Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Przy wyraznym spadku ceny kontrakt terminowy zawsze można zerwac,lepiej zapłacić karę umowną niż przepłacać,a w sytuacji większej nadprodukcji cięzko będzie nie podpisać aneksu ze zmianą ceny i dochodzić swoich praw przed sądem ,gdyż trwa to długo a towaru bez kontraktu może nikt nie kupić.Moim zdaniem dla utrzymania cen rzepaku wazny jest rynek biopaliw ,sama margaryna sprawy nie załatwi ,a jak widać ten zbliża się do odwrotu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja odnoszę wrażenie że na biopaliwach ktoś jakieś lobby trzyma łapę i tak 6-10mc cena ropy wysoka zaczynają poważnie myśleć o bio i co potem nagle cudowny spadek cen za baryłkę??? a ci co zainwestowali w tłocznie co im pozostaje ???sznurek i się powiesić???

globalizacja ma plusy i minusy ale tych minusów jest więcej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Przemek ,droga w kierunku poprawy wydajności,plodozmianu i technologii była owszem dobra ale przed 1989 r.Wtedy to ceny na produ\ty rolne były gwarantowane i znane przed podjęciem decyzji zasiewu.W dzisiejszych czasach droga ta prowadzi do nikąd ,gdyz z wieloletnich analiz rynku wynika ze wzrost plonu nieuchronnie prowadzi do spadku cen a ta często w latach urodzaju nie odzwierciedla kosztów produkcji .Zatą pszenicę ktorą sprzedałes po 2 latach ,owszem uzyskałes więcej złotówek ,tylko że za te więcej złotówek kupisz mniej np.nawozow lub innych środków produkcji.Czasem więcej znaczy mniej a pamiętać należy ze dopłata liczona jest po kursie euro z 30 .09 i mimo że wzrosnie w tym roku o 5 procent to będzie jej mniej jak w zeszłym rioku ,a o jej sile nabywczej nie wspomnę.Być może np. Ukrainców zadowoli cena na rzepak np.900 zł i przy niższych cenach paliwa,robocizny,nawozów wyjdą na swoje ,a my w takich pieniądzach sie nie zbilansujemy.Swoją drogą ciekawi mnie ile obsiejemy rzepakiem w ty, roku.

wszystko się zgadza i to nie tylko w zbożach rzepaku ..... i co zrobisz

jak jadę orać coś posieję to staram się aby przyniosło mi to jak największą korzyść

 

a co do ceny zboża czytam na forum pszenicy chyba że cena jest zaniżana aby przestraszyć rolników

 

wiem że nadpordukcja zbóż doprowadzi do totalnej klapy tanie zboże za rok tanie świnie i tak w koło macieju

 

a co do biopaliw nie sądzę aby ktoś od razu bankrutował jak otworzył firmę to wyciska olej z taniego rzepaku i tyle

 

a przecież Amerykanie wiodą prym w biopaliwach ADM i spólka itd i teraz mają wycofać

 

inna sprawą są figle pogody które będą codziennością do któej się przyzwyczaimy: powódz na ukrainie ostatnio susza 2006 na całym świecie można by wymieniać

 

czytałem też artykuł że w Kanadzie obsiewają tyko każdy 2/3 pola solidarnie wszyscy aby była cena tyko że tam jeden człowiek obsługuje ~1000ha

 

Unia biopaliwa ma nie od wczoraj i wie dlaczego ale że jej celem jest zawsze dbanie o dobro swego obywatela to jej się żal zrobiło że podwyżki żywności więc się z bipaliw wycofać chiała czas pokaże

 

jedno wiem lepiej już było poznamy co to gorzej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Polecam odmiane REMY na dobre ziemie sypneła 4.7 u mnie II klasa. A na słabsze dawałem Diggera i tez nie nażekam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kupiłem dziś w chemirolu cabriolet po 370 macie jakieś wskazówki co do uprawy tej odmiany...? p.s lubofos pod rzepak rok temu 780 za tone a w tym 1610 wiedziałem ze jest drogo ale aż takiego wzrostu to.... i jak tu racjonalnie gospodarować

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w tym roku po raz pierwszy zasieję rzepak odmiany Californium. Czy ktoś z Was uprawiał tą odmianę? A dokładniej interesuje mnie rozstaw rzędów w siewniku. Ile kg/ha wysiać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
w tym roku po raz pierwszy zasieję rzepak odmiany Californium. Czy ktoś z Was uprawiał tą odmianę? A dokładniej interesuje mnie rozstaw rzędów w siewniku. Ile kg/ha wysiać?

 

 

Jeśli chodzi o CALIFORNIUM i większośc odmian z Dekalba to dałbym sobie odpust są przechwalone i już kolejny rok obserwuję kompletną porażkę jeśli chodzi o te odmiany ( niewyrównane wschody, porażenie chorobami, powtórne odbicia pędów w okresie dojrzewania itp..)

Osobiście polecam Diggera Remy i Komando (nowośc)

Zalecana ilośc wysiewu ok 2,8-3,3 kg/ha rozstaw co drugą redlicę...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja uważam Californie za dobrą odmiane ja siejąć 4,5kg (połowe kupne połowe swoje wymieszane ) osiągnołem ponad 4T z ha nikt z okolicy tyle nie miał siana co 25cm

 

@Grześ odnośnie sita w 1177 to ramka wyspawał z profila chyba 25x25 z wierzchu blacha z otworami 4 mm i jako grzebienie płaskowniki jakieś 40 mm ale niewiele pomogło i tak gondzioby lecą

 

Chyba trzeba zamiast kłosowego zrobić też otworowe

 

Ja bizonem lepiej doczyściłem z dolnym sitem 3,5 mm

 

 

Jak ceny za rzepak w okolicy Lublina bo nie wiem czy kiprować z brandyski czy dalej niech czeka na przyczepie do kiszenia kuku może tak być

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak ceny za rzepak w okolicy Lublina bo nie wiem czy kiprować z brandyski czy dalej niech czeka na przyczepie do kiszenia kuku może tak być

 

http://www.csidata.com/cgi-bin/GetStockDetailPage.pl?csinum=358&IsStock=0 jeśli to wsparcie to może warto magazynować, ale warto również zauważyć zależność notowań na matifie od cen ropy http://www.bankier.pl/inwestowanie/profile/quote.html?symbol=ROPA&format=chart&period=5Y&size=B&waluta=

i być może warto również zaangażować się w konflikt zbrojny w Gruzji;P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ja uważam Californie za dobrą odmiane ja siejąć 4,5kg (połowe kupne połowe swoje wymieszane ) osiągnołem ponad 4T z ha nikt z okolicy tyle nie miał siana co 25cm

 

Przy tak gęstym siewie jest mało prawdopodobne aby uzyskac ponad 4 T ( WYSTARCZY POCZYTAC TROSZKĘ LITERATURY FACHOWEJ A ZNAJDZIESZ ODPOWIEDŹ ) Poza tym mam pytanie jaki jest sens mieszac kwalifikat nasienny z własnym nasieniem (chodzi mi o nasiona rzepaku a nie no wiecie..) Czy słyszałeś o takim szkodniku jak Galasówek.... jeśli kumasz o co mi chodzi to pełen szacun dla ciebie ( reszta do lektury) Mam jeszcze jedno pytanie i to nie złośliwe ... czy Ty ten hektar mierzyłeś miarką czy gumką(taką do majtek).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma szkodnika o nazwie Galasówek ale jest chowacz galasówek. Nie zgodzę się z teorią że nie należy siać rzepaku "własnego" no może poza odmianami F1 bo wtedy nie ma sensu. Dawno dawno temu tak tylko siano a i plony były dobre nie bardzo jak się teraz zdarza. A co do wysiewu to w zeszłym roku zrobiłem pomyłkę podczas próby kręcenej i zamiast wziąść obroty korby wziołem obroty koła i wysiało mi się na 1,5 ha prawie 7 kg Californi. Plon uzyskany to 3,9t przy wilgotności 9,2%. A jeżeli w zaleceniach uzyskać na jesień obsadę 60 roślin / m2 to 4 kg to dolna granica wysiewu. Także ostrożnie Panowie wszystko zależy od wschodów i zaprawy. Warto wydać 5 zł na kg więcej i kupić Crusierem zaprawiane nasiona

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ten ha mierzyłem linijka 50 cm

 

podałem sredni plon z kilku ha nsiałem 4,5 kg bo nie wiedziałem jak sieje fiona

 

 

Maciek oczywiście że ze stołem i kosa , jak tam bogatka wg mnie legenda i bogatka przy tonacji kucają z tonacji bez ochrony grzybowej i antywylegacza 8 ton śr osiągnołem i nie wyewgła tonacja a bogatkaa i legenda skracane poległy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie macie propozycje odchwaszczania? Ja kalkulowałem w ten sposób - chlomazon + trifllur 80 zł lub metazachlor 160 zł, alachlor oczywiście wypadł w tym sezonie. Chyba jednak zrobię Galerą na 2-gi liść za 160 zł lub metazachlorem w podobnych pieniądzach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak przygotowania do siwu rzepaku? u nas już sieją a u mnie jeszcze psnica jara na polu stoi. a nie ma innego stanowiska żeby posiać i musze czekać aż bedzie pogoda do koszenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czym zaprawiacie ziarno do siewu??? co powiecie o zaprawie SUPER HOMAI a może znacie jeszcze coś innego??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zakupiłem odmiany baros i forza. czy ktoś miał do czynienia z tymi odmianami?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja dziś zaczynam urkę, myśle zasiać pod koniec tygodnia albo poczatek nastepnego musze czekać na dostawę nawozu yara pod korzeń, a jak nie to zasiać musze jakąś polifoske 6 albo 8 .

 

jak przygotowania do siwu rzepaku? u nas już sieją a u mnie jeszcze psnica jara na polu stoi. a nie ma innego stanowiska żeby posiać i musze czekać aż bedzie pogoda do koszenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
zakupiłem odmiany baros i forza. czy ktoś miał do czynienia z tymi odmianami?

miałem w tym roku forze.szczerze polecam.plon 3,5t na IV i V klasie.nawozenie umiarkowane(180kgN/ha) pełna ochrona fungicydowa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
zakupiłem odmiany baros i forza. czy ktoś miał do czynienia z tymi odmianami?

miałem w tym roku forze.szczerze polecam.plon 3,5t na IV i V klasie.nawozenie umiarkowane(180kgN/ha) pełna ochrona fungicydowa.

a ile kilo/ha go siałeś?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja dziś zaorałem i może od piątku zacznę siać Kalifornię.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...