.

 

Jeżeli miałeś zamiar zastosować Butisan Star to po czo stosowałeś Kalif ?

 

Dawka Kalifa którą zastosowałeś jest bardzo wysoka czyżby na polu była tylko przytulia ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a czy zbielenie liści o którym pisze poniżej jest czymś niebezpiecznym ? pytam gdyż jeszcze sam takiej sytuacji nie miałem ale na polach u sąsiada coś takiego bylo dziś prysnołem wspomnianym kalifem w dawce 0.3 na suchą zbryloną glebe ziemia cięzka margieli kreda no a teraz niewiadomo jak rzepaczek zareaguje [/i]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bielenie liści przeminie po 2 tyg. raczej nie jest niebezpieczne tylko później niekoniecznie trzeba dawać pełną dawkę tebukonazolu w fazie 4 liścia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kalifa dawałem zawsze 0.2 ale dodawałem Fuego 1,6l ale w tym roku dałem tylko Kalifa i według ulotki jeśłi jest on stosowany sam trzeba dać 0.25. Nie miałem zamiaru stosowania Butisanu ale znajomemu został oprysk i chce mi dać na próbę żeby zobaczyć jaki jest efekt bezpośrednio po siewie a jaki po wschodach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy rzepak który wzeszedł po agregacie jako poplon mógłby przynieść w przyszłym roku plon?Oczywiście uwzględniając prawidłową rozsadę roślin i niezbedną ochronę przed chorobami?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
czy ktoś siał rzepak po peluszce ,bo nie wiem jakim środkiem opryskać.

 

Mi tak kiedyś wyszło, pryskałem normalnie (wtedy Lasso + Command), a potem jesienią 0,3 Lontelu, żeby załatwić peluszkę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Czy rzepak który wzeszedł po agregacie jako poplon mógłby przynieść w przyszłym roku plon?Oczywiście uwzględniając prawidłową rozsadę roślin i niezbedną ochronę przed chorobami?

 

Chyba nie jesteś pierwszy co zadaje takie pytanie.

Jak chcesz wziąźć kasę za dopłaty to dobry sposób. Natomiast jak chcesz coś uzyskać - niestety nie da rady.

Jak miałeś odmianę F1 to masz teraz mieszankę odmian.

Jak miałeś odmianę populacyjną - masz szansę na jako taki wyrównany plon. Podejrzewam, że było by go tyle, że nie opłaciło by się wjeżdżać z kombajnem.

Obsada na m^2 ? będzie minimum 100-200 roślin, żeby to dało plon musiało by dostać z tonę saletry. - a to dziś ponad 8 stówek, do tego co z ochroną - czy normalna dawka czy zwiększyć bo tych roślinek jest multum.

Osobiście nie polecał bym. Zaoraj jako zielony nawóż, posiej spokojnie pszenicę a ona Ci się odwdzięczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odmiane miałem californium.Problem jest tego typu że nie wiem czy uda sie w tym roku zasiać rzepak z powodu braku deszczu.Oczywiście przy tak gestej obsadzie nie ma sensu się w to bawić

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Czy rzepak który wzeszedł po agregacie jako poplon mógłby przynieść w przyszłym roku plon?Oczywiście uwzględniając prawidłową rozsadę roślin i niezbedną ochronę przed chorobami?

 

Chyba nie jesteś pierwszy co zadaje takie pytanie.

Jak chcesz wziąźć kasę za dopłaty to dobry sposób. Natomiast jak chcesz coś uzyskać - niestety nie da rady.

Jak miałeś odmianę F1 to masz teraz mieszankę odmian.

Jak miałeś odmianę populacyjną - masz szansę na jako taki wyrównany plon. Podejrzewam, że było by go tyle, że nie opłaciło by się wjeżdżać z kombajnem.

Obsada na m^2 ? będzie minimum 100-200 roślin, żeby to dało plon musiało by dostać z tonę saletry. - a to dziś ponad 8 stówek, do tego co z ochroną - czy normalna dawka czy zwiększyć bo tych roślinek jest multum.

Osobiście nie polecał bym. Zaoraj jako zielony nawóż, posiej spokojnie pszenicę a ona Ci się odwdzięczy.

 

Nie chcę wprowadzać zamętu, ale podejrzewasz.

Na tym forum pojawia się opinia, że nie można siać swojego F1, bo będzie mieszanina odmian - a przecież ile razy jak kończysz siać jedną odmianę, to nie czyścisz do końca siewnika tylko dosypujesz drugiej (a bywa tej pierwszej i 5kg - 1,5-2 ha) i co - plony nigdy nie odbiegały od reszty.

A skąd wiesz ile będzie roślin (100-200). Przecież to stwierdzić może tylko obecny na polu - niech sprawdzi. Może wystarczy przbronować. U mnie w okolicy są szkody górniecze - w RSP posiadał teren po zbiorze rzepaku i poprzerywało dreny - nie mogli wjechać maszynami. Zimą rośliny były wysokie na 10-15 cm - bywało -22stopni C a nie przemarzły. Czekali co zrobią na wiosnę, rzepak przetrwał i dosypali soli potasowej i azotu +normalna ochrona. Plon 3t + odszkodowanie i remont drenarki z kopalni.

 

Nie polecam oczywiście takich metod, ale życie czasami różne sytuacje daruje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

resztki też mieszam ale samosiewy po F1 to F2 a heterozja występuje tylko w pierwszym pokoleniu.

wschody są ładne {za szybko się cieszył jeden z doradców } dobry zestaw uprawowo-siewny {amazone}to podstawa w taką susze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ten zestaw nie musi być amazone ,koniecznie brona wirnikowa lub roto bo wahadło to tylko na lekkie ziemie ,zwykłym biernym agregatem lepiej zrobi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
ten zestaw nie musi być amazone ,koniecznie brona wirnikowa lub roto bo wahadło to tylko na lekkie ziemie ,zwykłym biernym agregatem lepiej zrobi.
zgoda najważniejszy jest WAŁ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaki cherbicyd byście poradzili już po wschodach rzepaku - nie wliczając galery i coś od jednoliściennych, bo niestety nie ryzykowałem oprysk na przesuszoną glebę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jaki cherbicyd byście poradzili już po wschodach rzepaku - nie wliczając galery i coś od jednoliściennych, bo niestety nie ryzykowałem oprysk na przesuszoną glebę.
dlaczego nie dla GALERY

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a co by się stało jakby poszedł na na rzepak ok.tydzień po siewie chlomazon ?,bo znajomy posiał i nie opryskał niczym ,bo sam metazachlor nie wiem czy podziała na przytulię.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no wreszcie zasiałem nelsona 2,70 i californi 3,00 kg na hektar! opryskałem metazem i butisherbem ! zobaczymy co z tego wyrośnie! jescze bede pryskał labradorem (chyba od zamosiewów ) i tebukonazolem !

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jaki cherbicyd byście poradzili już po wschodach rzepaku - nie wliczając galery i coś od jednoliściennych, bo niestety nie ryzykowałem oprysk na przesuszoną glebę.

 

Może być Butisan Star + np Gramman na samosiewy jeśli zajedzie potrzeba.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...